Այսօր հանճարեղ գեղանկարիչ Մարտիրոս Սարյանի ծննդյան օրն է՝ 143-ամյակը։ Ավանդույթի համաձայն, մտավորականները, Սարյանի տուն-թանգարանի աշխատակիցները ծաղիկներ դրեցին Սարյանի անվան պուրակում` նկարչի արձանի մոտ, այնուհետև գնացին Կոմիտասի անվան պանեթոն՝ ծաղիկներ խոնարհելու Վարպետի շիրիմին։
Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանի տնօրեն, Սարյանի թոռնուհի, արվեստաբան Ռուզան Սարյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում նախ մեջբերում է նկարիչ Գրիգոր Խանջյանի խոսքերը. «Ժամանակ կար, որ ասում էինք՝ գանք Հայաստան, Երևան, Սարյանին տեսնենք, հետո վերածվեց՝ գանք, տեսնենք Սարյանի Հայաստանը»։
«Նա մեզ Սարյանի Հայաստանը թողեց ժառանգություն, քանի որ ամբողջապես փոխվեց մեր երկրի ընկալումը։ Մինչև Սարյանը Հայաստանը կերպարվեստում ներկայացվում էր բավական գորշ, անգույն, Սարյանն իսկապես հեղաշրջում կատարեց՝ ցույց տալով, թե ինչ գեղեցիկ է մեր բնաշխարհը, ինչ գունեղ, ինչ բազմազան, հարուստ, ինչ շնորհալի և տաղանդավոր ժողովուրդ է ապրում Արագածի լանջերին՝ մաքառելով, կռիվ տալով և ստեղծագործելով»,- ասաց Ռուզան Սարյանը։
Նա ընդգծեց՝ երջանիկ ենք, որ ունեցել ենք Սարյան, նման մի սերունդ՝ Թամանյան, Սպենդիարյան, Ռոմանոս Մելիքյան, Իսահակյան, Չարենց, մտավորականների հրաշալի ծաղկաբույլ. «Այն Երևանն, որ այսօր ունենք, ժառանգել ենք իրենցից։ Նրանք հերոսական քայլ արեցին, թողեցին իրենց շատ հարմարավետ կյանքը, նրանք արդեն ամեն ինչի հասած մարդիկ էին, եկան, որպեսզի իրենց պարտքը տան իրենց երկրին, իրենց ժողովրդին։ Ցավ եմ զգում, որ մեր հայրենակիցներն այսօրվա Հայաստանն են լքում և գնում։ Մենք պետք է կառչած մնանք մեր արմատներին, ազգային մշակույթին, վերջապես սովորենք ինքներս մեզ արժևորել»։
Մարտի 1-ին Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանում բացվելու է ցուցահանդես, ներկայացվելու են 55 տարիների ընթացքում թանգարանի կողմից կազմակերպված ամենակարևոր ցուցահանդեսների պաստառները, վերջին տաս տարիներին տպագրված գրքերը։
Ռուզան Սարյանի խոսքով, Մարտիրոս Սարյանի մասին մշտապես նոր ասելիք կա։
«Դա մի օվկիանոս է, ափը չի երևում։ Դեռ այնքան անելիք ունենք։ 7 տարուց նշելու ենք Սարյանի 150-ամյակը։ Հույս ունեմ՝ կնշվի նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մակարդակով, եվրոպական հայտնի մայրաքաղաքներում հրաշալի ցուցահանդեսներով։ Եթե մենք դա չանենք, մեր փոխարեն ոչ ոք դա չի անելու։ Մենք պետք է սովորենք մեր մշակույթը ներկայացնել աշխարհին։
Ունենք յոթ տարի, ունենք հրապարակելու ծով նյութ, պետք է ավարտենք նրա նամականու տպագրությունը, տպագրենք Սարյանի անհայտ, քիչ հայտնի կտավների ալբոմներ։ Շատ գործ կա, պետք է բոլորս միասին լծվենք այդ գործին»,- նշեց նա։
Ռ.Սարյանը նաև խոսք ուղղեց պետական այրերին, որպեսզի նրանք նպաստեն մեծ արվեստագետների, նրանց գործերի հանրահռչակմանը. «Իհարկե, արվում է, բայց միջազգայնացումը պետք է ավելի լայն մասշտաբներով արվի»։
«Ես չգիտեմ, թե երբ է նկարիչը ծնվել իմ մեջ: Երևի այն օրերից, երբ լսում էի իմ ծնողների պատմությունները մեր լեռնային կախարդական հայրենիքի մասին, այն օրից, երբ խաղում էի արևի տակ ու հրճվում բազմապիսի ծաղիկների, թիթեռների, մեղուների գույներով: Գույն, լույս, երազ - ահա ինչով եմ ես այրվել»։
(1)(1)(1).jpg)
Մարտիրոս Սարյանը ծնվել է 1880 թվականին Ռուսաստանում, Դոն գետի ափին գտնվող հայկական Նոր Նախիջևան քաղաքում: Մարտիրոս Սարյանը 1895 թվականին Սարյանն ավարտել է Նոր Նախիջևանի քաղաքային հայ-ռուսական հանրակրթական ուսումնարանը: Արդեն դպրոցական տարիներին նրա նկարչական հաջողությունները խրախուսվել էին գովասանագրերով: Դպրոցն ավարտելուց հետո Սարյանն աշխատանքի է ընդունվում փոստային գրասենյակ: Այստեղ ազատ ժամերին նա ամսագրերից պատկերներ էր վերանկարում և գրասենյակ եկող հետաքրքիր մարդկանց ճեպանկարներ էր անում: Սարյանի ավագ եղբայր Հովհաննեսը, քաջալերելով Մարտիրոսի հետաքրքրությունը, նրան ծանոթացնում է իր բարեկամ նկարիչ, Մոսկվայի գեղանկարչության, քանդակագործության և ճարտարապետության ուսումնարանի շրջանավարտ Ա. Արծաթբանյանի հետ: Գնահատելով պատանու բնատուր օժտվածությունը՝ Արծաթբանյանը Մարտիրոսին պատրաստում է ընդունելության քննությունների:

От Мартироса Сарьяна мы унаследовали сарьяновскую Армению
Сегодня исполняется 143 года со дня рождения выдающегося армянского художника, мастера цвета Мартироса Сарьяна.
По традиции, представители интеллигенции, сотрудники Дома-музея М.Сарьяна возложили цветы к памятнику великому армянскому живописцу-пейзажисту, графику и театральному художнику, Народному художнику СССР Мартиросу Сарьяну в центре столицы Армении Еревана. Памятник установлен в 19 мая 1986 года в сквере, носящем его имя.
Затем они отправились в Пантеон имени Комитаса – возложить цветы к могиле М.Сарьяна.
Директор Дома-музея Мартироса Сарьяна, внучка Сарьяна, искусствовед Рузан Сарьян в беседе с корреспондентом Panorama.am процитировала слова художника Григора Ханджяна: «Было время, когда мы говорили – поедем в Армению, Ереван, видеть Сарьяна, потом это превратилось в: поедем видеть сарьяновскую Армению».
«Он оставил нам в наследство сарьяновскую Армению, потому что полностью изменилось представление о нашей стране. До Сарьяна Армения была представлена в изобразительном искусстве как довольно серая и бесцветная, Сарьян действительно совершил революцию, показав, как прекрасна наша природа, как красочна и многообразна она, как богата, какой одаренный и талантливый народ живет на склонах Арагаца, борясь и созидая», – сказала Рузан Сарьян.
Она подчеркнула: мы счастливы, что у нас был Сарьян, такое поколение: Таманян, Спендиарян, Романос Меликян, Исаакян, Чаренц, целая плеяда замечательных представителей интеллигенции.
«Мы унаследовали от них тот Ереван, который у нас есть сегодня. Они сделали героический шаг, отказались от своей очень комфортной жизни, это были люди, которые уже всего добились, они приехали в Армению – отдать долг своей стране, своему народу. Больно, что наши соотечественники покидают сегодняшнюю Армению и уезжают. Мы должны держаться своих корней, национальной культуры, научиться, наконец, ценить сами себя», – добавила она.
В доме-музее Мартироса Сарьяна 1 марта откроется выставка, будут представлены афиши важнейших выставок, организованных музеем за последние 55 лет, и книги, изданные за последние десять лет.
По словам Рузан Сарьян, о Мартиросе Сарьяне всегда есть, что сказать.
«Это целый океан, берега не видно. У нас еще так много дел. Через 7 лет мы будем отмечать 150-летие со дня рождения Сарьяна. Я надеюсь, что юбилей также будет отмечаться на уровне ЮНЕСКО – прекрасными выставками в известных европейских столицах. Если мы этого не сделаем, никто не сделает это за нас. Мы должны научиться представлять нашу культуру миру.
У нас есть семь лет, у нас море материала для публикации, надо завершить издание его писем, напечатать альбомы неизвестных, малоизвестных полотен Сарьяна. Предстоит большая работа, мы должны вместе взяться за нее», – сказала она.
Р.Сарьян также обратилась к государственным деятелям, чтобы они способствовали популяризации великих деятелей искусства и их творчества. «Конечно, это делается, но представление на мировом уровне должно осуществляться в более широком масштабе».