Արցախում աճել են մի շարք հիվանդությունների ու բարդությունների ցուցանիշները
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արդեն 78 օր շարունակ արգելափակված լինելու պայմաններում, ինչպես նաև վերջին շրջանում ադրբեջանական հանցավոր գործողություններից բխող անորոշությունների ու սպառնալիքների հարուցած շարունակական սթրեսով պայմանավորված՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ Արցախում աճել են մի շարք հիվանդությունների ու բարդությունների ցուցանիշները։
Արցախի հանրապետության առողջապահության նախարարության հաղորդմամբ, դրանց թվում են․ սրտի իշեմիկ հիվանդությունը՝ 58%, գլխուղեղի կաթվածը՝ 36%, ծննդաբերական բարդությունները՝ 11.6% և մի շարք այլ հիվանդություններ:
Չափահասների և հատկապես երեխաների շրջանում արձանագրվում է նյարդային ու հոգեբանական խնդիրների աճ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, որը դրսևորվել է նյարդաբանի ու հոգեբանի մոտ երեխաների այցերի 46% աճով, իսկ չափահասների դեպքում՝ 47%:
Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ՝ 25%-ով աճել են աղիքային անանցելիության պատճառով վիրահատական միջամտությունների դեպքերը, որը կարող է պայմանավորված լինել սննդում բջջանքի սղությամբ:
Իսկ գազամատակարարման պարբերական լրիվ ընդհատումներով ու թերի վերականգնմամբ պայմանավորված՝ արձանագրվել է շմոլ գազից թունավորման 30 դեպք:
Երկուս ամսից ավելի է՝ Արցախի Հանրապետությունը գտնվում է տոտալ շրջափակման մեջ, իսկ ադրբեջանցի «բնապահպանները», որոնց թվում են Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների գործակալներ, Ապրիլյան պատերազմի մասնակից,... դարձել են անձեռնմխելի՝ նոր բախման շանտաժով։

В Арцахе выросли показатели ряда заболеваний и осложнений
В условиях продолжающейся на протяжении 78 дней блокады Азербайджаном единственной связывающей Республику Арцах (НКР) с Арменией дороги,  а также в связи с постоянным стрессом, вызванным неопределенностью и угрозами, исходящими от азербайджанских преступных действий, в Арцахе, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, выросли показатели ряда заболеваний и осложнений.
По данным министерства здравоохранения Республики Арцах, среди упомянутых заболеваний: ишемическая болезнь сердца – 58%, ишемический инсульт (инфаркт головного мозга) – 36%, связанные с родами осложнения – 11,6%, ряд других заболеваний.
Среди совершеннолетних и особенно детей, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, фиксируется рост нервно-психических проблем, о чем свидетельствует рост обращений к неврологам и психологам детей (на 46%) и совершеннолетних (на 47%).
По сравнению с аналогичным периодом прошлого года, на 25% увеличились случаи оперативных вмешательств из-за кишечной непроходимости, что может быть вызвано недостатком клечатки в рационе.
А из-за периодических перебоев в газоснабжении и затем неполного восстановления подачи зафиксировано 30 случаев отравления угарным газом.
Более месяцев Республика Арцах находится в тотальной блокаде, а азербайджанские «экологи», среди которых агенты спецслужб Азербайджана, стали неприкосновенны – из-за шантажа новым столкновением.
Несмотря на призывы различных стран, имеющее обязательную юридическую силу решение Международного Суда  – открыть коридор Арцах-Армения – очередная азербайджанская агрессия пока остается безнаказанной.