ՀԿ-ներ. Ամուլսարում հանք շահագործելու վերաբերյալ ՀՀ կառավարության որոշումն  ապօրինի է, կարճատես, անպատասխանատու, արկածախնդիր
16:58 01/03/2023
ՀԿ-ներ. Ամուլսարում հանք շահագործելու վերաբերյալ ՀՀ կառավարության որոշումն ապօրինի է, կարճատես, անպատասխանատու, արկածախնդիր
Ավելի քան երկու տասնյակ ՀԿ-ներ ու անհատներ տարածել են հայտարարություն Ամուլսարի ոսկեբեր քվարցիտների հանքավայրի շահագործման վերաբերյալ։
«2023թ. փետրվարի 22-ին ՀՀ կառավարությունը Եվրասիական զարգացման բանկի և «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ի հետ կնքեց եռակողմ փոխըմբռնման հուշագիր՝ վերսկսելու Ամուլսարի ոսկեբեր քվարցիտների հանքավայրի շահագործման ծրագիրը։
Մենք՝ ներքոստորագրյալ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներս և անհատներս, հայտնում ենք մեր խորը հիասթափությունը և դժգոհությունը Ամուլսարում հանք շահագործելու վերաբերյալ ՀՀ կառավարության ապօրինի, կարճատես, անպատասխանատու, արկածախնդիր, պետության համար վտանգներով հղի որոշման կապակցությամբ։
ՀՀ կառավարությունը՝
1. Չի ապահովել շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման լիարժեք փորձաքննության իրականացումը, հաշվի չի առել 2019թ. ELARD և TRC միջազգային ընկերությունների կողմից իրականացված ուսումնասիրության արդյունքները և եզրակացությունը, ինչի համար պետական բյուջեից վճարել է 454 հազար դոլար:
2. Հաշվի չի առել ջրային ռեսուրսների՝ Սևանա լճի, Արփա և Որոտան ջրհավաք ավազանների, Սպանդարյան և Կեչուտ ջրամբարների, ստորգետնյա ջրերի վրա բացասական ազդեցությունը, թթվային դրենաժի հետևանքով մակերևութային և ստորերկրյա ջրերի երկարաժամկետ աղտոտումը:
3. Անտեսել է Ամուլսարի հանքում առկա ռադիոակտիվ տարրերի՝ ուրանի, թորիումի, ինչպես նաև ռադոնի հետ կապված ռիսկերը, հանքի շահագործման արդյունքում առաջացող՝ հսկայական ծավալներով տոքսիկ տարրեր պարունակող փոշով շրջակա միջավայրի աղտոտումը: Անտեսել է աշխարհի մի շարք երկրներում արգելված ցիանային տեխնոլոգիայի կիրառման հետ կապված ռիսկերը:
4. Հաշվի չի առել Ջերմուկ քաղաքի՝ որպես միջազգային նշանակության առողջարանի կորուստը: Ջերմուկը կվերածվի բանվորական բանավանի, բնիկ ջերմուկցիները կարտագաղթեն, իսկ հանքում աշխատողները կլքեն Ջերմուկը հանքի շահագործման ավարտից հետո:
5. Առողջապահության նախարարը հայտարարեց, որ Ամուլսարի ծրագրի վերագործարկումն առողջության համար վտանգավոր չէ և անցել է համապատասխան փորձաքննություններ: Սա չի համապատասխանում իրականությանը, քանի որ Ամուլսարի ծրագրի 4 ՇՄԱԳ փորձաքննական գործընթացներում չի իրականացվել և գործնականում չէր կարող իրականացվել փորձաքննություն, քանի որ համապատասխան մեթոդաբանություն չկա:
6. Հաշվի չի առել «Ջերմուկ» հանքային ջրի վրա հնարավոր բացասական ազդեցությունը, կենսաբազմազանության պահպանության ոլորտում ստանձնած միջազգային պարտավորությունները՝ պայմանավորված Բեռնի կոնվենցիայով:
7.Հաշվի չի առել տարիներ շարունակ հանրության կողմից Ամուլսարի ծրագրի դեմ ազդակիր համայնքների բնակչության և հանրության դիմադրությունը: 2018թ․ աշնանը հանրագրի միջոցով Ջերմուկ խոշորացված համայնքի շուրջ 3 հազար բնակիչներ իրենց ստորագրություններով դեմ են արտահայտվել մետաղական հանքարդյունաբերությանը։
8.Անտեսել է կամ չի գնահատել «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ի նախկին գործելաոճը (due diligence), անօրինականությունների, քաղաքացիների նկատմամբ կիրառված բռնությունների, քաղաքացիների դատական հետապնդումների պրակտիկան՝ հերթական անգամ հանրային ռեսուրսները վստահելով օֆշորային գոտում գրանցված, անհայտ սեփականատերեր ունեցող և ֆինանսական ճգնաժամի մեջ գտնվող ընկերությանը։
9.Հաշվի չի առել Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները, 2022թ. սեպտեմբերի 13-ի ներխուժումը Հայաստանի Հանրապետության տարածք և Ջերմուկ քաղաքի ռմբակոծումը: Ըստ Ամուլսարի ծրագրի՝ Ջերմուկի հարևանությամբ պետք է կուտակվեն ու կիրառվեն տասնյակ հազարավոր տոննա և հարյուրավոր տարիներով մնայուն թունավոր և վտանգավոր քիմիական նյութեր ու պայթուցիկներ, ինչը ռազմական գործողությունների դեպքում կդառնա վտանգ ոչ միայն Ջերմուկի, այլ Սևանա լճի, ողջ Վայոց ձորի, Սյունիքի և Արարատի մարզերի համար Արփա և Որոտան գետերի ջրհավաք ավազանների աղտոտման հետևանքով, Գեղարքունիքի մարզի համար Արփա-Սևան թունելով աղտոտված ջրերի հոսքի պատճառով։ Պնդումները, որ Ամուլսարի ծրագրի իրականացումը և միջազգային ներդրումների ներգրավումն անվտանգության երաշխիք են, անհիմն են և մանիպուլիացիոն բնույթ են կրում: Սոթքի ոսկու հանքավայրի տարածքը պարբերաբար թիրախավորվում է, այսինքն, փաստացի, միջազգային ներդրումները երաշխիք չեն հանդիսանում Ադրբեջանի ռազմական նկրտումները զսպելու համար: Ամուլսարի ծրագրի դեպքում չկա որևէ երաշխիք, որ նույն սցենարը չի կրկնվի, և դրանով իսկ Հայաստանի տարածքներն էլ ավելի չեն թիրախավորվի:
10.Ամուլսարի ծրագրի ֆինանսավորման նպատակով ներգրավելով Եվրասիական զարգացման բանկին՝ չի գնահատել Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական և քաղաքական ռիսկերը Ռուսաստանի դեմ արևմտյան պատժամիջոցների պայմաններում: Եվրասիական զարգացման բանկի մյուս խոշոր բաժնետերերը՝ Ղազախստանը և Բելառուսը, հայ-ադրբեջանական պատերազմի ժամանակ ցուցաբերել են արտահայտված ադրբեջանամետ դիրքորոշում: Նման բաժնետերեր ունեցող բանկի հետ գործարքի գնալն անմիջական սպառնալիք է Հայաստանի անվտանգության համար:
ՀՀ կառավարությունը փոխանակ որդեգրի քաղաքականություն՝ վերականգնելու երբեմնի բարգավաճող և արդեն սահմանամերձ դարձած առողջարանային Ջերմուկ քաղաքի կենսագործունեությունը, ամրապնդելու համայնքների դիմակայունությունը և սահմանների անվտանգությունը, Ամուլսարի շահագործման ծրագրով, փաստորեն, նախընտրում է վերջնականապես զոհաբերել Ջերմուկը և նրա սոցիալ-տնտեսական կայացած համակարգը հանուն հանքի շահագործման 10-11 տարիների ընթացքում պետական բյուջե ժամանակավոր մտնող մի քանի տասնյակ միլիարդ դրամի և մի քանի կասկածելի օֆշորային ընկերությունների հարստացման:
Հաշվի առնելով Ամուլսարի ծրագրի ռիսկերի անկառավարելիությունը՝ դեմ ենք Ամուլսարի ծրագրի իրականացմանը:
Պահանջում ենք
ՀՀ նախագահից
• Երաշխավորել ՀՀ Սահմանադրության և միջազգային նորմերի պահպանումը, անաչառ դիրքորոշում հայտնել Ամուլսարի ծրագրի իրականացման հետևանքով Հայաստանին սպառնացող տնտեսական, բնապահպանական, սոցիալական և անվտանգային ռիսկերի վերաբերյալ՝ առաջնորդվելով բացառապես համապետական և համազգային շահերով:
• Աջակցել հասարակությանը Հայաստանի Հանրապետության համար վտանգավոր ծրագրի դեմ պայքարում, թույլ չտալ ՀՀ Սահմանադրության ոտնահարումը, ապահովել ազգային անվտանգության և շրջակա միջավայրի պահպանությունը:
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից
• Դադարեցնել «Լիդիան Արմենիա» ընկերությանը տրամադրված ընդերքօգտագործման պայմանագիրը, իրավունքը, որոնք երկարաձգվել են 25.05.2022թ. ընդունված հակասահմանադրական և հակաժողովրդավարական «Ընդերքի մասին օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի շնորհիվ:
ՀՀ առողջապահության նախարարությունից
• Հրապարակել Ամուլսարի ծրագրի և մյուս հանքավայրերի՝ մարդու առողջության վրա ազդեցության՝ ՀՀ առողջապահության նախարարության կողմից իրականացրած «բոլոր փորձաքննությունների» արդյունքները:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից
• Հրապարակել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության, Եվրասիական զարգացման բանկի և «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ի միջև կնքված եռակողմ փոխըմբռնման հուշագիրը և «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի մի մասը ՀՀ կառավարությանն օտարելու վերաբերյալ պայմանագիրը:
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունից
• Ուժը կորցրած ճանաչել Ամուլսարի ծրագրի համար 2016թ. տրված բնապահպանական փորձաքննական եզրակացությունը՝ հաշվի առնելով թերի գնահատված ռիսկերը և ի հայտ եկած նոր էկոլոգիական գործոնները:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունից
• Հարուցել քրեական գործ և բացահայտել այն բոլոր պատասխանատուներին, որոնց մասնակցությամբ և թողտվությամբ տեղի են ունեցել շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման և փորձաքննության թերացումները, որոնք հիմք են դրել Ամուլսարի խնդրահարույց նախագծի հանդուգն առաջխաղացման համար։
ՀՀ կառավարությունից
Հրաժարվել Ամուլսարի հանքավայրի շահագործման ծրագրից, քանի դեռ չի ստացվել ֆինանսավորումը, չեն կատարվել ներդրումները, և Հայաստանի Հանրապետությունը չի ստանձնել ֆինանսական բեռ՝ վճարելու կորուստների դիմաց։
ՀՀ-ում հավատարմագրված միջազգային կազմակերպություններից
• Սատարել Հայաստանում մարդու իրավունքների ու ժողովրդավարական գործընթացների իրացմանը հանուն Հայաստանի Հանրապետության և ՀՀ քաղաքացիների անվտանգության։
1. Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն
2. «Համայնքային համախմբման և աջակցության կենտրոն» ՀԿ
3. «Էկոլոգիական իրավունք» ՀԿ
4. «Ժողովրդավարական հարթակ» հիմնադրամ
5. «Մարդու իրավունքների հետազոտությունների կենտրոն» ՀԿ
6. «ԷկոԼուր» տեղեկատվական ՀԿ
7. «Կանաչ Հայաստան» բնապահպանական, կրթական ՀԿ
8. «Հայաստանի անտառներ» բնապահպանական ՀԿ
9. Հայկական բնապահպանական ճակատ կամավորական նախաձեռնություն
10. «Հանուն հավասար իրավունքների» կրթական կենտրոն ՀԿ
11. Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոն
12. «Հելսինկյան ասոցիացիա» իրավապաշտպան ՀԿ
13. «Սպիտակի հելսինկյան խումբ» իրավապաշտպան ՀԿ
14. «Յանուս» իրավական ՀԿ
15. «Վայոց Ձոր Էվոլյուցիա» ՀԿ
16. «Դալմա-Սոնա» կրթամշակութային, սոցիալ-բնապահպանական Հիմնադրամ
17. «Էկոլոգիական հասարակական միություն» ՀԿ
18. «Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբ» ՀԿ
19. «Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ» ՀԿ
20. Զարուհի Հովհաննիսյան՝ իրավապաշտպան
21. Նիկոլայ Դավթյան՝ ռեժիսոր
22. Ռոզա Ջուլհակյան՝ փորձագետ:

Общественные организации: Решение правительства РА по эксплуатации Амулсарского рудника является незаконным и безответственным
18:10 01/03/2023
Более двадцати общественных организаций и частных лиц выступили с заявлением в связи с эксплуатацией Амулсарского золотоносного кварцитового рудника.
«22 февраля 2023 года состоялось подписание Меморандума о взаимопонимании между правительством Республики Армения, Евразийским Банком Развития и ЗАО “Лидиан Армения” по возобновлению эксплуатации Амулсарского золотоносного кварцитового рудника.
Мы, нижеподписавшиеся представители организаций и частные лица, выражаем наше глубокое разочарование и недовольство в связи с незаконным, недальновидным, безответственным, авантюрным, содержащим риски для государства решением правительства РА по эксплуатации Амулсарского рудника.
Правительство РА:
1. Не обеспечило проведение полноценной экспертизы по оценке воздействия на окружающую среду, не учло результаты проведенного международными компаниями ELARD и TRC в 2019 году исследования и заключения, за которое из бюджета было выделено 454 тысяч долларов.
2. Не учло негативное воздействие на водные ресурсы: водосборные бассейны озера Севан, Арпа и Воротан, Спандарянское и Кечутское водохранилища, подземные воды, долгосрочное загрязнение поверхностных и подземных вод из-за кислотного дренажа.
3. Проигнорировало риски, связанные с наличием в Амулсарском руднике радиоактивных элементов: урана, тория, а также радона, загрязнение в результате эксплуатации рудника окружающей среды пылью, содержащей огромное количество токсичных элементов. Проигнорировало риски, связанные с применением цианидной технологии, которая запрещена в ряде стран мира.
4. Не учло потерю города Джермука в качестве оздоровительного курорта международного значения. Джермук превратится в рабочий поселок, жители Джермука эмигрируют, а рабочие покинут Джермук после окончания эксплуатации шахты.
5. Министр здравоохранения заявила, что эксплуатация Амулсарской программы не опасна для здоровья и прошла все соответствующие экспертизы. Это не соответствует действительности, поскольку в процессах проведения экспертизы воздействия на окружающую среду по программе Амулсара не было проведено и не может быть проведено на практике экспертизы, поскольку нет соответствующей методологии.
6. Не учло возможное негативное воздействие на минеральную воду “Джермук”, а также международные обязательства, взятые в рамках Бернской конвенции об охране дикой фауны и флоры и природных сред обитания.
7. Не учло сопротивление со стороны общества и населения пострадавших общин, которое они выражали на протяжении многих лет. Осенью 2018 года около 3 тысяч жителей укрупненной общины Джермук выступили против добычи металла, подписав петицию.
8. Проигнорировало или не оценило прежний стиль работы (due diligence) ЗАО “Лидиан Армения”, практику беззаконий, применения насилия в отношении граждан, судебных преследований граждан, в очередной раз доверив общественные ресурсы компании, зарегистрированной в офшорной зоне, с неизвестными владельцами и находящейся в финансовом кризисе.
9. Не учло агрессивные действия Азербайджана, в частности, вторжение 13 сентября 2022 года на территорию Республики Армения и обстрел города Джермук».
В распространенном заявлении отмечается также, что утверждения, что реализация Амулсарской программы и привлечение международных инвестиций – это гарант безопасности, являются безосновательными и носят манипулятивный характер.
Отмечается, что международные инвестиции не являются гарантией сдерживания военных амбиций Азербайджана.
Учитывая неуправляемость рисками Амулсарской программы, общественные организации и частные лица выступают против реализации данной программы:
«Требуем
От президента РА:
– Гарантировать соблюдение Конституции РА и международных норм, продемонстрировать беспристрастную позицию в отношении экономических, экологических, социальных рисков и рисков безопасности, угрожающих Армении в результате реализации Амулсарской программы, руководствуясь при этом исключительно национальными и общенациональными интересами.
– Оказать поддержку обществу в борьбе против опасной для Республики Армения программы, не позволить нарушение Конституции РА, обеспечить защиту национальной безопасности и окружающей среды.
От министерства территориального управления и инфраструктур РА
– Расторгнуть договор о пользовании недрами, право, предоставленные компании “Лидиан Армения”, которые были продлены благодаря антиконституционному и антинациональному Закону РА “О внесении дополнений и изменений в Кодекс о недрах Республики Армения”.
От министерства здравоохранения РА
– Обнародован результаты “всех экспертиз”, проведенных министерством здравоохранения РА по воздействию Амулсарской программы и других шахт на здоровье человека.
От министерства экономики РА
– Обнародовать Меморандум о взаимопонимании между правительством Республики Армения, Евразийским Банком Развития и ЗАО “Лидиан Армения”, а также договор об отчуждении части акций ЗАО "Лидиан Армения" правительству РА.
От министерства окружающей среды РА
– Признать недействительным заключение экологической экспертизы, данной в 2016 году по Амулсарской программе, учитывая недооцененные риски и выявленные новые экологические факторы.
От генпрокуратуры РА
– Возбудить уголовное дело и выявить всех ответственных, при участии и разрешении которых были допущены упущения по части оценки и экспертизы воздействия на окружающую среду, которые стали основанием дерзкому продвижению проблемного проекта Амулсара.
От правительства РА
Отказаться от программы по эксплуатации Амулсарского рудника, поскольку пока не получено финансирование, не произведены инвестиции, и Республика Армения не взяла на себя финансовое бремя по оплате убытков.
От аккредитованных в Армении международных организаций
– Поддерживать реализацию прав человека и демократических процессов в Армении во имя Республики Армения и безопасности ее граждан».