Արցախի 30 000 երեխաներն անցնում են զրկանքների միջով. Զեկույց
Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանն ու Իրավունքի և արդարության «Թաթոյան» հիմնադրամը հրապարակել են համատեղ զեկույց, որում ներկայացված են Ադրբեջանի կողմից Արցախի ամբողջական շրջափակման հետևանքով Արցախի երեխաների իրավունքների խախտումները։
ԱՀ ՄԻպ գրասենյակից հայտնում են, ար այն անդրադառնում է ադրբեջանական անօրինական վարքագծի հետևանքով Արցախի երեխաների համար ստեղծված առողջական, հոգեբանական, սոցիալական խնդիրներին։
79 օր շարունակվող շրջափակման և դրան զուգահեռ կենսական նշանակության ենթակառուցվածքների՝ գազամատակարարման ու էլեկտրամատակարարման դիտավորյալ խափանումների հետևանքով Արցախի 30 000 երեխաներն անցնում են զրկանքների միջով, որը խաթարում է նրանց՝ անվտանգ ու ապահով միջավայրում ապրելու և զարգանալու հնարավորությունը։
Առկա իրավիճակը լրջագույն սպառնալիքներ է ստեղծել երեխաների՝ բավարար կենսամակարդակի ապահովման, պատշաճ սնվելու, ազատ տեղաշարժի, կրթության, ընտանիքներում ապրելու իրավունքների և հոգեբանական անձեռնմխելիության ապահովման համար։
Զեկույցն ուղարկվել է երեխաների իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող միջազգային կառույցներին և կազմակերպություններին։ Երեխայի լավագույն շահի հետ անհամատեղելի այս իրավիճակը պահանջում է այդ կառույցների առաջնահերթ ուշադրությունն ու անհապաղ ներգրավվածությունը։

30 тыс. детей Арцаха подвергаются лишениям. Доклад
Защитник прав человека Республики Арцах и Фонд права и справедливости «Татоян» опубликовали совместный доклад, в котором представлены нарушения прав арцахских детей вследствие полной блокады Арцаха Азербайджаном.
Как сообщают из офиса омбудсмена Арцаха, в документе отражены возникшие у детей Арцаха из-за незаконного поведения Азербайджана медицинские, психологические и социальные проблемы.
В результате продолжающейся 79 дней блокады и преднамеренных сбоев работы жизненно важных инфраструктур – газо- и электроснабжения – 30 тыс. детей Арцаха подвергаются лишениям, что нарушает их возможности жить и развиваться в безопасной и защищенной среде.
Сложившаяся ситуация создала серьезнейшие угрозы для обеспечения надлежащего уровня жизни, подобающего питания, их прав на свободное передвижение, получение образования,  проживание в семье, психологическую неприкосновенность.
Доклад был направлен в международные структуры и организации, занимающиеся защитой прав детей.
«Эта ситуация, несовместимая с наилучшими интересами ребенка, требует приоритетного внимания и немедленного участия этих учреждений», – отмечается документе.