Արցախի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչներն այսօր կրկին հանդիպել են. «Արցախպրես»
Լաչինի միջանցքով մեքենաների անխոչընդոտ անցումը վերականգնելու և միջանցքի նպատակային օգտագործման փաստը հաստատելու հարցն է քննարկվել այսօր Ադրբեջանի Հանրապետության, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ներկայացուցիչների և ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարի եռակողմ հանդիպմանը: Այս մասին «Արցախպրես» լրատվական գործակալությանը տեղեկացրել Արցախում տեղակայված խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությունից։
«Կողմերը քննարկել են նաև էլեկտրամատակարարման և գազի անխափան մատակարարման հարցերը։
Բացի այդ, հանդիպման շրջանակներում քննարկվել է Դրմբոնի և Կաշենի հանքավայրերում ադրբեջանական կողմի ներկայացուցիչների կողմից շրջակա միջավայրի մոնիտորինգի հնարավորությունը։
Պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել հետագա համագործակցության վերաբերյալ՝ լարվածության նվազեցման և տարածաշրջանում խաղաղ կյանքի հաստատման ուղղությամբ»,- նշում է կայքը։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 24-ին Արցախի Հանրապետությունում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությունը կազմակերպել էր հանդիպում Արցախի և Ադրբեջանի պաշտոնական ներկայացուցիչների միջև։ ԱՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Լուսինե Ավանեսյանը հայտնել էր, որ քննարկվել են Արցախի շրջափակման վերացմանը, բնական գազի և էլեկտրականության կայուն ու անխափան մատակարարմանը վերաբերող հարցեր:

Представители Арцаха и Азербайджана сегодня вновь встретились – «Арцахпресс»
Вопрос о восстановлении беспрепятственного передвижения автомобилей по Лачинскому коридору и подтверждения факта целевого использования Лачинского коридора обсуждался сегодня на трехсторонней встрече представителей Азербайджана, Нагорно-Карабахской Республики и командующего миротворческим контингентом Российской Федерации. Об этом агентству "Арцахпресс" сообщили в командовании миротворческих сил, дислоцированных в Арцахе.
«Стороны также обсудили вопросы электроснабжения и бесперебойного газоснабжения.
Кроме того, в рамках встречи обсуждалась возможность мониторинга окружающей среды представителями азербайджанской стороны на рудниках Дрмбон и Кашен.
Достигнуты договоренности о дальнейшем сотрудничестве, направленном на снижение напряженности и налаживание мирной жизни в регионе»,- указывает агентство.
Напомним, 24 февраля командование российского миротворческого контингента, дислоцированного в Республике Арцах, организовало встречу официальных представителей Арцаха и Азербайджана. Пресс-секретарь президента Республики Арцах Лусине Аванесян сообщила, что обсуждались вопросы, связанные со стабильным и бесперебойным снабжением природным газом и электроэнергией.