Հարութ Սասունյան. Արցախի նախագահը մեծ սխալ գործեց՝ պաշտոնանկ անելով Վարդանյանին Ալիևի հրամանով
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն անցած հինգշաբթի մեծ սխալ գործեց, երբ ենթարկվելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ճնշմանը, պաշտոնանկ արեց պետնախարար, միլիարդատեր գործարար Ռուբեն Վարդանյանին, որն իր հարստությունն ստեղծել էր Մոսկվայում։ Անցած սեպտեմբերին Վարդանյանը հրաժարվեց Ռուսաստանի քաղաքացիությունից և հաստատվեց Արցախում՝ հայտարարելով, որ ցանկանում է իր ժողովրդի կողքին լինել նրա ամենադժվարին պահին։ Իր տեղափոխությունից կարճ ժամանակ անց նախագահ Հարությունյանը նրան նշանակեց Արցախի պետնախարար։
Արցախի նախագահը չպետք է հեռացներ Վարդանյանին կամ պետք է գոնե մի փոքր սպասեր, որպեսզի չթվար, թե նա այդքան արագ կատարում է Ալիևի հրամանները։ Ցավոք, Վարդանյանը պաշտոնանկ արվեց անմիջապես այն բանից հետո, երբ Արդարադատության միջազգային դատարանը մեծացրեց ճնշումը Ադրբեջանի վրա՝ նրա դեմ կայացրած որոշմամբ։
Ամոթալի է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի իշխող կուսակցության պատգամավոր Գուրգեն Արսենյանը, այս տարվա փետրվարին խորհրդարանում արեց հետևյալ դավաճանական հայտարարությունը. «պետք չէ երեք միլիոն հայերին վտանգի ենթարկել հանուն Արցախի»։ Երբեք լավ գաղափար չէ, երբ դու և քո թշնամին միևնույն կողմում եք...
Վերջերս մի քանի ադրբեջանցի լրագրող և նույնիսկ նախագահ Ալիևը զրպարտեցին Վարդանյանին՝ նրան անվանելով «ռուսաստանցի օլիգարխ, հանցագործ և փողեր լվացող»։
2022 թվականի հոկտեմբերին Ալիևը Վարդանյանի մասին անձամբ է բողոքել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին։ Պուտինն ասել է Ալիևին, որ ինքը ոչինչ չգիտի Արցախում Վարդանյանի ներկայության և գործունեության մասին։
2022 թվականի նոյեմբերի 17-ին Արևելյան գործընկերության հարցերով Եվրամիության հատուկ բանագնաց Դիրկ Շյուբելի հետ հանդիպման ժամանակ Ալիևն ասաց, որ հրաժարվում է բանակցել Վարդանյանի հետ, որին նա անվանել է «Մոսկվայի էմիսարը» Ղարաբաղում։ Ալիևը շարունակել է. «Մենք պատրաստ ենք խոսել... Ղարաբաղում ապրող հայերի հետ, այլ ոչ թե նրանց հետ, որոնք ուղարկվել են Մոսկվայից՝ իրենց գրպաններում թաքցնելով ռուս ժողովրդից գողացված միլիարդավոր դոլարների փողերը, ինչպես Վարդանյան անունով անձնավորությունը, որը Մոսկվայից տեղափոխվել է այնտեղ շատ հստակ օրակարգով»։
2023 թվականի փետրվարի 18-ին Գերմանիայի Մյունխեն քաղաքում վարչապետ Փաշինյանի հետ պանելային քննարկման ժամանակ Ալիևն ասաց, որ պատրաստ է գործնական շփում սկսել Ղարաբաղի շրջանի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ. «Բայց մենք կարող ենք դա անել միայն այն ժամանակ, երբ Ռուսաստանի քաղաքացի, քրեական օլիգարխ, Եվրոպայում փողերի լվացմամբ զբաղվող Վարդանյանը հեռանա մեր տարածքից»։ Ալիևը հավելել է. Վարդանյանը «արտահանվել է Ռուսաստանից՝ Ղարաբաղում առաջատար դիրք զբաղեցնելու համար։ Միգուցե արտահանումը ճիշտ բառ չէ։ Ես կնախընտրեի մաքսանենգ ճանապարհով բառը»։
Ալիևի գործը չէ, թե ով պետք է ներկայացնի Արցախը բանակցություններում։ Դա Արցախի կառավարության որոշումն է։ Ավելի խելամիտ կլիներ, որ Արցախի նախագահն ընդհանրապես չհեռացներ Վարդանյանին, միայն այն բանի համար, որ Ալիևին ցույց տար, թե ով է Արցախում որոշում կայացնում։
Առաջարկում եմ Վարդանյանին զրպարտության համար հայցեր ներկայացնել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան բոլոր նրանց դեմ, որոնք ստեր են տարածել իր մասին՝ ստիպելով սկանդալային ադրբեջանցի լրագրողներին և նախագահ Ալիևին խոշոր տուգանք վճարել և հրապարակայնորեն ներողություն խնդրել Վարդանյանից։
Վերջապես, լավ գաղափար չէ տրվել ձեր թշնամիների ճնշումներին, որոնցից նրանք միայն խրախուսվում են՝ ձեզանից հետագա զիջումներ պահանջելու համար: Նրանց պահանջների ցանկն անվերջանալի է։
Ահա Արցախի և Հայաստանի նկատմամբ Ադրբեջանի ներկայիս և հնարավոր պահանջներից մի քանիսը.
- Ադրբեջանն իր անցակետերը կտեղակայի Լաչինի միջանցքում.
- Ապագա «Զանգեզուրի միջանցքը», որը Ադրբեջանը կապելու է Նախիջևանին, կստանա Լաչինի միջանցքի նման կարգավիճակ.
- Ադրբեջանը, հետագա զիջումներ փնտրելով, նույնիսկ Լաչինի միջանցքի բացումից հետո, հավանաբար, կրկին արգելափակելու է այն.
- Այն բանից հետո, երբ կեղծ ադրբեջանցի բնապահպանները պահանջեցին ստուգել Արցախում գտնվող հանքերը, նրա ղեկավարներն անխոհեմաբար փակեցին հանքերը՝ այդպիսով խրախուսելով ադրբեջանցիներին ավելի շատ զիջումներ պահանջել, փոխարեն ասելու՝ «դա ձեր գործը չէ», ինչը հանգեցրեց ադրբեջանցիների հաջորդ պահանջին, որ հայերը դադարեցնեն մետաղների արդյունահանումը Արցախի հանքերից.
- Հետագա հայկական զիջումներ որոնելով՝ ադրբեջանական ուժերը, հավանաբար, կգրավեն Հայաստանի Հանրապետության ավելի շատ տարածքներ.
Նմանապես, Թուրքիան զիջումների է ձգտելու Հայաստանից՝ պահանջելով
- Ջնջել Անկախության հռչակագրից Հայոց ցեղասպանության հիշատակումը «Օսմանյան Թուրքիայում և Արևմտյան Հայաստանում»։ Եթե ոչ, ապա Թուրքիան կսպառնա փակել Հայաստանի հետ սահմանը այն բացելուց հետո.
- Դադարեցնել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման քարոզարշավը.
- Ընդունել Թուրքիայի հետ գոյություն ունեցող սահմանները՝ հրաժարվելով Արևմտյան Հայաստանի տարածքների նկատմամբ ապագա պահանջներից.
-Արգելել Թուրքիայի դրոշի այրումը Ապրիլի 24-ին.
- Հրաժարվել Թուրքիայից ցեղասպանության կորուստների փոխհատուցման ցանկացած պահանջից։
Հայաստանի և Արցախի ղեկավարները պետք է հասկանան, որ ահաբեկչին գոհացնելը բերում է ոչ թե խաղաղության, այլ ավելի շատ ահաբեկման։
Ցավոք սրտի, չնայած Ալիևի պահանջով Վարդանյանին զոհաբերմանը՝ ակնկալում էին, որ Ադրբեջանը դրա դիմաց կապաշրջափակի Լաչինի միջանցքը, միջանցքը դեռևս արգելափակված է փետրվարի 27-ի դրությամբ: Նույնիսկ փետրվարի 25-ին, Արցախի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների փակ հանդիպումից հետո, միջանցքը մնում է փակ։
Վարդանյանը հայտարարեց, որ չնայած աշխատանքից ազատվելուն՝ շարունակելու է ապրել Արցախում։ Հայտնի չէ, թե նա ինչ դեր է կարողանում կամ ցանկանում խաղալ առանց պաշտոնական դիրքի։
Մնում է միայն մեկ առեղծված։ Ի՞նչ էին անում նախագահ Հարությունյանը և պետնախարար Վարդանյանը փետրվարի սկզբին, երբ երկուսն էլ առանձին մեկնել էին Մոսկվա և մի քանի օրվա ընթացքում վերադարձել Արցախ։ Ինչո՞ւ էին գնացել Մոսկվա, ո՞ւմ հետ են հանդիպել այնտեղ, ինչի՞ մասին են խոսել։ Ոչ մեկը ոչ մի խոսք չասաց այդ այցի մասին։ Այս հարցերի պատասխանները կարող էին լրացուցիչ լույս սփռել Վարդանյանի պաշտոնանկության վրա։

Artsakh President made a huge mistake by dismissing Vardanyan at Aliyev’s orders
Artsakh’s President Arayik Harutyunyan made a huge mistake last Thursday when he succumbed to the pressure of Pres. Ilham Aliyev of Azerbaijan, dismissing State Minister Ruben Vardanyan, a billionaire businessman who had made his fortune in Moscow. Last September, Vardanyan renounced his Russian citizenship and settled in Artsakh, saying he wants to be with his people at their greatest hour of need. Shortly after his move, Pres. Harutyunyan appointed him as State Minister of Artsakh.
The President of Artsakh should not have fired Vardanyan or should have at least waited for a while so it did not look like he was carrying out Aliyev’s orders so promptly. Unfortunately, Vardanyan was dismissed right after the International Court of Justice increased the pressure on Azerbaijan by ruling against it.
Shamefully, Gurgen Arsenyan, a Member of Parliament from Prime Minister Nikol Pashinyan’s ruling party, made the following treacherous statement in Parliament in February: “there is no need to risk three million Armenians for the sake of Artsakh.” It is never a good idea when you and your enemy are on the same side!
Recently, several Azeri journalists and even Pres. Aliyav denigrated Vardanyan by calling him “a Russian oligarch, criminal, and money launderer.”
In Oct. 2022, Aliyev personally complained to Pres. Vladimir Putin of Russia about Vardanyan. Putin told Aliyev that he knew nothing about Vardanyan’s presence and activities in Artsakh.
On Nov. 17, 2022, during a meeting with Dirk Schuebel, Special Envoy of the European Union for the Eastern Partnership, Aliyev said that he refuses to negotiate with Vardanyan, whom he called “Moscow’s emissary” in Karabakh. Aliyev continued: “We are ready to talk…with Armenians who live in Karabakh, not with those who have been sent from Moscow hiding in their pockets billions of dollars money stolen from Russian people, like the man called Vardanyan who was transferred from Moscow there with a very clear agenda.”
On February 18, 2023, during a panel discussion in Munich, Germany, with Prime Minister Pashinyan, Aliyev said that he is ready to start practical communication with representatives of the Armenian community in the Karabakh region: “But, we can do it only when Russian citizen criminal oligarch, a person who was involved in money laundering in Europe, Vardanyan, is out of our territory.” Aliyev added: Vardanyan “was exported from Russia to have the leading position in Karabakh. Maybe exported is not the right word. I would probably prefer the word smuggled.”
It is not up to Aliyev to decide who should represent Artsakh in negotiations. That’s the decision of Artsakh’s government. It would have been wiser for the President of Artsakh not to dismiss Vardanyan at all, just to show Aliyev who calls the shots in Artsakh.
I suggest that Vardanyan file lawsuits for libel in the European Court of Human Rights against all those who told lies about him, forcing the scandalous Azeri journalists and Pres. Aliyev himself to pay a hefty penalty and publicly apologize to Vardanyan.
Finally, it is not a good idea to succumb to pressures from your enemies which only encourage them to demand further concessions from you. The list of their demands is endless. –
Here are some current and potential Azeri demands from Artsakh and Armenia:
– Azerbaijan to place its checkpoints on the Lachin Corridor;
– The future ‘Zangezur Corridor’, linking Azerbaijan with Nakhichevan, to enjoy a status similar to the Lachin Corridor;
– Seeking further concessions, even after the Lachin Corridor is opened, Azerbaijan will probably block it again;
– After the fake Azeri environmentalists demanded to inspect the mines in Artsakh, its leaders unwisely shut down the mines, thus encouraging the Azeris to demand more concessions, instead of telling them: “that’s none of your business,” which led to the next Azeri demand that Armenians stop extracting metals from Artsakh mines;
– Seeking further Armenian concessions, Azeri forces will probably occupy more territories of the Republic of Armenia.
Similarly, Turkey will seek concessions demanding that Armenia:
– Delete from its Declaration of Independence the reference to the Armenian Genocide in “Ottoman Turkey and Western Armenia.” If not, Turkey would threaten to shut down the border with Armenia after opening it;
– Stop campaigning for the international recognition of the Armenian Genocide;
– Accept the existing borders with Turkey, giving up any future claims for the territories of Western Armenia;
– Ban the burning of the Turkish flag on April 24;
– Give up any demands for restitution from Turkey for the Genocide losses.
The leaders of Armenia and Artsakh should understand that appeasing a bully leads to more bullying, not to peace.
Regrettably, despite sacrificing Vardanyan at Aliyev’s request, expecting that Azerbaijan would then unblock the Lachin Corridor in return, the Corridor is still blocked as of Feb. 27. Even after a closed door meeting on Feb. 25 between the representatives of Artsakh and Azerbaijan, the Corridor remains closed.
Vardanyan announced that despite his dismissal, he will continue to live in Artsakh. It is unknown what role is he able or willing to play without an official position.
Only one mystery remains. What did Pres. Harutyunyan and State Minister Vardanyan do in Moscow earlier in February when both of them traveled separately to Moscow and returned to Artsakh within a few days? Why did they go to Moscow? Who did they meet with? What did they talk about? Neither one has said a word about that visit. Knowing the answers to these questions may shed additional light on Vardanyan’s dismissal.