Նինո Անանիաշվիի հրավերով Ռազմիկ Մարուքյանը Թբիլիսում խաղացել է Բազիլի դերը՝ «Դոն Կիխոտ» բալետում
Օրեր առաջ Թբիլիսիի օպերայի և բալետի թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Նինո Անանիաշվիի հրավերով Ա.Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի առաջատար մենապարող Ռազմիկ Մարուքյանը հանդես է եկել Բազիլի դերով Մինկուսի «Դոն Կիխոտ» ներկայացման ընթացքում:
Այսպիսով մեկնարկել է Ա.Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի և Թբիլիսիի օպերայի և բալետի թատրոնի համագործակցությանը:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի սկզբին Հայաստանում էր Թբիլիսիի օպերայի և բալետի թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Նինո Անանիաշվին։
«Բանակցությունների արդյունքում եկել ենք պայմանավորվածության, որ մեր բալետի արտիստները կմեկնեն Թբիլիսի, մեկ շաբաթով կմասնակցեն դասընթացների։  Այդ ամենն անվճար է լինելու, քանի որ բալետի աշխարհի արտիստները փորձում են իրար օգնել»,- այն ժամանակ լրագրողներին ասել էր Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար, դիրիժոր Կարեն Դուրգարյանը։

По приглашению Нино Ананиашвили Размик Марукян в Тбилиси станцевал партию Базиля в «Дон Кихоте»
По приглашению художественного руководителя Тбилисского театра оперы и балета Нино Ананиашвили несколько дней назад артист балета Национального академического театра оперы и балета им. А. Спендиаряна Размик Марукян станцевал партию Базиля в «Дон Кихоте» – балете по роману Мигеля Сервантеса «Хитроумный идальго Дон Кихот Ламанчский» на музыку композитора Людвига Минкуса.
Таким образом стартовало сотрудничество Национального академического театра оперы и балета им. А. Спендиаряна и Тбилисского театра оперы и балета.
Напомним, народная артистка Грузии и России, балерина Нино Ананиашвили находилась в  Армении в начале февраля.
«В результате переговоров мы достигли договоренности, что наши артисты балета отправятся в Тбилиси, где в течение недели  будут участвовать в курсах. Все это будет бесплатно, поскольку артисты балетного мира стараются помогать друг другу», – сказал в беседе с журналистами врио директора Национального академического театра оперы и балета им. А. Спендиаряна, дирижер Карен Дургарян.