Թուրքը սեռական բռնության է ենթարկել փլատակներից դուրս բերված սիրիացի 13-ամյա աղջնակին
Թուրքիայում տեղի ունեցած երկրաշարժին հաջորդած դիակապտության, գողությունների ու այլ հանցագործության դեպքերին նոր ահասարսուռ պատմություն է գումարվում։
Bianet  պորտալի լրագրող Էվրիմ Քեփենքի փոխանցմամբ, Հաշիմ Ջեմալ անունով տղամարդը սեռական բռնության է ենթարկել երկրաշարժից առավել շատ տուժած Հաթայ նահանգի փլատակներից դուրս բերված սիրացի 13-ամյա աղջնակին։
Երեխան փլատակներում եղել է քրոջ հետ։ Ըստ աղբյուրի, նույն տղամարդը գողացել է քրոջ պարանոցին ու թևին եղած ոսկե շղթաները։ Միջադեպից հետո քույրերի ավագ եղբայրը՝ Մուհամմեդ Բիլալը դիմել է  Ստամբուլի դատախազություն, որը հետաքննություն է սկսել։
Տղան պատմել է, որ իր ողջ ընտանիքը մնացել է փլատակներում, իրեն դուրս են բերել երրորդ օրը։ Պատահածի մասին պատմել է քույրը։ Եղբայրը կասկածհալ տղամարդուն գտել է սոցցանցերի միջոցով։
Երկու սիրիացի քույրերն ավելի ուշ տեղափոխվել են Ադանա նահանգի հիվանդանոց, ապա Ստամբուլի մեկ այլ հիվանդանոց: Մուհամմեդ Բիլալը, սակայն, մտավախություն ունի, որ իր քույրը ապահով չէ նույնիսկ Ստամբուլում, քանի որ կասկածյալը, ըստ տեղեկությունների, փորձում է գտնել նրան:
«Կասկածյալ տղամարդն իր սոցիալական էջում հրապարակում է աղջիկների և կանանց անունները, այդ թվում՝ քրոջս, ներկայացնելով նրանց որպես իր հարազատներ ու խնդրում, որ նրանց մասին տեղեկություններ  ունեցողները գրեն իրեն»,-ասել Մուհամմեդ Բիլալն ու  խնդրել պաշտպանել իր քույրերին։

Турок изнасиловал 13-летнюю сирийскую девочку, которую извлекли из-под завалов после землетрясения
После землетрясения в Турции продолжаются кражи, мародёрства над телами и другие преступления. Стало известно о новом страшном случае.
По информации журналиста портала Bianet Эврима Кепенека, мужчина по имени Хашим Джемал подверг сексуальному насилию 13-летнюю сирийскую девочку, которую извлекли из-под завалов после землетрясения в провинции Хатай.
Отмечается, что девочка под завалами находилась со своей сестрой. По информации источника, мужчина украл также золотые украшения. После инцидента старший брат сестер – Мухаммед Белал обратился в прокуратуру Стамбула, которая начала расследование.
Он рассказал, что вся его семья осталась под завалами, его извлекли из-под завалов лишь на третий день после землетрясения. О произошедшем рассказала сестра. Он нашел подозреваемого мужчину с помощью соцсетей.
Две сестры позднее были доставлены в больницу провинции Адана, затем – в другую больницу. Мухаммед Белал, однако, имеет опасения, что его сестра не в безопасности даже в Стамбуле, поскольку подозреваемый, по имеющимся сведениям, пытается найти её.
«Подозреваемый мужчина на своей странице в соцсети публикует имена девочек и женщин, в том числе – моей сестры, представляя их в качестве своих родственников и просит, чтобы ему сообщили имеющуюся о них информацию», – рассказал М. Белал и попросил защитить своих сестер.