Հայաստանի բորսայում բաժնետոմսերի առևտրի ծավալը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ բազմապատկվել է
Հայաստանի ֆոնդային բորսան ամփոփել է 2023 թ.-ի փետրվար ամսվա տվյալները։
Բորսայից մանրամասնում են, որ Հայաստանի ֆոնդային բորսայում փետրվարին տեղի ունեցած պետական պարտատոմսերի տեղաբաշխման աճուրդների ընդհանուր ծավալը կազմել է 50.2 մլրդ դրամ՝ գերազանցելով նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը մոտ 36%-ով:
Պետական պարտատոմսերի երկրորդային շուկայի բորսայական առևտրի ընդհանուր ծավալը փետրվարին կազմել է ավելի քան 8.5 մլրդ ՀՀ դրամ: Առևտրի առարկա պետական գանձապետական պարտատոմսերով կնքվել է 53 գործարք։
Նախորդ տարիների նույն ժամանակահատվածի համեմատ կորպորատիվ պարտատոմսերի թե՛ շուկայի և թե՛ առևտրի ծավալները պահել են աճի դինամիկան։ Կորպորատիվ պարտատոմսերի փետրվար ամսվա շուկայի ծավալը կազմել է ավելի քան 415,5 մլրդ դրամ։
Կորպորատիվ պարտատոմսերով իրականացված առևտրի ծավալը կազմել է ավելի քան 3.2 մլրդ դրամ։ Կորպորատիվ պարտատոմսերով հաշվետու ժամանակահատվածում կնքվել է 159 գործարք։
Բորսայում շրջանառվող կորպորատիվ պարտատոմսերի քանակը կազմել է 104։
Ռեպո գործարքների ընդհանուր ծավալը կազմել է գրեթե 413 մլն դրամ։
Բաժնետոմսերի առևտրի ծավալը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ բազմապատիկ աճել է՝ հասնելով մոտ 66.6 մլն դրամի՝ գերազանցելով նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը 23,4%-ով։ Շուկայի կապիտալիզացիան նախորդ տարվա համեմատ ավելացել է մոտ 4%-ով՝ հասնելով 270.2 մլրդ դրամի։ Բաժնետոմսերով կնքվել է 156 գործարք։

The insights of the February at Armenia Securities Exchange have shown a surge of market and trade values of securities.
On the primary auction platform of AMX the allocation volume of government bonds has reached 50.2 billion AMD, which exceed the results of the same period of previous year by 36%, AMX reported on Thursday.
Trade value of the government bonds in February made 8.5 bln AMD. Total 53 trades have been concluded with treasury government bonds.
Corporate bonds show the same dynamic growth both in market value and trade value of securities compared to the indices of the same period last year. Market value of this month reached to 415.5 billion AMD.
Trade value in February 2023 reached more than 3.2 billion AMD, with 159 trades concluded.
The number of corporate bonds traded at AMX reached 104.
Number of REPO agreements has increased to 413 million AMD.
The same increase in dynamics can be seen in equity data. Trade value reached more than 66.6 million AMD, the market capitalization surged by 4%, reaching the total sum of 270.2 billion AMD, with 156 trades concluded.