Կառավարությունը բյուջեից 1.1 մլրդ դրամ հատկացրեց Աջափնյակի մետրոյի նախագծման համար
«Նախագծով առաջարկվում է մեր նախարարությանը տալ 1.1 մլրդ դրամ, որի նպատակը քաղաքային զարգացման ծրագրի շրջանակներում Աջափնյակի նոր կառուցվող մետրոյի նախագածանախահաշվարկային աշխատանքների ձեռքբերման և ֆինանսավորման համար գումար տրամադրելն է»,-կառավարության նիստում ասաց ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանը՝ զեկուցելով հերթական նախագիծը:
Նախարարի տեղեկացմամբ՝ աշխատանքներն երեք փուլից են բաղկացած, որի առաջին փուլն ավարտվել է, աշխատանքները գտնվում են ընթացքի մեջ և կարիք կա հաջորդ փուլերի համար վճարելու նախագծող ընկերությանը:
«Ընդհանուր առմամբ Երևանի քաղաքապետարանն արդեն 545 մլն դրամ վճարել է, իսկ ամբողջ արժեքը 1 մլրդ 848 մլն դրամ է: Այսօր առաջարկում ենք, որ կառավարությունը հատկացնի 1.1 մլրդ դրամը, մնացած մասը Երևանի քաղաքապետարանը կավելացնի»,-հայտնեց Գնել Սանոսյանը:
Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Տիգրան Ավինյանը մանրամասներ ներկայացրեց, ասելով. ««Մետրոգիպրոտրանս» ընկերության հետ անցել ենք նախագծմա առաջին փուլը: Նախնական հաշվարկով Աջափնյակի մետրոյի կայարանի շինարարությունը տևելու է 48 ամիս, այսինքը՝ 2 տարի, որի ընդհանուր երկարությունը լինելու է 1.5 կմ»:
Տեղեկացնելով որ երկաթբետոնով կամ մետաղական ֆերմայով կամուրջի կառուցում է նախատեսվում՝ ավինյանը վստահեցրեց, որ  «դիտարժան և գեղեցիկ կամուրջ է լինելու»:

Правительство Армении выделило  1,1 млрд драмов на проектирование станции метро в ереванском районе Ачапняк
14:16 02/03/2023
Правительство Армении выделило 1,1 млрд драмов на проектирование станции метро в ереванском районе Ачапняк
Проектом решения предлагается правительству Армении выделить министерству территориального управления и инфраструктур РА  1,1 млрд драмов на строительство новой станции метро – в административном районе Ачапняк города Ереван. Проект решения на заседании правительства 2 марта представил министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян.
Как он отметил, средства планируется направить на финансирование проектно-сметных работ по строительству новой станции метро в рамках программы городского развития.
По его словам, работа будет состоять из трех этапов, первый этап уже реализован. Работы ведутся, и необходимо выплачивать средства проектирующей компании за следующие этапы.
«В целом мэрия Еревана уже выплатила 545 млн драмов, а общая стоимость составляет 1, 848 млрд драмов. Сегодня предлагаем правительству выделить 1,1 млрд драмов, остальную часть добавит мэрия», – сказал Саносян.
Вице-мэр Еревана Тигран Авинян в свою очередь представил детали: «Мы уже прошли первый этап проектирования с компанией «Метрогипротранс», и, по предварительным расчетам, строительство станции «Ачапняк» займет 48 месяцев.
Общая протяженность станции составит около полутора километров. В строительстве станции будет задействован мост. Это будет очень зрелищный и красивый мост, мы в этом уверены».