Կառավարությունը բյուջեից 1.1 մլրդ դրամ հատկացրեց Աջափնյակի մետրոյի նախագծման համար
«Նախագծով առաջարկվում է մեր նախարարությանը տալ 1.1 մլրդ դրամ, որի նպատակը քաղաքային զարգացման ծրագրի շրջանակներում Աջափնյակի նոր կառուցվող մետրոյի նախագածանախահաշվարկային աշխատանքների ձեռքբերման և ֆինանսավորման համար գումար տրամադրելն է»,-կառավարության նիստում ասաց ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանը՝ զեկուցելով հերթական նախագիծը:
Նախարարի տեղեկացմամբ՝ աշխատանքներն երեք փուլից են բաղկացած, որի առաջին փուլն ավարտվել է, աշխատանքները գտնվում են ընթացքի մեջ և կարիք կա հաջորդ փուլերի համար վճարելու նախագծող ընկերությանը:
«Ընդհանուր առմամբ Երևանի քաղաքապետարանն արդեն 545 մլն դրամ վճարել է, իսկ ամբողջ արժեքը 1 մլրդ 848 մլն դրամ է: Այսօր առաջարկում ենք, որ կառավարությունը հատկացնի 1.1 մլրդ դրամը, մնացած մասը Երևանի քաղաքապետարանը կավելացնի»,-հայտնեց Գնել Սանոսյանը:
Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Տիգրան Ավինյանը մանրամասներ ներկայացրեց, ասելով. ««Մետրոգիպրոտրանս» ընկերության հետ անցել ենք նախագծմա առաջին փուլը: Նախնական հաշվարկով Աջափնյակի մետրոյի կայարանի շինարարությունը տևելու է 48 ամիս, այսինքը՝ 2 տարի, որի ընդհանուր երկարությունը լինելու է 1.5 կմ»:
Տեղեկացնելով որ երկաթբետոնով կամ մետաղական ֆերմայով կամուրջի կառուցում է նախատեսվում՝ ավինյանը վստահեցրեց, որ  «դիտարժան և գեղեցիկ կամուրջ է լինելու»:

Government provides 1.1 bln drams to Yerevan Municipality for new subway station
The Armenian government on Thursday decided to allocate 1.1 billion drams to the Yerevan Municipality for the development of a new subway station project in Yerevan’s Ajapnyak administrative district.
Minister of Territorial Administration and Infrastructures Gnel Sanosyan said at the cabinet meeting that the work consists of three stages, with the first stage already completed.
“The Yerevan Municipality has already provided 545 million drams for the work, while the total cost of the project is 1 billion 848 million drams. The remainder will be covered by the Municipality,” the minister said.
The construction of the new station is expected to take two years, Deputy Yerevan Mayor Tigran Avinyan noted.
The total length of the new tunnel is around 1.5 km. The project also envisages the construction of a bridge either with reinforced concrete columns or metal trusses.