Կինոռեժիսոր Նիկիտա Միխալկովը պատմել է Եվրասիական կինոակադեմիայի մրցանակի ստեղծման աշխատանքների մասին, որն այլընտրանք կդառնա ամերիկյան «Օսկարին»։ kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ, առաջին մրցանակաբաշխությունը կարող է տեղի ունենալ արդեն 2024 թվականին։
Եվրասիական կինոակադեմիայի մրցանակաբաշխության հիմնական խնդիրն է ընդգրկել կինոգործիչների Չինաստանից, Հնդկաստանից և Կորեայից։
Այլընտրանքային Եվրասիական Օսկար ստեղծելու գաղափարը Միխալկովն արտահայտել է 2022 թվականի գարնանը։ Մրցանակը շարժիչ կդառնա եվրասիական տարածքի երկրների մշակութային հարաբերությունների զարգացման համար։

Никита Михалков рассказал о работе над созданием премии Евразийской киноакадемии, которая станет альтернативой американскому «Оскару». Первая церемония награждения лауреатов новой премии может состояться уже в 2024 году, сообщает «Культуромания».
«Я не уверен, что в этом году кинопремия будет организована полностью. Не хочется замахнуться на рубль, а ударить на копейку», — рассказал Михалков в рамках культурной программы Красноярского экономического форума.
Главная задача премии Евразийской киноакадемии – чтобы в нее вошли кинематографисты Китая, Индии и Кореи.
Идея создания альтернативной Евразийской премии «Оскар» была высказана Михалковым весной 2022 года. Премия станет двигателем развития культурных взаимоотношений между странами евразийского пространства.