Լավրովն ու Միրզոյանը քննարկել են Երևանի և Բաքվի միջև հարաբերությունների կարգավորման հարցը
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը եւ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը քննարկել են հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերի ակտիվացման հարցը, հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն։
Նշվում է, որ Նյու Դելիում կայացած բանակցություններն անցել են բարեկամական և վստահելի մթնոլորտում, նախարարները պայմանավորվել են հետագա դիվանագիտական շփումների շուրջ մասին։
«Տեղի է ունեցել կարծիքների փոխանակում տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ։ Նշվել է հայ-ադրբեջանական կարգավորման բոլոր ուղիներում ջանքերի ակտիվացման հրատապությունը՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի, նոյեմբերի 26-ի և 2022 թվականի հոկտեմբերի 31-ի պայմանավորվածությունների համաձայն», - ասված է նախարարության հայտարարության մեջ։
Բացի այդ, ինչպես նշել են գերատեսչությունից, նախարարները քննարկել են երկկողմ օրակարգի արդիական հարցեր, ինչպես նաև հաստատել են միջազգային հարթակներում համագործակցությունը խթանելու մոտեցումները:

Лавров и Мирзоян обсудили вопрос урегулирования отношений между Ереваном и Баку
3 марта в Нью-Дели «на полях» 8-й международной конференции «Диалог Райсина» состоялась беседа Министра иностранных дел Российской Федерации Сергея Лаврова с главой МИД Республики Армения Араратом Мирзояном. Об этом сообщает пресс-служба МИД РФ.
Согласно информации, главы внешнеполитических ведомств обсудили актуальные вопросы двусторонней повестки. Сверены подходы к продвижению сотрудничества на международных площадках, в рамках общих интеграционных объединений.
Состоялся обмен мнениями по региональной проблематике. Обозначена актуальность активизации усилий по всем трекам армяно-азербайджанской нормализации в соответствии с договоренностями лидеров России, Армении и Азербайджана от 9 ноября 2020 г., 11 января, 26 ноября 2021 г. и 31 октября 2022 г.
Переговоры прошли в дружественной и доверительной атмосфере. Достигнута договоренность о дальнейших контактах по дипломатической линии.