Լավրովն ու Միրզոյանը քննարկել են Երևանի և Բաքվի միջև հարաբերությունների կարգավորման հարցը
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը եւ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը քննարկել են հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերի ակտիվացման հարցը, հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն։
Նշվում է, որ Նյու Դելիում կայացած բանակցություններն անցել են բարեկամական և վստահելի մթնոլորտում, նախարարները պայմանավորվել են հետագա դիվանագիտական շփումների շուրջ մասին։
«Տեղի է ունեցել կարծիքների փոխանակում տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ։ Նշվել է հայ-ադրբեջանական կարգավորման բոլոր ուղիներում ջանքերի ակտիվացման հրատապությունը՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի, նոյեմբերի 26-ի և 2022 թվականի հոկտեմբերի 31-ի պայմանավորվածությունների համաձայն», - ասված է նախարարության հայտարարության մեջ։
Բացի այդ, ինչպես նշել են գերատեսչությունից, նախարարները քննարկել են երկկողմ օրակարգի արդիական հարցեր, ինչպես նաև հաստատել են միջազգային հարթակներում համագործակցությունը խթանելու մոտեցումները:

Russian Foreign Minister Sergey Lavrov and Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan discussed the Armenian-Azerbaijani settlement at a meeting in New Delhi, India on Friday.
In its readout of the meeting, the Russian Foreign Ministry said the diplomats exchanged views on regional issues.
“The urgency to step up efforts in all directions of the normalization of Armenian-Azerbaijani relations in accordance with the 9 November 2020, 11 January, 26 November 2021 and 31 October 2022 agreements between the Russian, Armenian and Azerbaijani leaders was stressed,” the statement said.
They also discussed issues of the bilateral agenda and reaffirmed approaches to promoting cooperation in international platforms and within the framework of common integration associations, the ministry added.