Համաշխարհային նշանակության Լճաշեն գյուղը՝ կառուցված թագավորական դամբարանների վրա
Խորհրդային իշխանության տարիներինՍևանա լճի մակարդակի  զգալիորեն իջեցումը էական խնդիրներ առաջացրեց  լճի էկոհամակարգի համար, որոնք  մինչև օրս լուծված չեն։ Այդ ժամանակաշրջանում  ջրից ազատված տարածքները հատկացվեցին բնակիչնեին, որոնք սկսեցին տներ կառուցել կամ այլ նպատակներով օգտագործել։
Գեղարքունիքի մարզի Լճշեն գյուղի բնակիչ Սաթենիկ Բադեյանը  Panorama.am-ի հետ զրույցում պատմեց՝ գյուղի բնակիչներն ավելի ուշ են իմացել այն մասին, որ իրենց տները կառուցվել են թագավորական դամբարանների վրա։ Այսինքն՝ լճի իջեցմամբ, որն ուղեկցվեց  բացասական շատ հետևանքներով, հնագետների համար բացահայտեց նոր աշխարհ։ 1950-ական թվականներին` Սևանա լճի մակարդակի իջնելու հետևանքով  հայտնաբերվեց հնագույն դամբարանադաշտը։ Սկսվեցին  պեղումները, որոնց ընթացքում, բացի դամբարանադաշտերից, հայտնաբերվել են նախապատմական շրջանի բնակատեղիներ, բերդ-ամրոցներ ու առանձին կոթողներ:
Լճաշենը որպես հնավայր ներկայացնելու, դրա պահպանությամբ, արժևորմամբ և հանրայնացմամբ զբաղվելու համար, Սաթիկ Բադեյանի ընտանիքը մի քանի տարի առաջ հարևան գյուղից տեղափոխվել է Լճաշեն գյուղ բնակության։
«Եկանք Լճաշեն, քանի որ բացառիկ, համաշխարհային նշանակության  պատմամշակութային ժառանգություն ունի, թեև այդ մասին, հնագետներից բացի, գիեթե ոչ ոք չգիտի։ Աշխարհում շատ հնագետներ տեղյակ են Լճաշենի մասին, սակայն մեր երկրում  քչերին է հայտնի գյուղը։ Մենք ինքներս էլ խորությամբ չգիտեինք Լճաշենի պատմությունը։ Միայն 5-րդ դասարանում կարդացել էին, որ Լճաշենից բառացիկ  գտածոներ են գտել։ Հետո, երբ եկանք գյուղ որոշեցինք, որ պետք է ներկայացնել ողջ պատմությունը,որը պետք է լինի բացառապես գիտական հենքի վրա։ Գնացինք հնագիտության ինստիտուտ և ուրարտագետի հետ առաջին հանդիպումից հետո շիվարած տուն եկանք։ Երբ մենք ասացինք, որ փորձում ենք Լճաշենի մասին տեղություններ հավաքել ուրարտական ժամանակաշրջանից, նա մեզ պատասխանեց․ «Երբ կար Լճաշենը, Ուրարտուն ու՞ր էր»․․․պարզվեց, որ Լճաշենն ավելի հին պատմություն ունի»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Թեև օտարալեզու աղբյուրներում ավելի շատ հիշատակումներ կան Լճաշենի մասին, քան՝  հայալեզու, այսուհանդերձ Բադեյանն առանձնացնում է գյուղի բացառիկ լինելու մի քանի փաստեր․
Խորհրդային տարիներին Հրազդան գետի վրա էներգետիկ կասկադը կառուցելուց հետո, լճի մակարդակն արագորեն իջավ, շուրջ 20 մետրով։ Տարածքներ ազատվեցին, հետո հայտնաբերվեց դամբարանադաշտը։
Բացառիկ լինելն այն է, որ շատ լավ  պահպանված դամբարաններ են եղել, որոնք գիտնականներին նոր նյութեր են փոխանցել՝ պատկերացում կազմելու համար, թե մոտ 5000 տարի առաջ մարդիկ ինչով են զբաղվել, ինչ կենսակերպ են ունեցել։ Դամբարանները լճի տակ են եղել, շուրջ 1000-ից ավելի, որոնցից մոտավորապես կեսը պեղվել է։ Տարածաշրջանում ուրիշ ոչ մի տեղից այդքան շատ թագավորական դամբարաններ չեն գտվել, որքան Լճաշենից։ Ենթադրվում է, որ Լճաշենը եղել է նախաուրարտական Էթիունի թագավորության մայրաքաղաքը։ Էթիունին Ուրարտուից մոտ 2000 տարի առաջ արդեն գոյություն է ունեցել, զբաղեցրել է այսօրվա Հայաստանի ողջ տարածքը, նաև Վրաստանի հարավային շրջանից, արևմտյան Հայաստանից, ենթադրվում է, որ Արցախն էլ է ներառված եղել։ Ողջ Սևանի ավազանը մեջն է եղել և կոչվել է ջրային Էթիունի , ուրարտացիների լեզվով ասած՝ Ուդուրի-Էթիունի»։
Բադեյանի խոսքով ՝ շատ տեղեկություններ ստացել են ուրարտական սեպագիր արձանագրություններից։
Լճաշենի դամբարանադաշի նյութերի առատությանն անգերազանցելի է։
«Թագավորներին թաղել են եզներով, ձիերով լծած քռանիվ կառքերի մեջ՝  ոսկեղենով, զենք ու զրահով,ուտելիքներով, կենդանիներով և այլ ունեցվածքով։ Դամբարան է եղել, որի մեջ թագավորը նստած է եղել  երկանիվ մարտակառքին, մեկ այլ դամբարանում մինչև 9 մետր երկարությամբ նավ են գտել։ Գյուղացիները նաև պատմում են, որ դամբարաններից մեկում գտել են ևս 12 հոգի, այսինքն՝ ծառաներին թաղել են թագավորի հետ»,- պատմեց Բադեյանը։
Թագավորական դամբարանները պեղվել են գյուղի  հենց ներքևի հատվածում։ Այդ պատճառով, Սաթիկ Բադեյանի փոխանցմամբ, հնագետներն այդ հատվածն անվանում են «Լճաշենի արքաների հովիտը»։ Դամբարանադաշտում կան նաև այլ դամբարաններ, այդ թվում՝ հոգևոր դասի։ Իրենց հետ թաղված անոթներից, կահ կարասից պարզ է դառնում,թե որ դասին է պատկանել հանգուցյալը։
Բացառիկ է Լճաշենի կիկլոպյան ամրոցը, որը գտնվում է  55 հա տարածքի վրա։
«Լճի ողջ երկայնքով կան կիկլոպյան ամրոցներ, բայց Լճաշենինն ամենամեծն է, տարածվում է 15 բլուրի վրա և ունեցել է 6 միջնաբերդ։ Տարբեր երկրների հնագետները գալով այստեղ և տեսնելով այն, զարմանում են՝ ասելով, որ առաջին անգամ են տեսում ամրոց՝ 6 միջնաբերդով»,- ասաց Լճաշենի բնակիչը։
Հետաքրքիր է նաև այն, որ պեղված մարդաբանական նյութերը լավ են պահպանվել։ Մեր զրուցակցի խոսքով՝ սովորաբար մարդու գանգն է միայն լավ պահպանվում, բայց Լճաշենում կան ամբողջական կմաղքներ․ «Նույնիսկ մարդու ծնկի վրա կա ոսկոր, որը կյանքի ընթացքում մաշվում է,իսկ Լճաշենի կմաղքների վրա այդ ոսկորներն էլ են պահպանված,ինչը բացառիկ է»։
«Պեղումների» աշխատանքներին գյուղացիները ևս  մասնակցում են՝ ինչ-որ իրեր գտնելով։ Բադեյանն ասում է, որ եղել են դեպքեր, երբ տան հիմք փորել կամ հող վարել և արժեքավոր գտածո հայտնաբերել։ Սակայն, միևնույն ժամանակնշում, որ քիչ չեն նաև գանձագողության դեպքերը։
«Տեղափոխվելով այստեղ, մեր օրինակով փորձում ենք ցույց տալ, թե իրենց գտած  արժեքը, օտարերկրացուն կոպեկներով վաճառելու փոխարեն, կարող են  պահել և  աշխարհին ցուցադրելով գումար վաստակել։
Լճաշենում փոքրիկ հյուրատուն-թանգարան հիմնած Բադեյանների ընտանիքը, փորձում է նաև կրթական ծրագրեր իրականացել և կրթել հենց գյուղի սերնդին, որոնք հետագայում պետք է արժևորեն պատմությունն ու ներդրում ունենան Լճաշենի հանրայնացմանը։ Իսկ կրթական դասերը բավականին հետաքրքիր են անցնում՝ պրակտիկ փորձերով։
«Մենք գյուղի երեխաների համար մարդաբանության դասեր ենք անում։ Թանգարանից բերվում են նմուշներ, սովորեցնում ենք ինչպես տարբերել մարդու սեռը, տարիքը, մահվան պատճառը և այլն։ Հիմա մտածում ենք  մարզի տարբեր վայրերից նույնպես երեխաների։ Նրանց սովորեցնում ենք  նաև սեպագիր կարդալ կամ նշաններով իրենց անունները գրել, տեքստ հավաքել, նաև՝ պեղումներ անել»,- տեղեկացրեց Սաթիկ Բադեյանը՝ ավելացնելով,որ գիտաժողովներ նույնպես անցկացնում են՝ հյուրընկալելով ոչ միայն Հայաստանի, այլև աշխարհի տարբեր անկյուններից հնագետների։

Село Лчашен мирового значения, построенное на королевских гробницах
Значительное понижение уровня воды в озере Севан в годы советской власти вызвало значительные проблемы для экосистемы озера, которые не решены и по сей день. В этот период освобожденные от воды территории были выделены жителям, которые начали строить дома или использовать их в других целях.
Жительница села Лчашен Гегаркуникской области Армении Сатеник Бадеян в беседе с корреспондентом Panorama.am рассказала, что жители села поздно узнали о том, что их дома построены на королевских гробницах. Иными словами, с понижением уровня воды в озере, которое сопровождалось множеством негативных последствий, археологи обнаружили новый мир.
В 1950-е годы, вследствие снижения уровня воды в озере Севан, археологи обнаружили древнейшие захоронения. Начались раскопки, в ходе которых, кроме захоронений, были обнаружены доисторические поселения, крепости и отдельные памятники.
Семья Сатеник Бадеян с целью представить Лчашен в качестве древнего поселения, заняться его сохранением, оценкой и популяризацией, несколько лет назад из соседнего села переехала в село Лчашен.
«Мы переехали в Лчашен, поскольку он обладает исключительным, историко-культурным наследием мирового значения, хотя об этом, кроме археологов, почти никто не знает. Многие зарубежные археологи знают о Лчашене, однако в нашей стране о поселении знают немногие. Мы сами подробно не знаем историю Лчашена. Только в учебниках за 5-й класс читали, что в Лчашене были обнаружены исключительные находки. Потом, когда мы переехали сюда, решили, что должны представить всю историю, но основанную исключительно на научных фактах. Затем мы сходили в археологический институт, но после беседы с урартологом пришли домой в полном разочаровании. Когда мы сказали, что пытаемся собрать сведения о Лчашене времен Урарту, он нам сказал, что история Лчашена древнее Урарту», – отметила собеседник Panorama.am.
Хоть и в зарубежных источниках больше упоминаний о Лчашене, чем в армяноязычных, Бадеян выделяет несколько фактов, указывающих на уникальность села:
После строительства энергетического каскада на реке Раздан в советские годы, уровень воды в озере снизился, примерно – на 20 метров. Территории освободили, потом были обнаружены древнейшие захоронения.
Исключительность места заключается в том, что были хорошо сохранившиеся гробницы, которые передали ученым новые материалы для того, чтобы составить представление о том, чем занимались люди примерно 5000 лет назад, какой образ жизни вели. Гробницы были под водой свыше 1000 лет, и почти половина из них была найдена. В регионе больше нет такого места, где археологи обнаружили бы столько царских гробниц. Предполагается, что Лчашен был столицей королевства Этиуни. Этиуни существовал примерно за 2000 лет до Урарту, занимал всю территорию сегодняшней Армении, а также южную часть Грузии и Западной Армении, предполагается, что и территория Арцаха также была его частью. Весь водный бассейн Севана был включен в это королевство и назывался водным Этиуни».
Неоценимо изобилие материалов, найденных на территории села Лчашен.
«Царей хоронили в колесницах с волами и лошадьми, с золотом, оружием и доспехами, едой, животными и другим имуществом. Была гробница, где был захоронен царь на двухколесной колеснице, а в другой гробнице археологи обнаружили корабль длиной почти 9 метров. Сельчане утверждают также, что в одной из гробниц были найдены ещё 12 человек, то есть – слуг оставили вместе с царем», – рассказала Бадеян.
Королевские гробницы были раскопаны в нижней части села. По этой причине, как сообщает Сатик Бадеян, археологи называют эти участки «Долиной царей Лчашена». Были найдены также другие гробницы, в том числе – духовного сословия. По захороненным вместе с ними сосудам и карасам становится ясно, к какому сословию принадлежал усопший.
Исключительна также циклопическая крепость Лчашен, которая располагается на территории в 55 га.
«Вдоль всего озера стоят циклопические крепости, но в Лчашене – самые большие, раскинулись на 15 холмах и имела 6 цитаделей. Археологи из различных стран, придя сюда и увидев это, удивляются, говоря, что впервые видят крепость с 6 цитаделями», – отметила жительница Лчашена.
Примечательно также то, что раскопанные антропологические материалы хорошо сохранились. По её словам, обычно хорошо сохраняется только череп человека, но в Лчашене есть сохранившиеся скелеты.
Жители села также принимают участие в «раскопках», находя некоторые вещи. Бадеян отмечает, что бывали случаи, когда люди при строительстве дома или посевных работах находили ценные находки. Однако, она отмечает, что нередки случаи кражи сокровищ.
«Переехав сюда, мы нашим примером хотим показать, что вместо того, чтобы продавать иностранцам за копейки найденные сокровища, они могут сохранить их, демонстрируя всему миру, и заработать средства.
Семья Бадеянов, основавших небольшой гостевой дом-музей в Лчашене, пытается также осуществлять образовательные программы и обучить молодежь села, которая в дальнейшем будет ценить историю и внесет свой вклад в популяризацию Лчашена. А образовательные уроки проходят довольно интересно – с практическими экспериментами.
«Мы проводим занятия по антропологии для сельских детей. Из музея образцы из музея, учим различать пол человека, возраст, причину смерти и т.д. Сейчас думаем над обучением детей из других областей. Обучаем также читать клинописи, писать имена, набирать тексты, а также – проводить раскопки», – сообщила Сатик Бадеян, добавив, что проводят также научные конференции, принимая археологов не только из Армении, но и различных уголков мира.