Ո՞վ է երաշխավորելու, որ թշնամին կրկին չի ռմբակոծի Ամուլսարի շուրջն արդեն լիքը լցված ցիանիդային հարթակով. Վարդանյան
Օրեր առաջ ՀՀ կառավարությունը Եվրասիական զարգացման բանկի և «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ի հետ կնքել է եռակողմ փոխըմբռնման հուշագիր՝ վերսկսելու Ամուլսարի ոսկեբեր քվարցիտների հանքավայրի շահագործման ծրագիրը։ Հուշագրով նախատեսվում է ներդնել շուրջ 250 միլիոն դոլար՝ հանքավայրի շինարարական աշխատանքներն ավարտելու, անհրաժեշտ նոր սարքավորումներ ձեռք բերելու համար։ Պաշտոնյաները նշում են, որ հանքի շահագործումը ՀՀ-ի ՀՆԱ-ն կավելացնի տարեկան շուրջ 1 %-ով, պետական բյուջեի մուտքերը կավելանան տարեկան շուրջ 40 միլիարդ դրամով, կստեղծվեն հարյուրավոր նոր աշխատատեղեր։ Չնայած այս պնդումներին, բնապահպանները դժգոհություն են հայտնում՝ նշելով, որ որևէ ռիսկ հաշվի չի առնվել. հաշվի չի առել ջրային ռեսուրսների վրա բացասական ազդեցությունը, թթվային դրենաժի հետևանքով մակերևութային և ստորերկրյա ջրերի երկարաժամկետ աղտոտումը, «Ջերմուկ» հանքային ջրի վրա հնարավոր բացասական ազդեցությունը, անտեսվել է Ամուլսարի հանքում առկա ռադիոակտիվ տարրերի հետ կապված ռիսկերը և արդեն ամենաառաջնայինը՝ անվտանգությունը։
Հենց այդ ռիսկերի, կառավարության հայտարարությունների, հանքի շահագործման դեպքում վտանգերի մասին Panorama.am-ը զրուցել է «Հայաստանի անտառներ» ՀԿ տնօրեն, իրավաբան Նազելի Վարդանյանի հետ։
Panorama.am- Կա՞ արդյոք նոր ՇՄԱԳ, որը թույլատրելի է դարձնում Ամուլսարի հանքարդյունաբերումը: Կոնկրետ ի՞նչ աշխատանքներ են արվել, որոնք չեզոքացնում են վտանգները։
Նազելի Վարդանյան- Կառավարության պաշտոնական որևէ որոշում չկա հանքավայրի շահագործման վերաբերյալ։ Կա մի փաստաթուղթ, որն իրավական ուժ չունի, այսինքն պայմանագիր դեռ չկա։ Հուշագիր է, որն իրավաբանական ուժ ունեցող փաստաթուղթ չէ։ Պայմանագիրը դրանից հետո պետք է լինի։
Խայտառակ հուշագիր է։ Ես հույս ունեմ՝ դա դեռ փոխվելու է, քանի որ այսպիսի պարտավորություն վերցնել մեր երկրի, կառավարության վրա, մեր ժողովրդի վրա բարդել այդ բոլոր հետևանքները, մեղմ ասած, կամ տգիտություն է, կամ հատուկ միտում կա, որ մեր երկիրն, իրոք, բերեն ծանր վիճակի, որևէ ճար չունենանք դուրս գալու այս վիճակից։
Ռիսկերն ընդհանրապես չեն գնահատվել։ Տնտեսական, սոցիալական, առողջությանը պատճառվող, բնապահպանական վնասներն ընդհանրապես գնահատված չեն։
Տնտեսական վնասի մասին ՇՄԱԳ օրենքում գրված է, որ պետք է մեթոդաբանություն մշակվի, 2014 թվականից առ այսօր մեթոդաբանություն չի մշակվել, նույնիսկ տնտեսական վնասը չեն հաշվել։ Խոսում են՝ այսքան աշխատատեղ, բայց ինչքան է փակվելու դրա փոխարեն։
Ինձ թվում էր՝ գոնե օգուտն են հաշվել, բայց այդ հուշագրի ստորագրելուց հասկացա, որ իրենք իրենց օգուտներն էլ չգիտեն։ Չգիտեմ՝ ինչից ելնելով են որոշումներ կայացնում։
Մեր օրենսդրության հերն անիծել են առաջին օրվանից մինչև վերջին օրը, երբ որ թույլտվություն են տվել։ Բնապահպանական բոլոր օրենքները, կոնվենցիաներն այդ թույլտվություններով խախտվել են։ Ջերմուկցիների կարծիքն ընդհանրապես հաշվի չի առնվել, որը կոպիտ խախտում է։ Եթե չկա ջերմուկցիների կարծիքը որպես ազդակիր համայնքի, այդ բոլոր թույլտվություններն անվավեր պետք է ճանաչել։
Թշնամին հենց այդ տարածքում է գտնվում։ 2022 թվականի սեպտեմբերին մենք տեսանք, որ Ամուլսարի շուրջ բոլորը ռմբակոծվել է։ Ո՞վ է երաշխավորելու, որ դա չի կրկնվելու արդեն լիքը լցված ցիանիդային հարթակում։ Ու դա կլինի Հայաստանի վերջը, 80 տոկոս ջրերն աղտոտվելու են, այդ տարածքները կդառնան անմարդաբնակ։
Ասում են՝ 10 տարվա ծրագիր։ 10 տարվա ծրագիր չէ, 2-3 տարի, մի քանի սերուցք, որ գիտեն ինչ-որ պաշար կա, հանելու են ու գնան։ Ինչպես եղավ Թեղուտում. 4 տարում Թեղուտը սնանկ ճանաչվեց։ Սրանք սնանկ են ճանաչվելու, ոչ մի վերակազմակերպման, վերակառուցման աշխատանք չեն անելու, թողնելու են մեր պետության վրա, մեր ուսերի վրա, գնալու են, ու Ջերմուկը գրավելու են ադրբեջանցիները։ Դա է այս ծրագիրը։
Panorama.am- Տիկին Վարդանյան, փաստորեն, նոր ՇՄԱԳ չկա։
Նազելի Վարդանյան- Նոր ՇՄԱԳ-ը պատադիր էր, քանի որ հենց կառավարության կողմից հրավիրված փորձագետները հստակ ասել էին, թե ինչքան թերի տվյալներ է ներկայացված եղալ փորձաքննությանը և այդ պարագայում հնարավոր չէր հաշվարկել բոլոր ռիսկերը, բայց որ ռիսկերը շատ են ու դրանք անկառավարելի են, դրա մասին խոսել են։
Panorama.am- Ամենամեծ ռիսկը ո՞րն է։
Նազելի Վարդանյան- Հիմա բոլորն են ամենա... Այսօր անվտանգության խնդիր կա. այդ տարածքում գտնվում է մեր թշնամու զորքը։ Բնապահպանական՝ թթվային դրենաժը, ոչ մի ձևով դու չես կարող կառավարել։ Այսօր ամբողջ այս ռեգիոնում սեյսմիկ անհանգիստ, անկայուն վիճակ է։ Մենք նույն տեկտոնիկ գոտում ենք գտնվում։ Ո՞վ է երաշխավորելու, որ այտեղ փլուզումներ, երկրաշարժ չի լինելու։ Բոլորը ռիսկ են, այսինքն այդ բոլոր ռիսկերը դու չես կարող կառավարել։
Panorama.am- Դեռ 2016 թվականին երկրաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Արմեն Սաղաթելյանը հայտնեց. «...եթե հանքավայրը սուլֆիդային է, մենք պետք է անպայման նախատեսենք թթու դրենաժի վտանգը: Այսինքն ջրերը, որոնք գալու են բաց հանք, քանի որ ապառները ահռելի ճաքճքված են, միանգամից ներծծվելու են խորը հորիզոններ՝ իրանց ճանապարհին լուծելով սուլֆիդները: Առաջանալու է նոսրացած ծծմբաթթու եւ այդ թթու լուծույթները հասցնելու են Որոտան և Արփա գետ, Սպանդարյանի ու Կեչուտի ջրամբարներ»:
Ինչո՞ւ է Ամուլսարի հանքարդյունահանումը դարձել հնարավոր՝ ի՞նչ է, դրենաժային հիմքերը գրանի՞տ են դարձել, թե՞ Որոտան, Արփա գետերը, Սպանդարյանի ու Կեչուտի ջրամբարները մեզ պետք չեն և չեն օգտագործվելու։
Նազելի Վարդանյան- Այդ մարդը մինչև մահանալը նույնիսկ հիվանդանոցում հարցազրույց է տվել։ Այնքան էր մտահոգ այդ հարցով։ Ցավոք, մեզ հետ չէ, որ նորից պայքարի։ Այս մասին ասել են չորս փորձագետներ Ավստրալիայից, Կանադայից, Ամերիկայից, ասել են «Էլարդի»-ի փորձագետները, մեր այլ մասնագետներ։ Բոլոր մասնագետները միաձայն ասել են, որ անթույլատրելի է շահագործումը։ Իսկ թթվային դրենաժի կառավարումն ընդհանրապես անհնար է, որովհետև այդտեղ ամեն մի ճեղքի, ծակի վրա հնարավոր չէ մի փական դնել կամ մի մաքրող սարք, որ դա չներծծվի։ Ոնց էլ անեն, դա ներծծվելու է։ Ամուլսարի երկրաբանական կառուցվածքը հրաբխային է, այնտեղ տեկտոնիկ խզումներ կան, որի մասին թաքցրել է ընկերությունը և չի գնահատվել, որ այդ խզումների, ճեղքերի արանքներով դա թափանցելու է։
Իսկ ինչ է սուլֆիդը։ Ծծումբ է, օդի և ջրի հետ միացություն տալով՝ դառնում է ծծմբաթթու, որի մեջ գրեթե բոլոր մետաղները ձուլվում են։ Ի՞նչ է ստացվում։ Այդտեղ կա ուրան, ծանր մետաղներ և այլն, այդ ամեն ինչը լուծվելու է և գնալու է, լցվի մեր գետերը։ Իսկ իրենք չեն գնահատել ու չեն ասում, թե տնտեսական գործունեությունից հետո հավաքվող ջուրն ուր է գնալու թափվի։ Դրա մասին խոսք չկա։ Ասում են՝ պոչամբար չկա, հարթակ կա, ինչ տարբերություն։ Բաց հարթակ է, որտեղ ցիանիդային լուծույթ է լինելու, որը գոլորշանալու է, որտեղ ցանկացած խնդիր կարող է առաջանալ։
Panorama.am- Օրեր առաջ ավելի քան երկու տասնյակ ՀԿ-ներ ու անհատներ տարածել էին հայտարարություն Ամուլսարի ոսկեբեր քվարցիտների հանքավայրի շահագործման վերաբերյալ։ Դուք էլ եք միացել այդ հայտարարություն։ Բացի հայտարարությունից, ի՞նչ քայլեր պետք է արվեն կանխելու Ամուլսարի շահագործումը։
Նազելի Վարդանյան- Քայլերն արվում են ու պարտադիր չէ, որ պաստառներն առնենք, փողոց դուրս գանք։ Դա էլ է լինելու։ Նոր մեթոդներով ենք պայքարում՝ օր ու գիշեր աշխատում ենք դրա շուրջ, արդյունքները կտեսնեք։ Ես համոզված եմ, որ այդ հանքը չի աշխատելու, չի կարող աշխատել՝ անօրինական, այդտեղի բնակիչների կարծիքին, կամքին հակառակ ու, ընդհանրապես, նման մի փուչիկ հնարավոր չէ աշխատել, ինչքան էլ կառավարությունը մարդկանց մանիպուլացնի։ Չի կարող աշխատել։

Armenia’s Ministry of Economy, the Eurasian Development Bank and Lydian Armenia,  a subsidiary of the U.S.-British Lydian International, on February 22 signed a memorandum for $250 million to complete construction work at the Amulsar gold mine near the spa town of Jermuk and purchase the necessary equipment.
The Armenian budget revenues from the development of the Amulsar deposit are expected to be around 40 billion drams a year, Armenian officials claim. In addition, it will open hundreds of new jobs.
Meanwhile, environmental activists claim that its potential environmental risks, including water pollution fears due to acid mine drainage, have been neglected.
Panorama.am has spoken with lawyer Nazeli Vardanyan, chair of the Forests of Armenia NGO, about the environmental risks of the project and the government’s claims.
Panorama.am: Has any new environmental impact assessment been conducted to allow mining at Amulsar? What efforts have been made to mitigate the risks?
Nazeli Vardanyan: There is no official government decision on the mine operation. There is a document which is not legally binding, i.e. no agreement has been signed yet. It’s a memorandum with no legal force. The contract is yet to be signed.
It is a disgraceful memorandum. I hope it will undergo changes, because taking such a responsibility and burdening the people with all its consequences is either ignorance, to put it mildly, or part of a plan to bring the country into a difficult situation with no chances to get out of it.
The risks have not been assessed whatsoever. Absolutely no economic, social, health and environmental damages have been assessed.
The law on environmental impact assessment envisages elaboration of a methodology, but from 2014 and to date there has been no such methodology in place, not even economic damage has been assessed. They claim that many new jobs will be created, but how many jobs will be closed instead?
It seemed to me that they at least counted the benefits but after signing this memorandum, I realized that they have absolutely no idea of them. I don't know what their decisions are based on.
They [the ruling team] screwed up Armenia’s legislation immediately after coming to power, when they gave permissions. All the environmental laws and conventions were violated by these permits. The opinion of Jermuk residents was not taken into consideration at all in a blatant violation of the law. Amid lack of Jermuk residents’ opinion as an affected community, all the permits should be invalidated.
The enemy troops are stationed near the region. In September 2022, we saw that the entire area around Amulsar came under Azeri shelling. Who can guarantee that it will not happen again this time on a platform full of cyanide? This would be the end of Armenia, since 80% of its water resources would be polluted and those areas would become uninhabitable.
They say it's a 10-year project, but in just 2-3 years, they will extract only some materials and leave, as it was the case in the Teghut mine. The latter was declared bankrupt in 4 years. They will go bankrupt either, won’t carry out any reconstruction works and will go away, leaving the burden on our shoulders, and Jermuk will be occupied by Azeris. That's what this program is all about.
Panorama.am: Mrs. Vardanyan, no environmental impact assessment has apparently been conducted, is it?
Nazeli Vardanyan: A new environmental impact assessment was a mandate as the experts hired by the government stated the data provided by the study was insufficient and it was impossible to assess all the risks, but there has been much talk about the numerous unmanageable risks.
Panorama.am: What are the major risks?
Nazeli Vardanyan: All the imminent threats are big... Security challenges have now emerged given the proximity of the enemy troops. There is also an ecological risk, because acid mine drainage cannot be managed anyway. The whole region is currently in an unstable seismic situation. We are part of the same seismic zone. Who can guarantee that there won't be destruction and earthquakes here? All these are unmanageable risks.
Panorama.am: Back in 2016, Doctor of Geology, Professor Armen Saghatelyan said: "...This is a sulfide deposit, thus acid drainage risks are highly unlikely. The rocks at Amulsar mine are very cracked, so the surface water will flow deep down through them, dissolving sulfides on their way and resulting in sulfuric acid. This acidic water will flow into the Vorotan and Arpa Rivers, as well as the Spandaryan and Kechut Reservoirs." How Amulsar mine operation has now became possible?
Nazeli Vardanyan: This man even gave an interview on the matter before his death in the hospital as he was deeply concerned about it. Unfortunately, he is no longer with us to fight. Four experts from Australia, Canada and America, even ELARD experts and other Armenian experts warned about it. All experts unanimously said that the mine exploitation was unacceptable. Acid drainage is uncontrollable, because it is impossible to put a gate valve or a cleaner on every crack. No matter how hard they try, the acid will get through them. The geological structure of Amulsar is volcanic, there are tectonic faults there, which the company kept secret and did not assess that it would penetrate through the faults and cracks.
And what is sulfide? It is sulfur, which reacts with oxygen and water to form sulphuric acid where most metals are dissolved. There is uranium and other heavy metals here, which all will dissolve and gradually flow into rivers. Whereas, they haven’t assessed it and have not revealed where the mining wastewater will go. They say there is no tailing pond, but there is a platform instead. It’s an open area, where cyanide solution will be stored, which will evaporate and may cause various problems.
Panorama.am: Over two dozen NGOs and individuals recently released a statement on the Amulsar mine development. You also joined this statement. Apart from statements, what steps should be taken to prevent Amoulsar mine operation?
Nazeli Vardanyan: Steps are being taken and we should not necessarily take to the streets, holding posters, though it’s also likely. We have adopted new struggle tactics and are working on it day and night, so the results will be visible soon. I am sure the mine will not restart, it cannot operate illegally against the opinion and will of the local residents.