Ո՞վ է երաշխավորելու, որ թշնամին կրկին չի ռմբակոծի Ամուլսարի շուրջն արդեն լիքը լցված ցիանիդային հարթակով. Վարդանյան
Օրեր առաջ ՀՀ կառավարությունը Եվրասիական զարգացման բանկի և «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ի հետ կնքել է եռակողմ փոխըմբռնման հուշագիր՝ վերսկսելու Ամուլսարի ոսկեբեր քվարցիտների հանքավայրի շահագործման ծրագիրը։ Հուշագրով նախատեսվում է ներդնել շուրջ 250 միլիոն դոլար՝ հանքավայրի շինարարական աշխատանքներն ավարտելու, անհրաժեշտ նոր սարքավորումներ ձեռք բերելու համար։ Պաշտոնյաները նշում են, որ հանքի շահագործումը ՀՀ-ի ՀՆԱ-ն կավելացնի տարեկան շուրջ 1 %-ով, պետական բյուջեի մուտքերը կավելանան տարեկան շուրջ 40 միլիարդ դրամով, կստեղծվեն հարյուրավոր նոր աշխատատեղեր։ Չնայած այս պնդումներին, բնապահպանները դժգոհություն են հայտնում՝ նշելով, որ որևէ ռիսկ հաշվի չի առնվել. հաշվի չի առել ջրային ռեսուրսների վրա բացասական ազդեցությունը, թթվային դրենաժի հետևանքով մակերևութային և ստորերկրյա ջրերի երկարաժամկետ աղտոտումը, «Ջերմուկ» հանքային ջրի վրա հնարավոր բացասական ազդեցությունը, անտեսվել է Ամուլսարի հանքում առկա ռադիոակտիվ տարրերի հետ կապված ռիսկերը և արդեն ամենաառաջնայինը՝ անվտանգությունը։
Հենց այդ ռիսկերի, կառավարության հայտարարությունների, հանքի շահագործման դեպքում վտանգերի մասին Panorama.am-ը զրուցել է «Հայաստանի անտառներ» ՀԿ տնօրեն, իրավաբան Նազելի Վարդանյանի հետ։
Panorama.am- Կա՞ արդյոք նոր ՇՄԱԳ, որը թույլատրելի է դարձնում Ամուլսարի հանքարդյունաբերումը: Կոնկրետ ի՞նչ աշխատանքներ են արվել, որոնք չեզոքացնում են վտանգները։
Նազելի Վարդանյան- Կառավարության պաշտոնական որևէ որոշում չկա հանքավայրի շահագործման վերաբերյալ։ Կա մի փաստաթուղթ, որն իրավական ուժ չունի, այսինքն պայմանագիր դեռ չկա։ Հուշագիր է, որն իրավաբանական ուժ ունեցող փաստաթուղթ չէ։ Պայմանագիրը դրանից հետո պետք է լինի։
Խայտառակ հուշագիր է։ Ես հույս ունեմ՝ դա դեռ փոխվելու է, քանի որ այսպիսի պարտավորություն վերցնել մեր երկրի, կառավարության վրա, մեր ժողովրդի վրա բարդել այդ բոլոր հետևանքները, մեղմ ասած, կամ տգիտություն է, կամ հատուկ միտում կա, որ մեր երկիրն, իրոք, բերեն ծանր վիճակի, որևէ ճար չունենանք դուրս գալու այս վիճակից։
Ռիսկերն ընդհանրապես չեն գնահատվել։ Տնտեսական, սոցիալական, առողջությանը պատճառվող, բնապահպանական վնասներն ընդհանրապես գնահատված չեն։
Տնտեսական վնասի մասին ՇՄԱԳ օրենքում գրված է, որ պետք է մեթոդաբանություն մշակվի, 2014 թվականից առ այսօր մեթոդաբանություն չի մշակվել, նույնիսկ տնտեսական վնասը չեն հաշվել։ Խոսում են՝ այսքան աշխատատեղ, բայց ինչքան է փակվելու դրա փոխարեն։
Ինձ թվում էր՝ գոնե օգուտն են հաշվել, բայց այդ հուշագրի ստորագրելուց հասկացա, որ իրենք իրենց օգուտներն էլ չգիտեն։ Չգիտեմ՝ ինչից ելնելով են որոշումներ կայացնում։
Մեր օրենսդրության հերն անիծել են առաջին օրվանից մինչև վերջին օրը, երբ որ թույլտվություն են տվել։ Բնապահպանական բոլոր օրենքները, կոնվենցիաներն այդ թույլտվություններով խախտվել են։ Ջերմուկցիների կարծիքն ընդհանրապես հաշվի չի առնվել, որը կոպիտ խախտում է։ Եթե չկա ջերմուկցիների կարծիքը որպես ազդակիր համայնքի, այդ բոլոր թույլտվություններն անվավեր պետք է ճանաչել։
Թշնամին հենց այդ տարածքում է գտնվում։ 2022 թվականի սեպտեմբերին մենք տեսանք, որ Ամուլսարի շուրջ բոլորը ռմբակոծվել է։ Ո՞վ է երաշխավորելու, որ դա չի կրկնվելու արդեն լիքը լցված ցիանիդային հարթակում։ Ու դա կլինի Հայաստանի վերջը, 80 տոկոս ջրերն աղտոտվելու են, այդ տարածքները կդառնան անմարդաբնակ։
Ասում են՝ 10 տարվա ծրագիր։ 10 տարվա ծրագիր չէ, 2-3 տարի, մի քանի սերուցք, որ գիտեն ինչ-որ պաշար կա, հանելու են ու գնան։ Ինչպես եղավ Թեղուտում. 4 տարում Թեղուտը սնանկ ճանաչվեց։ Սրանք սնանկ են ճանաչվելու, ոչ մի վերակազմակերպման, վերակառուցման աշխատանք չեն անելու, թողնելու են մեր պետության վրա, մեր ուսերի վրա, գնալու են, ու Ջերմուկը գրավելու են ադրբեջանցիները։ Դա է այս ծրագիրը։
Panorama.am- Տիկին Վարդանյան, փաստորեն, նոր ՇՄԱԳ չկա։
Նազելի Վարդանյան- Նոր ՇՄԱԳ-ը պատադիր էր, քանի որ հենց կառավարության կողմից հրավիրված փորձագետները հստակ ասել էին, թե ինչքան թերի տվյալներ է ներկայացված եղալ փորձաքննությանը և այդ պարագայում հնարավոր չէր հաշվարկել բոլոր ռիսկերը, բայց որ ռիսկերը շատ են ու դրանք անկառավարելի են, դրա մասին խոսել են։
Panorama.am- Ամենամեծ ռիսկը ո՞րն է։
Նազելի Վարդանյան- Հիմա բոլորն են ամենա... Այսօր անվտանգության խնդիր կա. այդ տարածքում գտնվում է մեր թշնամու զորքը։ Բնապահպանական՝ թթվային դրենաժը, ոչ մի ձևով դու չես կարող կառավարել։ Այսօր ամբողջ այս ռեգիոնում սեյսմիկ անհանգիստ, անկայուն վիճակ է։ Մենք նույն տեկտոնիկ գոտում ենք գտնվում։ Ո՞վ է երաշխավորելու, որ այտեղ փլուզումներ, երկրաշարժ չի լինելու։ Բոլորը ռիսկ են, այսինքն այդ բոլոր ռիսկերը դու չես կարող կառավարել։
Panorama.am- Դեռ 2016 թվականին երկրաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Արմեն Սաղաթելյանը հայտնեց. «...եթե հանքավայրը սուլֆիդային է, մենք պետք է անպայման նախատեսենք թթու դրենաժի վտանգը: Այսինքն ջրերը, որոնք գալու են բաց հանք, քանի որ ապառները ահռելի ճաքճքված են, միանգամից ներծծվելու են խորը հորիզոններ՝ իրանց ճանապարհին լուծելով սուլֆիդները: Առաջանալու է նոսրացած ծծմբաթթու եւ այդ թթու լուծույթները հասցնելու են Որոտան և Արփա գետ, Սպանդարյանի ու Կեչուտի ջրամբարներ»:
Ինչո՞ւ է Ամուլսարի հանքարդյունահանումը դարձել հնարավոր՝ ի՞նչ է, դրենաժային հիմքերը գրանի՞տ են դարձել, թե՞ Որոտան, Արփա գետերը, Սպանդարյանի ու Կեչուտի ջրամբարները մեզ պետք չեն և չեն օգտագործվելու։
Նազելի Վարդանյան- Այդ մարդը մինչև մահանալը նույնիսկ հիվանդանոցում հարցազրույց է տվել։ Այնքան էր մտահոգ այդ հարցով։ Ցավոք, մեզ հետ չէ, որ նորից պայքարի։ Այս մասին ասել են չորս փորձագետներ Ավստրալիայից, Կանադայից, Ամերիկայից, ասել են «Էլարդի»-ի փորձագետները, մեր այլ մասնագետներ։ Բոլոր մասնագետները միաձայն ասել են, որ անթույլատրելի է շահագործումը։ Իսկ թթվային դրենաժի կառավարումն ընդհանրապես անհնար է, որովհետև այդտեղ ամեն մի ճեղքի, ծակի վրա հնարավոր չէ մի փական դնել կամ մի մաքրող սարք, որ դա չներծծվի։ Ոնց էլ անեն, դա ներծծվելու է։ Ամուլսարի երկրաբանական կառուցվածքը հրաբխային է, այնտեղ տեկտոնիկ խզումներ կան, որի մասին թաքցրել է ընկերությունը և չի գնահատվել, որ այդ խզումների, ճեղքերի արանքներով դա թափանցելու է։
Իսկ ինչ է սուլֆիդը։ Ծծումբ է, օդի և ջրի հետ միացություն տալով՝ դառնում է ծծմբաթթու, որի մեջ գրեթե բոլոր մետաղները ձուլվում են։ Ի՞նչ է ստացվում։ Այդտեղ կա ուրան, ծանր մետաղներ և այլն, այդ ամեն ինչը լուծվելու է և գնալու է, լցվի մեր գետերը։ Իսկ իրենք չեն գնահատել ու չեն ասում, թե տնտեսական գործունեությունից հետո հավաքվող ջուրն ուր է գնալու թափվի։ Դրա մասին խոսք չկա։ Ասում են՝ պոչամբար չկա, հարթակ կա, ինչ տարբերություն։ Բաց հարթակ է, որտեղ ցիանիդային լուծույթ է լինելու, որը գոլորշանալու է, որտեղ ցանկացած խնդիր կարող է առաջանալ։
Panorama.am- Օրեր առաջ ավելի քան երկու տասնյակ ՀԿ-ներ ու անհատներ տարածել էին հայտարարություն Ամուլսարի ոսկեբեր քվարցիտների հանքավայրի շահագործման վերաբերյալ։ Դուք էլ եք միացել այդ հայտարարություն։ Բացի հայտարարությունից, ի՞նչ քայլեր պետք է արվեն կանխելու Ամուլսարի շահագործումը։
Նազելի Վարդանյան- Քայլերն արվում են ու պարտադիր չէ, որ պաստառներն առնենք, փողոց դուրս գանք։ Դա էլ է լինելու։ Նոր մեթոդներով ենք պայքարում՝ օր ու գիշեր աշխատում ենք դրա շուրջ, արդյունքները կտեսնեք։ Ես համոզված եմ, որ այդ հանքը չի աշխատելու, չի կարող աշխատել՝ անօրինական, այդտեղի բնակիչների կարծիքին, կամքին հակառակ ու, ընդհանրապես, նման մի փուչիկ հնարավոր չէ աշխատել, ինչքան էլ կառավարությունը մարդկանց մանիպուլացնի։ Չի կարող աշխատել։

Н. Варданян: Кто даст гарантии, что Азербайджан вновь не обстреляет территорию вокруг Амулсара на уже полной цианидами платформе?
Днями ранее состоялось подписание Меморандума о взаимопонимании между правительством Республики Армения, Евразийским Банком Развития и ЗАО «Лидиан Армения» по эксплуатации Амулсарского золотого рудника. По меморандуму предусматривается внедрить около 250 млн долларов для завершения строительных работ рудника, для приобретения необходимого нового оборудования. Должностные лица отмечают, что эксплуатация рудника увеличит ВВП Армении на 1% в год, а поступления в госбюджет увеличатся на около 40 млрд драмов в год. Будут созданы сотни новых рабочих мест и, тем самым, будет укреплена также региональная безопасность.
Несмотря на эти утверждения, экологи выражают недовольство, отмечая, что не были учтены риски: не учтено негативное влияние на водные ресурсы, долгосрочное загрязнение поверхностных и подземных вод из-за кислотного дренажа, возможное негативное воздействие на минеральную воду «Джермук», риски, связанные с радиоактивными элементами, присутствующими в Амулсарском руднике, и самое главное – безопасность.
Корреспондент Panorama.am побеседовал с эколог-юрист Назели Варданян об этих рисках, заявлениях правительства, опасностях в случае эксплуатации рудника.
Panorama.am: Есть ли новая Оценка воздействия на окружающую среду и экологическая экспертиза, которая разрешила бы добычу на Амулсарском руднике? Конкретно какие работы были проведены для нейтрализации рисков?
Назели Варданян: Нет официального решения правительства касательно эксплуатации рудника. Есть ли документ, не имеющий юридической силы, то есть даже договора ещё нет. Это меморандум, не имеющий никакой юридической силы. Соглашение должно быть подписано после этого.
Это позорный меморандум. Надеюсь, его ещё изменят, поскольку брать такие обязательства на нашу страну, на правительство, взваливать на наш народ эти все последствия, мягко говоря, либо невежество, либо прослеживается тенденция, что нашу страну ведут действительно к тяжелой ситуации, чтобы у нас не было никаких шансов выбраться из этой ситуации.
Риски вовсе не были оценены. Абсолютно не оценен ущерб, причиняемый в экономическом, социальном плане и с точки зрения здравоохранения и охраны окружающей среды.
В законе о проведении Оценки воздействия на окружающую среду и экологической экспертизы, что следует разработать методологию, но с 2014 года и до сих пор этой методологии нет, даже не оценен экономический ущерб. Говорят, мол, вот столько новых рабочих мест, но сколько будет закрыто вместо этого?
Мне показалось, что они посчитали хотя бы выгоду, но после подписания этого меморандума поняла, что они даже свою выгоду не знают. Не знаю, исходя из чего принимают решения.
Они прокляли наше законодательства с первого дня прихода к власти, когда дали разрешение. Все экологические законы, конвенции были нарушены этими разрешениями. Мнение жителей Джермука и вовсе не было учтено, что также является грубым нарушением. Если нет мнения жителей Джермука как пострадавшей общины, то следует признать недействительными все разрешения.
Противник находится именно на этой территории. В сентябре 2022 года мы увидели, что всё вокруг Амулсара обстреляли. Кто даст гарантии, что это не повторится уже на платформе, полной цианидами? Это станет концом Армении, 80% вод будут загрязнены, эти территории станут непригодными для жизни.
Говорят, что это программа на 10 лет. Не на 10 лет, а всего на 2-3 года, они возьмут всего некоторые запасы и уйдут. Как это произошло в Техуте: за 4 года Техут был признан банкротом. Они будут объявлены банкротами, не проведут никаких реорганизационных или восстановительных работ, они оставят это на наше государство, на наши плечи, они уйдут, и Джермук будет оккупирован азербайджанцами. Вот что это за программа.
Panorama.am: На ваш взгляд, фактически, не проведено Оценки воздействия на окружающую среду и экологической экспертизы?
Назели Варданян: Новая Оценка воздействия на окружающую среду и экологической экспертизы была обязательной, поскольку приглашенные правительством эксперты сообщили, насколько неточные данные приведены по результатам экспертизы и в таком случае невозможно рассчитать все риски, но то, что рисков много и они неуправляемые, об этом заявляли.
Panorama.am: В чем заключаются самые большие риски?
Назели Варданян: Все они являются “самыми” … На сегодня выдвинулась проблема безопасности, поскольку на этой территории находится войско нашего врага. А экологическую угрозу – кислородный дренаж, никто не в состоянии контролировать. Сегодня во всём регионе неспокойная сейсмическая ситуация, нестабильность. Мы находимся в той же сейсмической зоне. Кто гарантирует, что здесь не произойдет разрушений и землетрясений? Всё это риски, которыми ты не можешь управлять.
Panorama.am: Ещё в 2016 году доктор геологических наук, профессор Армен Сагателян сообщил: «…Это сульфидное месторождение, то есть там все природные, химические соединения содержат в большом количестве серу, и, когда подходят поверхностные воды в виде дождей или искусственного полива водой перед взрывом, все эти воды беспрепятственно впитаются в глубокие горизонты. Нет никакой технологии собирать эту воду: через трещины она сразу пойдет вниз. И эта серная кислота попадет в реки Воротан и Арпа, Спандаряновское и Кечутское водохранилища». Почему стала возможной эксплуатация Амулсарского месторождения?
Назели Варданян: Этот человек перед смертью даже дал интервью на эту тему. Он был настолько обеспокоен этим вопросом. К сожалению, он уже не с нами, чтобы вести борьбу. Об этом заявляли 4 эксперта из Австралии, Канады, Америки, говорили даже эксперты ELARD, и другие наши эксперты. Наши специалисты единогласно говорили, что эксплуатация неприемлема. Управление кислотным дренажем – невозможно, поскольку невозможно поставить задвижку или очиститель на каждую трещину. Как бы они не старались, кислота проникнет. Геологическое строение Амулсара вулканическое, есть тектонические разломы, о которых компания скрывала и не оценила, что это проникнет через эти разломы и трещины.
А что из себя представляет сульфид? Это сера, при соединении с воздухом и водой становится серной кислотой, в которой растворяются почти все металлы. Что в итоге получается? Там есть уран, тяжелые металлы и прочее, и это всё растворится, постепенно попадет в наши реки. А они не оценили и не говорят, куда будут направлены воды после экономической деятельности. Об этом ни слова. Говорят, мол, нет хвостохранилища, но есть платформа, какая разница. Это открытая местность, где будут хранится цианидный раствор, который будет испаряться и вызвать любые проблемы.
Panorama.am: Несколько дней назад свыше 20 общественных организаций и частных лиц выступили с заявлением касательно эксплуатации Амулсарского рудника. Вы также присоединились к этому заявлению. Помимо заявлений, какие шаги необходимо предпринять для предотвращения эксплуатации Амулсарского рудника?
Назели Варданян: Шаги предпринимаются и нет необходимости сообщать о них, выходя на улицы с плакатами. Хотя и это тоже будет. Мы боремся новыми методами: денно и нощно работаем над этим, результаты увидите. Убеждена, что это месторождение не будет работать, не может работать незаконным образом, вопреки мнению местных жителей и их воли.