ՀԱԷԿ. Առաջին անգամ ատոմակայանն աշխատում է 100 տոկոս ջերմային հզորությամբ
ՀԱԷԿ-ի թիվ 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետը լրացել է 2016թ., և իրականացված արդիականացման լայնածավալ աշխատանքների շնորհիվ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը երկարացվել է 10 տարով։ Արդյունքում՝ 1995թ. ի վեր առաջին անգամ ատոմակայանն աշխատում է 100 տոկոս ջերմային հզորությամբ՝ 92 տոկոսի փոխարեն։ Նման տվյալներ են ներկայացրել «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» ՓԲԸ այցելած Նիկոլ Փաշինյանին։
Կառավարությունից հայտնում են՝ ընթացքի մեջ է թիվ 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարացման (ՇԺԵ-2) նախագիծը. աշխատանքներն իրականացվելու են 2023-2026թթ., մշակվել և Միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեի հետ համաձայնեցվել է ՇԺԵ-2 հայեցակարգը, պատրաստ է նաև Կառավարության որոշման նախագիծը, որով կմեկնարկի գործընթացը։ Արդյունքում ակնկալվում է, որ Հայկական ԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկը հնարավոր կլինի անվտանգ շահագործել մինչև 2036 թվականը։
Տեղեկատվություն է ներկայացվել «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ մարդկային ռեսուրսների և ֆինանսատնտեսական ցուցանիշների վերաբերյալ։
Անդրադարձ է եղել նաև ՀՀ էներգետիկայի ոլորտի ռազմավարության հեռանկարներին, որով նախատեսվում է մինչև 2040թ. զարգացնել ցածր ածխածնային արտանետումներով էներգիայի արտադրությունը՝ վերականգնվող և միջուկային էներգիայի արտադրությամբ: Այս համատեքստում ներկայացվել է միջազգային առաջատար փորձ։

ААЭС: Впервые с 1995 года атомная электростанция работает со 100-процентной тепловой мощностью
Проектный срок эксплуатации второго энергоблока Армянской атомной электростанции (ААЭС) истек в 2016 году, и благодаря масштабным работам по модернизации срок эксплуатации энергоблока был продлен на 10 лет. В результате впервые с 1995 года атомная электростанция работает со 100-процентной тепловой мощностью вместо 92%. Доклад о проделанной в 2022 году работе руководство ААЭС представило в ходе визита Никола Пашиняна.
Как сообщает пресс-служба правительства Армении,было доложено, что проект повторной пролонгации срока эксплуатации второго энергоблока находится в процессе реализации: работы будут выполнены в 2023-2026 годах, разработана и согласована с Комитетом по регулированию ядерной безопасности концепция проекта повторной пролонгации, подготовлен также проект решения правительства, благодаря которому будет запущен процесс. В результате ожидается, что второй энергоблок ААЭС можно будет безопасно использовать до 2036 года.
Была представлена информация о человеческих ресурсах и финансовых и экономических показателях ААЭС.
Были также затронуты перспективы энергетической стратегии Республики Армения, которая предусматривает развитие производства низкоуглеродной энергетики до 2040 года посредством возобновляемой и ядерной энергии. В этом контексте был представлен ведущий международный опыт.