Տոյվո Կլաարը կամ սիրողական դիվանագետ է, կամ կոռումպացված պաշտոնյա. Բեգլարյան
Արցախի Հանրապետության պետնախարարի խորհրդական, ԱՀ մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը մեկնաբանել է մարտի 5-ին ադրբեջանական դիվերսիոն հարձակման վերաբերյալ Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի արձագանքը՝ իր անվստահությունը հայտնելով նրան։
«Իմ անվստահությունը/կասկածներն ավելի են խորանում Տոյվո Կլաարի նկատմամբ Ադրբեջանի հանցագործությաններին նրա տված արձագանքի պատճառով։
Նա կամ սիրողական դիվանագետ է, կամ ադրբեջանական ուղեղի լվացման տակ է, կամ կոռումպացված պաշտոնյա է, կամ ունի Եվրոպական արժեքների, շահերի և մարդու իրավունքների շեղված ընկալումներ: Բոլոր չորս տարբերակներն էլ փոփոխություններ են պահանջում»,- գրել է Բեգլարյանը Թվիթերում։
Հիշեցնենք, որ մարտի 5-ին առավոտյան՝ ժամը 10։00-ի սահմաններում, ադրբեջանական զինուժի դիվերսիոն խմբի կողմից «Խայփալու» կոչվող տեղանքում ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության անձնակազմի հերթափոխի մեքենայի թիրախավորման հետևանքով զոհվել է ոստիկանության 3 և վիրավորվել մեկ ծառայող:
Հարավային Կովկասի ու Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը երեկ հայտնել էր, որ մեկնել է Բաքու։ «Սպասեք բովանդակալից հանդիպումների Ադրբեջանի ղեկավարության հետ՝ Մյունխենում հանդիպումներից հետո խաղաղ գործընթացն առաջ մղելու համար։
Այսօր տեղի ունեցած մահվան ելքով միջադեպն ընդգծում է կայունության և խաղաղության հասնելու համար բանակցություններն առաջ մղելու հրատապությունը»,- գրել էր նա։

Artsakh state minister’s advisor Artak Beglaryan has deplored EU special envoy Toivo Klaar’s reaction to the Azerbaijani armed attack on Sunday.
Three Artsakh police officers were killed and another was wounded after an Azerbaijani subversive group ambushed their vehicle near Stepanakert at around 10am local time.
The Armenian Foreign Ministry condemned the attack as an “act of terrorism which was preplanned and ordered by Azerbaijan’s top leadership.”
Klaar, the EU’s special representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia, announced his trip to Baku late on Sunday.
“Back in Baku. Look forward to substantive meetings with Azerbaijan’s leadership to advance peace process after meetings in Munich. The deadly incident today underscores the urgency of pushing forward with negotiations to achieve stability & a fair peace,” he tweeted.
“My mistrust/doubts to Toivo Klaar get deeper due to his reactions to Azerbaijani crimes,” Beglaryan said in a tweet on Monday.