Տոյվո Կլաարը կամ սիրողական դիվանագետ է, կամ կոռումպացված պաշտոնյա. Բեգլարյան
Արցախի Հանրապետության պետնախարարի խորհրդական, ԱՀ մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը մեկնաբանել է մարտի 5-ին ադրբեջանական դիվերսիոն հարձակման վերաբերյալ Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի արձագանքը՝ իր անվստահությունը հայտնելով նրան։
«Իմ անվստահությունը/կասկածներն ավելի են խորանում Տոյվո Կլաարի նկատմամբ Ադրբեջանի հանցագործությաններին նրա տված արձագանքի պատճառով։
Նա կամ սիրողական դիվանագետ է, կամ ադրբեջանական ուղեղի լվացման տակ է, կամ կոռումպացված պաշտոնյա է, կամ ունի Եվրոպական արժեքների, շահերի և մարդու իրավունքների շեղված ընկալումներ: Բոլոր չորս տարբերակներն էլ փոփոխություններ են պահանջում»,- գրել է Բեգլարյանը Թվիթերում։
Հիշեցնենք, որ մարտի 5-ին առավոտյան՝ ժամը 10։00-ի սահմաններում, ադրբեջանական զինուժի դիվերսիոն խմբի կողմից «Խայփալու» կոչվող տեղանքում ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության անձնակազմի հերթափոխի մեքենայի թիրախավորման հետևանքով զոհվել է ոստիկանության 3 և վիրավորվել մեկ ծառայող:
Հարավային Կովկասի ու Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը երեկ հայտնել էր, որ մեկնել է Բաքու։ «Սպասեք բովանդակալից հանդիպումների Ադրբեջանի ղեկավարության հետ՝ Մյունխենում հանդիպումներից հետո խաղաղ գործընթացն առաջ մղելու համար։
Այսօր տեղի ունեցած մահվան ելքով միջադեպն ընդգծում է կայունության և խաղաղության հասնելու համար բանակցություններն առաջ մղելու հրատապությունը»,- գրել էր նա։

Артак Бекларян о Тойво Клааре: Либо он дипломат-любитель, либо он коррумпированный чиновник
Советник государственного министра Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики, НКР), бывший Омбудсмен Арцаха Артак Бегларян прокомментировал слова специального представителя ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клаара касательно диверсии ВС Азербайджана в Республике Арцах.
«Мое недоверие к Тойво Клаару все больше углубляется из-за его реакции на азербайджанские преступления.
Либо он дипломат-любитель, либо азербайджанцы промывают ему мозги, либо он коррумпированный чиновник, либо у него искаженное представление о европейских ценностях, интересах и правах человека. Все четыре варианта требуют изменений», – отметил А. Бегларян в своем микроблоге в Twitter.
Напомним, специальный представитель ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клаар накануне, 5 марта, коснулся диверсии ВС Азербайджана в Республике Арцах (НКР).
«Снова в Баку. Надеемся на предметные встречи с руководством Азербайджана для продвижения мирного процесса после встреч в Мюнхене.
Имевший место сегодня инцидент, повлекший человеческие жертвы, подчеркивает настоятельную необходимость продвижения переговоров для достижения стабильности и справедливого мира», – написал он в своем микроблоге в Twitter.