Կարմրուկի հաստատված բոլոր 20 դեպքերը եղել են չպատվաստված քաղաքացիների մոտ. Գևորգ Սիմոնյան
«ՀՀ-ում համաճարակային իրավիճակի ֆոնին ունենք 20 հաստատված կարմրուկի դեպք, որից 15 երևանաբնակ են, իսկ նրանցից 5-ին Երևան քաղաքի ենթակայության տակ գտնվող պոլիկլինիկաներում են հայտանաբերվել»,-Հրաչյա Սարգսյանի առաջարկությամբ Երևանի քաղաքապետարանի գործակարգավարական խորհրդակցության ժամանակ զեկուցեց փոխքաղաքապետ Գևորգ Սիմոնյանը:
Նրա խոսքով՝ վարակվածության հաստատված բոլոր դեպքերը եղել են չպատվաստված քաղաքացիների մոտ:
Փոխքաղաքապետը նաև տեղեկացրեց, որ պոլիկլինիկաներում շաբաթ և կիրակի օրերին ժամը 10:00-17:00 ընկած ժամանակահատվածում հերթապահություն է սահմանվել, կազմակերպվել ակտիվ պատվաստումային գործընթաց և գանգատներ ունեցող քաղաքացիներին տրամադրվել է խորհրդատվություն:
Գևորգ Սիմոնյանը իրազեկման ակցիա անկցացրեց՝ ասելով. «Կարմրուկը սուր վիրուսային, խիստ բարձր վարակելիությամբ հիվանդություն է օդակաթիլային ճանապարհով մեկ հիվանդը միջինում կարող է վարակել մինչև 18 կոնտակտավորի: Հիվանդության ախտանիշներն են՝ բարձր ջերմությունը, հարբուխը, քթահոսությունը, չոր հազը և հիվանդության զարգացման 3-5-րդ օրերին նկատվում է մաշկային ցան, աչքերի բորբոքում, ըմպանացան»:
Նա հայտնեց, որ կանխարգելման միջոցը պատվաստումներն են, իսկ նրանք, ովքեր չեն պատվաստվել, պետք է կրեն դիմակներ:
«Այսօր ժամը 17:00-ից Երևանի քաղաքապետարանում կարմրուկի դեմ պատվաստումային գործընթաց են կազմակերպելու և բոլոր այն աշխատակիցները, որենք պատվաստված չեն, անգամ եթե չեն հիշում պատվաստվել են, թե չէ, խորհուրդ է տրվում մեկ դեղաչափ պատվաստում ստանալ»,-հայտնեց փոխքաղաքապետը և հավելեց, որ նույն բանը նաև վարրչական շրջաններում կարող են պազմակերպել:

Геворк Симонян: В Армении все 20 случаев кори были подтверждены у невакцинированных граждан
«На фоне эпидемической ситуации в Армении у нас 20 подтвержденных случаев кори, 15 из которых – жители Еревана, 5 из них выявлены в поликлиниках, находящихся в ведении города Еревана», – доложил вице-мэр Еревана Геворк Симонян в ходе совещания в мэрии.
По его словам, все случаи были зафиксированы среди не вакцинированных граждан.
Вице-мэр сообщил также, что в субботу и воскресенье в поликлиниках было установлено дежурство с 10:00-17:00, организован активный процесс вакцинирования, а гражданам с симптомами была предоставлена консультация.
Геворк Симонян сообщил также, что корь – это острое инфекционное вирусное заболевание с очень высоким уровнем заразности, возбудителем которого является вирус кори. «Один больной может заразить примерно до 18 контактировавших. Симптомами болезни являются: высокая температура, кашель, насморк, сухой кашель, а на 3-5-й день развития болезни наблюдают кожную сыпь, воспаление глаз», – пояснил он.
Он сообщил, что единственный способом профилактики является вакцинация, а те, кто не вакцинирован, должны носить маски.
«Сегодня с 17:00 в мэрии Еревана будет организован процесс вакцинации, и все сотрудники, которые не вакцинированы, даже те, кто не помнит получал вакцину или нет, им советуем получить хотя бы одну дозу вакцины», – сообщил вице-мэр, добавив, то же самое могут организовать в других административных районах.