Հենրիխ Մխիթարյանը՝ ազգային հավաքականի վերադառնալու հնարավորության մասին. «Պրոֆֆուտբոլ»
Արդյո՞ք Հենրիխ Մխիթարյանը պատրաստվում է վերադառնալ Հայաստանի ազգային հավաքական և մասնակցել Թուրքիայի ընտրանու հետ կայանալիք հանդիպմանը, որը տեղի կունենա մարտի 25-ին։ «Պրոֆֆուտբոլ»-ին տված հարցազրույցում հարցին պատասխանել է հենց Մխիթարյանը։
Հայաստանի ազգային հավաքականի կազմում կլինի՞ 96-րդ խաղը հարցին ի պատասխան Հենրիխ Մխիթարյանն ասել է. «Կարծում եմ, ցավոք սրտի, չի լինի։ Չեմ զղջում իմ որոշման համար։ Միշտ որոշումներս ընդունել եմ սառը գլխով և հանգիստ սրտով՝ չնայած, որ այդ որոշումը կայացնելը շատ դժվար է եղել։ Կարծում եմ՝ ավելի լավ է մեկ քայլ շուտ ավարտել կարիերադ, քան երկու քայլ ուշ։ Սա այն դեպքն էր, երբ զգացի, որ արդեն ժամանակն է։
Խնդիրների ու դետալների մասին մանրամասն կխոսեմ արդեն երևի ֆուտբոլիստի կարիերան ավարտելուց հետո, չնայած, կարծում եմ, բոլորին հիմա է հետաքրքիր։ Ավելի լավ կլինի խոսենք հետո, ամեն ինչ կբացատրեմ ու կպատմեմ։ Միակ բանը, որ կարող եմ ասել՝ իմ երկրի հավաքականին հաջողություն մաղթելն է, որ առաջիկա խաղերում, հատկապես Թուրքիայի դեմ և մնացած խաղերում, հաղողության հասնեն։
Եկել է ժամանակը, որ նոր, երիտասարդ սերունդը պատասխանատվություն վերցնի իր վրա և կարողանա ազգային հավաքականն իրենց ետևից տանել։ Տեսանք՝ վերջին խաղերը շատ դժվարությամբ ստացվեցին, բայց նոր մարզչի գալով, հուսամ, ամեն ինչ կշտկվի ու մեր տղաները պատվով և պատասխանատվությամբ հանդես կգան»։

Генрих Мхитарян – о возможности возвращения в сборную Армении
Бывший капитан сборной Армении по футболу Генрих Мхитарян в эфире Proffutball ответил на вопрос, собирается ли он вернуться в национальную команду и принять участие в матче со сборной Турции, которая состоится 25 марта.
«Думаю, что 96-го матча за сборную Армении, к сожалению, не будет. Не жалею о своем решении, хотя далось оно мне нелегко. Но лучше завершить карьеру в сборной чуть раньше. Этот случай, когда я почувствовал, что уже пришло время.
О деталях этого решения я буду говорить скорее после завершения карьеры футболиста. Хотя, на мой взгляд, всем интересно сейчас. Единственное, что я могу сейчас сказать, так это пожелать успехов сборной нашей страны в предстоящих матчах, особенно против Турции», – сказал Мхитарян.
Экс-капитан сборной Армении отметил, что настало время дать дорогу молодым, чтобы они вели за собой сборную Армении.
«Мы видели, что последние матчи были очень сложными, но с приходом нового тренера, надеюсь, все исправится и наши ребята выступят достойно и ответственно», – добавил он.
Напомним, что Генрих Мхитарян заявил о завершении своей карьеры в сборной Армении по футболу в начале марта 2022 года.