Վրացի պատգամավորները ծեծկռտուք են սարքել օտարերկրյա գործակալների մասին օրենքի քննարկման ժամանակ
Վրաստանի խորհրդարանի իրավական հարցերով հանձնաժողովում տարբեր խմբակցությունների պատգամավորների միջեւ բախում է տեղի ունեցել: «Գազետա ռու»-ն ներկայացնում է այդ մասին վրացական «Առաջին ալիք»-ի տարածած հաղորդագրությունը։ Հեռուստաալիքի տվյալներով՝ խորհրդարանականները ծեծկռտուք են սկսել այն բանից հետո, երբ հանձնաժողովի նախագահ Անրի Օխանաշվիլին կոչ է արել դահլիճից հեռացնել մի քանի պատգամավորների։
Ինչպես նշվում է, Լևան Խաբեիշվիլին հարձակվել է իրավական հանձնաժողովի ղեկավարի վրա, երբ Գիորգի Վաշաձեն բողոքում էր քաղաքական գործչից։ Պատգամավորների ծեծկռտուքի արդյունքում նիստին ընդմիջում է հայտարարվել։
Պատգամավորների միջև ծեծկռտուք է տեղի ունեցել երկու վիճահարույց օրինագծերի՝ «Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին» և «Օտարերկրյա գործակալների գրանցման մասին» օրինագծերի քննարկման ժամանակ։ Այս երկու օրենքներն էլ ակտիվորեն քննադատվում են վրացական ընդդիմության, լրագրողների, հասարակական գործիչների և նույնիսկ արևմտյան պետությունների ներկայացուցիչների կողմից։ Խորհրդարանում նախաձեռնությունների քննարկման հերթական փուլի ֆոնին Վրաստանի օրենսդիր մարմնի շենքի մոտ բողոքի ակցիա է ընթանում։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Թբիլիսիում բերման են ենթարկվել օտարերկրյա գործակալների մասին օրենքի դեմ ցուցարարների մի քանի մասնակից։

«Жаркое» утро в парламенте Грузии: депутаты устроили драку на фоне обсуждения закона об иноагентах
В комитете парламента Грузии по юридическим вопросам произошло физическое противостояние между депутатами от различных фракций, передает грузинский «Первый канал». По данным телеканала, парламентарии устроили драку после того, как председатель комитета Анри Оханашвили призвал вывести из зала нескольких депутатов.
Как отмечается, Леван Хабеишвили атаковал главу юридического комитета, пока Георгий Вашадзе выражал протест политику. В результате потасовки между депутатами на заседании объявили перерыв.
При этом драка парламентариев произошла во время обсуждения двух спорных законопроектов — «О прозрачности иностранного влияния» и «О регистрации иностранных агентов». Оба этих закона активно критикует грузинская оппозиция, журналисты, общественные деятели и даже представители западных государств. На фоне очередного этапа обсуждения инициатив в парламенте у здания законодательного органа Грузии проходит акция протеста.
Ранее сообщалось, что в Тбилиси задержаны несколько участников акции протеста против закона об иноагентах.