Մարտի 6-ին ժամը 10:00-ի դրությամբ կարմրուկի լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 20-ի, հոսպիտալացված է 18 քաղաքացի, 1-ը դուրս է գրվել: Առողջապահության նախարարության հաղորդմամբ, նրանց առողջական վիճակը գնահատում է միջին ծանրության: Հիվանդներից 19-ը պատվաստված չի, 1-ը թերի է պատվաստված (1 դեղաչափ):
Հիշեցնենք, որ պատվաստումների ազգային օրացույցով կարմրուկի դեմ պատվաստումները նախատեսված են 1 և 6 տարեկան երեխաների համար:
«Կարմրուկի դեմ պլանային պատվաստումները չստացած երեխաների ծնողներին հորդորում ենք դիմել հաշվառման պոլիկլինիկա և պատվաստել երեխաներին:
Միաժամանակ, պատվաստման են ենթակա նաև կարմրուկով հիվանդների հետ շփված այն անձինք, ովքեր չունեն կարմրուկի դեմ 2 դեղաչափ պատվաստում»,- նշում են ԱՆ-ից։

Минздрав Армении: Число лабораторно подтвержденных случаев кори увеличивается
По положению на 10:00 6 марта, число лабораторно подтвержденных случаев кори в Армении достигло 20, 18 человек госпитализированы, еще 1 – выписан. Состояние здоровья заболевших оценивается как средней тяжести.
Как сообщает пресс-служба министерства здравоохранения РА, 19 из заболевших не были вакцинированы против кори, а 1 получил лишь одну дозу вакцины.
Из Минздрава Армении напоминают, что согласно национальному календарю профилактических прививок, прививки от кори предназначены для детей в возрасте 1 года и 4-6 лет.