Մարտի 6-ին ժամը 10:00-ի դրությամբ կարմրուկի լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 20-ի, հոսպիտալացված է 18 քաղաքացի, 1-ը դուրս է գրվել: Առողջապահության նախարարության հաղորդմամբ, նրանց առողջական վիճակը գնահատում է միջին ծանրության: Հիվանդներից 19-ը պատվաստված չի, 1-ը թերի է պատվաստված (1 դեղաչափ):
Հիշեցնենք, որ պատվաստումների ազգային օրացույցով կարմրուկի դեմ պատվաստումները նախատեսված են 1 և 6 տարեկան երեխաների համար:
«Կարմրուկի դեմ պլանային պատվաստումները չստացած երեխաների ծնողներին հորդորում ենք դիմել հաշվառման պոլիկլինիկա և պատվաստել երեխաներին:
Միաժամանակ, պատվաստման են ենթակա նաև կարմրուկով հիվանդների հետ շփված այն անձինք, ովքեր չունեն կարմրուկի դեմ 2 դեղաչափ պատվաստում»,- նշում են ԱՆ-ից։

The number of laboratory confirmed cases of measles in Armenia reached 20 on Monday morning, according to the Ministry of Health.
18 measles patients are hospitalized, while one person has already recovered, the ministry said in a statement. All patients are in moderate condition.
According to the health authorities, 19 patients are unvaccinated, while one of the patients has received only one dose of the measles vaccine.
Measles vaccinations are recommended for one-year-old children and children aged 4-6 years.
The Ministry of Health urges parents to get their children vaccinated if they have missed their vaccine doses.