Այս պահին կարմրուկի համաճարակի մասին խոսք չկա, ունենք փոքր բռնկում. նախարար
Հայաստանում հանրության մոտ 95%-ը պատվաստված է կարմրուկի դեմ, իսկ 5%-ը պաշտպանված չէ այդ վարակից։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
Նա հայտնեց, որ ներկայում աշխատանքներ են իրականացնում պոլիկլինիկաների հետ՝ վեր հանելու պատվաստումները բաց թողած բնակչության ցուցակները։ Ըստ նախարարի՝ նրանց հետ պետք է անհատապես աշխատանքներ տանեն, որպեսզի նրանք ևս պատվաստվեն և կանխեն վարակի տարածումը՝ հատկապես ռիսկային խմբում գտնվողների համար։
«Իսկ ռիսկի խմբում են մինչև 1 տարեկան երեխաները, որոնց չեն կարող պատվաստել։ Հորդորում ենք ծնողներին պատվաստման տարիքի երեխաներին անպայման պատվաստեն, քանի որ դրանով պաշտպանում են իրենց քույր-եղբայրներին»,- ասաց Ավանեսյանը։
Նախարարը հիշեցրեց, որ Հայաստանում կարմրուկի վերջին բռնկումը եղել է 2006-2007 թվականներին, և հիմա երկիրն ունի բավական փորձ հիվանդության բռնկումը կանխարգելելու, զսպելու և լավ արդյունք ունենալու նաև բուժման ընթացքում։
«Կարմրուկն, ի տարբերություն քովիդի, վաղուց հայտնի հիվանդություն է։ Մենք բավական մեծ փորձ ունենք կարմրուկի բռնկումները կանխելու համար։ Հենց առաջին դեպքի հաստատումն ունենալուց հետո, իմ հրամանով ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որտեղ ներգրավված են բոլոր մասնագետները տարբեր ոլորտներից։ Բացի դրանից, մենք ունեինք քովիդի ժամանակ ստեղծված միջազգային մասնագետների խումբ, որն այս ընթացքում մշտապես գործել է, և շարունակվելու է գործել։ Մասնագիտացված խումբն անում է բոլոր անհրաժեշտ քայլերը, հավաքագրում ենք օրվա ընթացքում անհրաժեշտ տեղեկատվութունը և նոր որոշումները համապատասխանեցնում ենք իրավիճակին»,- ընդգծեց Անահիտ Ավանեսյանը։
Հարցին, թե արդյոք սահմանափակումներ՝ հատկապես մարզերում չեն նախատեսվում, նախարարն ասաց , որ այս պահին սահմանափակող գործողությունների անհրաժեշտություն չկա։ Նա նշեց, որ կարմրուկով վարակվածների մեծ մասը Երևանից են։
Նրա խոսքով՝ այս պահին էլ դպրոցներում և մանկապարտեզներում գործում է ֆիլտրման մեխանիզմը, և բուժքույրերը, մինչև երեխաներին դպրոց ներս թողնելն, ընդհանուր հսկողություն են իրականացնում։ « Մենք արդեն իսկ տեղեկացրել ենք կրթության ոլորտի գործընկերներին՝ թարմացնելով ախտանշանների նկարագիրը։ Ավելացվել է ցանը՝ որպես ախտանշան, և նման այլ առանձնահատուկ նշաններ։ Այս պահին ավելի միջոցառումների կարիք չկա։ Մոնիթորինգի արդյունքում մենք կփոխենք մեր գործողությունները,։ Եթե կարիք լինի, ապա կդիտարկենք օրենքով նախատեսված բոլոր գործիքները»,- ընդգծեց Անահիտ Ավանեսյանը։
Նախարարը նաև հայտնեց, որ այս պահին համավարակի կամ համաճարակի մասին խոսք չկա. «Նման սցենարներ հորիզոնում չեն երևում, մենք ունենք փոքր բռնկում և պետք է ճիշտ ձևով զսպենք՝ թույլ չտալով դրա հետագա տարածումը»։

Министр: Пока рано говорить об эпидемии кори в Армении, зафиксирована лишь небольшая вспышка
Примерно 95% общества Армении вакцинированы от кори, а 5% – не защищены от этого заболевания. Об этом на сегодняшней пресс-конференции заявила министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян.
Она сообщила, что сейчас проводятся работы с поликлиниками для выявления списков населения, пропустивших вакцинацию против кори. По её словам, с ними следует провести индивидуальную работу, чтобы они также провели вакцинацию и предотвратили распространение заболевания, особенно для находящихся в группе риска.
«А в группе риска находятся дети в возрасте до года, которых не могут вакцинировать. Призываем родителей детей, находящихся в возрасте вакцинации, обязательно сделать прививку, поскольку таким образом они защитят своих братьев и сестер», – отметила А. Аванесян.
Министр напомнила, что последняя вспышка кори в Армении была зафиксирована в 2006-2007 годах, и сейчас страна имеет большой опыт по части предотвращения, сдерживания и фиксирования хороших результатов в ходе лечения заболевания.
«Корь, в отличие от коронавируса, давно известное заболевание. У нас имеется довольно большой опыт по части предотвращения вспышек кори. Сразу после выявления первого случая, по моему указу была сформирована рабочая группа, в которую включены все специалисты из разных сфер.
Кроме этого, в период вспышки коронавируса у нас была сформирована межнациональная группа экспертов, которая действовала всё это время, и продолжит действовать. Экспертная группа предпринимает все необходимые шаги, в течение дня мы собираем необходимую информацию и адаптируем новые решения к ситуации», – подчеркнула Анаит Аванесян.
На вопрос, планируется ли введение ограничений, особенно в областях, министр ответила, что на данный момент нет необходимости в введении ограничивающих действий. Она подчеркнула, что большая часть инфицированных – из Еревана.
Министр подчеркнула также, что пока рано говорить об эпидемии кори в Армении, зафиксирована лишь небольшая вспышка: «Подобные сценарии пока не рассматривается, у нас небольшая вспышка, нужно лишь сдерживать правильным образом, не позволив дальнейшее распространение заболевания».