Լաչինի միջանցքի փակ լինելու պատճառով արցախցի 50 դիմորդ չի կարողացել մասնակցել ՀՀ-ում անցկացված միասնական քննություններին
15:07 06/03/2023
Արցախի Հանրապեությունից 50 դիմորդ չի կարողացել մասնակցել Հայաստանում կազմակերպված միասնական քննությունների ձմեռային փուլին։ Ասուլիսում ասաց ԿԳՄՍ նախարարության Գնահատման և թեստավորման կենտրոնի փոխտնօրեն Կարո Նասիբյանը։ Նա հայտնեց, որ Լաչինի միջանցքի փակ լինելու պառճառով դիմորդները հնարավորություն չեն ունեցել մասնակցել Գորիսում կազմակերպվող միասնական քննություններին։
Նա նշեց, որ Արցախում ավարտական քննությունների հետ կապված խնդիր չեն ունենում, քանի որ ուղարկում են թեստերն Արցախ, այնտեղ տպում են ու կազմակերպում քննությունը:
«Խնդիր ունենք միասնական քննությունների հետ: Այժմ քննարկվում է այդ հարցը և չի բացառվում, որ Արցախի դիմորդները ևս ունենան երկու անգամ քննություն հանձնելու հնարավորություն: Չի բացառվում, որ եթե հունիսին հանձնեցին, թույլատրվի նաև հանձնել հուլիսին»,-ասաց Կարո Նասիբյանը:

Из-за блокады Азербайджаном Лачинского коридора 50 абитуриентов из Арцаха не смогли сдать единые экзамены в Армении
15:24 06/03/2023
50 абитуриентов из Республики Арцах (НКР) не смогли принять участие в зимнем этапе проведения единых экзаменов, организованном в Армении. Об этом на пресс-конференции сообщил заместитель директора Центра оценки и тестирования министерства образования и науки Армении Каро Насибян.
Он сообщил, что из-за закрытия Лачинского коридора, абитуриенты из Арцаха не смогли принять участие в единых экзаменах, организованных в Горисе.
К. Насибян отметил, что нет проблем по части проведения выпускных экзаменов в Арцахе, поскольку тесты отправляют в Арцах, где их распечатывают и проводят по ним экзамены.
«Проблема с проведением единых экзаменов. Сейчас этот вопрос обсуждается, и не исключено, что абитуриенты из Арцаха также получат возможность сдать дважды экзамен. Не исключено, если они сдадут экзамен в июне, то им разрешать сдать ещё раз в июле», – отметил он.