Լաչինի միջանցքի փակ լինելու պատճառով արցախցի 50 դիմորդ չի կարողացել մասնակցել ՀՀ-ում անցկացված միասնական քննություններին
15:07 06/03/2023
Արցախի Հանրապեությունից 50 դիմորդ չի կարողացել մասնակցել Հայաստանում կազմակերպված միասնական քննությունների ձմեռային փուլին։ Ասուլիսում ասաց ԿԳՄՍ նախարարության Գնահատման և թեստավորման կենտրոնի փոխտնօրեն Կարո Նասիբյանը։ Նա հայտնեց, որ Լաչինի միջանցքի փակ լինելու պառճառով դիմորդները հնարավորություն չեն ունեցել մասնակցել Գորիսում կազմակերպվող միասնական քննություններին։
Նա նշեց, որ Արցախում ավարտական քննությունների հետ կապված խնդիր չեն ունենում, քանի որ ուղարկում են թեստերն Արցախ, այնտեղ տպում են ու կազմակերպում քննությունը:
«Խնդիր ունենք միասնական քննությունների հետ: Այժմ քննարկվում է այդ հարցը և չի բացառվում, որ Արցախի դիմորդները ևս ունենան երկու անգամ քննություն հանձնելու հնարավորություն: Չի բացառվում, որ եթե հունիսին հանձնեցին, թույլատրվի նաև հանձնել հուլիսին»,-ասաց Կարո Նասիբյանը:

50 applicants from Artsakh missed university entrance exams in Armenia amid blockade
50 students from the Artsakh Republic (Nagorno-Karabakh) could not take part in the winter round of unified entrance exams for university admissions in Armenia due to the blockade imposed by Azerbaijan, Karo Nasibyan, deputy head of the Evaluation and Testing Center at the Ministry of Education, Science, Culture and Sports, said on Monday.
Speaking at a news conference, he said that because of the closure of the Lachin Corridor, applicants from Artsakh could not travel to the town of Goris for unified exams.
“We don’t have problems with the graduation exams, we send them the tests, they print it out and hold the exams,” Nasibyan said. “But we do have problems with the unified exams. We are now discussing the issue and we don’t rule out that applicants from Artsakh could also be given the chance to take the exams twice in June and July.”
The Lachin Corridor, which is the sole road linking Artsakh to Armenia, has been blocked by Azerbaijan since December 12.