Թուրքական ընդդիմությունը մարտահրավեր է նետում նախագահ Էրդողանին. Եվրանյուզ
Թուրքիայում վեց կուսակցություններից կազմված «Ժողովրդական դաշինքը» առաջիկայում կայանալիք ընտրություններում պետության ղեկավարի պաշտոնի համար առաջադրել է Քեմալ Քըլըչդարօղլուի թեկնածությունը։ 74-ամյա Քեմալ Քըլըչդարօղլուն Թուրքիայի առաջին նախագահ Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքի կողմից հիմնադրված Ժողովրդահանրապետական կուսակցության նախագահն է։
Եվրանյուզի հաղորդմամբ, ընդդիմությունը, եթե իր թեկնածուն հաղթի ընտրություններում, առաջարկում է սահմանափակել նախագահի որոշ լիազորություններ՝ երկրի խորհրդարանական համակարգն ամրապնդելու համար։
Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտնել է, որ մարտի 10-ին հրամանագիր է ստորագրելու ընտրությունների նախապատրաստման մասին։ Դրա հրապարակումից հետո կսկսվի 60-օրյա նախընտրական շրջան։ Քվեարկությունը տեղի կունենա մայիսի 14-ին։
Նախընտրական քարոզարշավը տեղի կունենա երկրում ավերիչ երկրաշարժի հետևանքների հաղթահարման գործընթացի ֆոնին։ Այս թեման գերակշռելու է թեկնածուների նախընտրական բանավեճերում։
Տեղի վերլուծաբանների կարծիքով, Էրդողանն ու Քըլըչդարօղլուն հաղթելու հավասար հնարավորություններ ունեն։

Состоящий из шести партий "Народный альянс" выдвинул Кемаля Кылычдароглу в качестве единого кандидата на пост президента Турции на предстоящих весной выборах, пишет Euronews.
Переговоры проходили трудно, так, с его кандидатурой была несогласна лидер "Хорошей партии" Мераль Акшенер. Она предлагала выдвинуть кандидатом считающихся более популярными мэра Стамбула Экрема Имамоглу или мэра Анкары Мансура Яваша.
74-летний Кемаль Кылычдароглу - председатель Народно-республиканской партии, основателем которой был первый президент Турции Мустафа Кемаль Ататюрк.
Оппозиция, в случае победы ее кандидата на выборах, предлагает ограничить некоторые полномочия президента для укрепления в стране парламентской системы.
Реджеп Таийп Эрдоган заявил, что 10 марта подпишет указ о подготовке к выборам. После его публикации начнется 60-дневнй предвыборный период. Голосование в таком случае состоится 14 мая.