Չարագործները տրոյացի-սթիլեր են տարածում ChatGPT-ի գոյություն չունեցող հավելվածի անվան տակ
«Կասպերսկի» ընկերության փորձագետները հայտնաբերել են վնասաբեր արշավ, որը շահագործում է ChatGPT չաթ-բոտի աճող ժողովրդականությունը: Խարդախները սոցիալական ցանցերում խմբեր են ստեղծում, որոնք բավականին համոզիչ կերպով նմանակում են եթե ոչ բոտը ստեղծող OpenAI ընկերության պաշտոնական օգտահաշիվները, ապա առնվազն էնտուզիաստների համայնքների էջերը։
Այդ օգտահաշիվներից տեղադրվում են նույնքան պաշտոնական տեսք ունեցող գրառումներ, ասենք, այն մասին, որ ChatGPT-ն հանրահայտ ծառայություններից ցանկացածից ավելի արագ է ներգրավել առաջին միլիոն օգտատերերին։
Նման գրառման վերջում տրվում է հղում դեպի կայք, որտեղ իբր կարելի է ներբեռնել ChatGPT-ի՝ անհատական համակարգչի համար նախատեսված գոյություն չունեցող հավելված (desktop client)։
Նույն խմբերում հրապարակվում են նախապես ստեղծված (precreated) օգտահաշիվների կեղծ տվյալներ, որոնք իբր կարելի է օգտագործել ChatGPT-ով աշխատելու համար. OpenAI-ն ստեղծել է վճարովի օգտահաշիվներ՝ ամսական 20 դոլար բաժանորդագրությամբ, առաջնահերթ հասանելիությամբ և տեքստերի ստեղծման ավելի մեծ արագությամբ:
Պոտենցիալ օգտատերերին մոտիվացիա ավելացնելու համար չարագործները նշում են, որ յուրաքանչյուր նման հաշվին իբր արդեն 50 դոլար կա, որը կարելի է ծախսել ծառայությամբ  աշխատանքի համար։ «Թվում է, թե ձեզ հնարավորություն է տրվել առանց հաշիվ ստեղծելու դժվարությունների (ChatGPT-ը ներկայումս չի կարող գրանցվել Ռուսաստանում, Չինաստանում, Եգիպտոսում, Իրանում և որոշ այլ երկրներում) օգտվել հանրաճանաչ չաթ-բոտից և նույնիսկ անվճար ստանալ պրեմիում հնարավորություններ. միայն պետք է ներբեռնել desktop client-ը ChatGPT-ով աշխատելու համար»,- նշում են «Կասպերսկի» ընկերության փորձագետները՝ պարզաբանելով, որ բավական համոզիչ հասցեով հղմամբ անցնելիս բացվում է լավ պատրաստված կայք, որն առաջարկում է «ներբեռնել ChatGPT-ն Windows-ի համար»։
Դա պաշտոնական կայքը չէ, բայց բավականին նման է բնօրինակին: Ներբեռնման կոճակը սեղմելուց հետո իսկապես կբեռնվի որոշակի գործարկվող ֆայլ ունեցող արխիվ: Այդ արխիվը բացելուց և գործարկվող ֆայլն աշխատեցնելուց հետո, տեղադրելու փորձի դեպքում (կախված Windows-ի տարբերակից) օգտագործողը կամ կտեսնի հաղորդագրություն, որում ասվում է, որ ինչ-ինչ պատճառներով ծրագիրը չի հաջողվել տեղադրել, կամ ընդհանրապես չի տեսնի որևէ հաղորդագրություն, և դրանով գործընթացը կարծես թե կավարտվի: Բայց օգտատիրոջ համակարգչում տեղադրվում է նախկինում չհանդիպած Trojan-PSW.Win64.Fobo տրոյացի-սթիլերը, որը գողանում է պահպանված օգտահաշիվների մասին տեղեկատվությունը Chrome, Edge, Firefox, Brave, CôcCôc (Վիետնամում հայտնի բրաուզեր) և այլ բրաուզերներից:
Տրոյացու ստեղծողներին հետաքրքրում են Facebook-ի, TikTok-ի և Google-ի քուքիները (cookies) և օգտահաշիվները, հատկապես՝ բիզնես-օգտահաշիվները։ Վիրուսը գողանում է մուտքանունները և գաղտնաբառերը, և այդ ծառայություններից մեկում բիզնես հաշիվ հայտնաբերելով՝ փորձում է պարզել լրացուցիչ տեղեկություններ, օրինակ, որքան գումար է այդ օգտահաշվից ծախսվել գովազդի վրա և որքան է դրա ընթացիկ հաշվեկշիռը:
«Կասպերսկի» ընկերության տվյալներով՝ այս արշավի հետևում կանգնած չարագործները թիրախավորում են միջազգային շուկան. ChatGPT-ի «desktop client»-ն արդեն հայտնաբերվել է Ասիայում, Աֆրիկայում, Եվրոպայում և Ամերիկայում:

«Лаборатория Касперского»: Злоумышленники распространяют троян-стилер под видом несуществующего клиента ChatGPT
Эксперты «Лаборатории Касперского» обнаружили вредоносную кампанию, эксплуатирующую растущую популярность чат-бота ChatGPT. Мошенники создают группы в социальных сетях, достаточно убедительно мимикрирующие если не под официальные аккаунты OpenAI, компании-создателя бота, то как минимум под сообщества энтузиастов.
С этих аккаунтов размещаются столь же официально выглядящие посты — скажем, о том, что ChatGPT быстрее любых популярных сервисов набрал первый миллион пользователей. В конце такого поста приводится ссылка на сайт, где якобы можно скачать несуществующий десктопный клиент для ChatGPT.
В этих же группах публикуются фейковые данные предсозданных (precreated) учетных записей, которые якобы можно использовать для работы с ChatGPT: OpenAI сделала платные учетки с приоритетным доступом и большей скоростью создания текстов за 20 долларов в месяц. Чтобы добавить мотивации потенциальным пользователям, злоумышленники указывают, что на балансе каждого такого аккаунта якобы уже лежит по 50 долларов, которые можно потратить на работу с сервисом.
«Создается ощущение, что вам дали шанс, не сталкиваясь со сложностями создания аккаунта (ChatGPT в настоящее время нельзя зарегистрировать в России, Китае, Египте, Иране и еще некоторых странах), воспользоваться популярным чат-ботом, да еще и бесплатно заполучить премиум-возможности: нужно только скачать десктопный клиент для работы с ChatGPT»,- отмечают эксперты «Лаборатории Касперского», поясняя, что при переходе по ссылке с весьма убедительным адресом открывается неплохо сделанный сайт, предлагающий «Скачать ChatGPT для Windows». Это не официальный сайт, но он весьма похож на оригинал. При нажатии на кнопку скачивания действительно загрузится архив с неким исполняемым файлом. Если этот архив распаковать и запустить исполняемый файл, то при попытке установки (в зависимости от версии Windows) пользователь либо увидит сообщение о том, что, дескать, программу по какой-то причине установить не удалось, либо вообще не увидит никаких сообщений — и на этом процесс вроде бы заканчивается.
Но на компьютер пользователя ставится ранее не встречавшийся троян-стилер Trojan-PSW.Win64.Fobo, который ворует информацию о сохраненных учетных записях из браузеров Chrome, Edge, Firefox, Brave, CôcCôc (популярный во Вьетнаме браузер) и других.
Создателей трояна интересуют куки (cookies) и аккаунты Facebook, TikTok и Google, в особенности — бизнес-аккаунты. Вирус ворует логины и пароли, а обнаружив бизнес-учетку в одном из этих сервисов, пытается выяснить дополнительную информацию — например, сколько денег было потрачено на рекламу с этого аккаунта и каков его текущий баланс.
Согласно данным «Лаборатории Касперского», злоумышленники, стоящие за этой кампанией, целятся на международный рынок — «десктопный клиент» для ChatGPT уже был обнаружен в Азии, Африке, Европе и Америке.