Եթե Ամուլսարի հանքը շահագործվի, տարիներ հետո Ջերմուկը կդառնա ուրվական-քաղաք. բնապահպան
Ամուլսարի հանքի շահագործման պարագայում Ջերմուկն այլևս չի լինի առողջարանային քաղաք, այն որպես հանգստավայր գոյություն չի ունենալու։ Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «ԷկոԼուր» տեղեկատվական ՀԿ-ի նախագահ Ինգա Զարաֆյանը։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 22-ին էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը հայտարարեց, որ Ամուլսարի ոսկու հանքը կշահագործվի, ՀՀ կառավարությունը 250 միլիոն դոլար արժողությամբ համաձայնագիր է ստորագրել «Լիդիան Արմենիա» ընկերության և Եվրասիական զարգացման բանկի հետ։ Նշվեց, որ հանքի շահագործման դիմաց Հայաստանը ստանալու է «Լիդիան Արմենիա» ընկերության բաժնետոմսերի 12,5 տոկոսը։
Հուշագրի ստորագրման ժամանակ խոսվեց միայն ծրագրի տնտեսական օգուտների մասին, իսկ որտե՞ղ մնացին բնապահանական խնդիրները։
Բնապահպաները, Ամուլսարի հարակից բնակավայրի բնակիչները տարիներ շարունակ բարձրաձայնում են ծրագրի աղետալի հետևանքների մասին։ Հանքի շահագործումով կվտանգվեն Հայաստանի ջրային պաշարները, Ջերմուկում, Սևանում ջրերը ծանր մետաղներով կլցվեն, այլևս պիտանի չեն լինի օգտագործման համար, ինչպես նաև հարվածի տակ կդրվի շրջակայքում ապրող մարդկանց առողջությունը:
Ինգա Զարաֆյանի խոսքով՝ Ամուլսարի ծրագիրը պարունակում է ոչ միայն բնապահպանական, այլև անվտանգային ռիսկեր:
«2022 թվականի սեպտեմբերից հետո Ջերմուկը դարձել է սահմանամերձ բնակավայր։  Կառավարությունը պետք է շտապ միջոցներ նախաձեռներ, որ ամրապնդեր այդ համայնքի անվտանգությունը, բայց դրա փոխարեն կանաչ լույս տրվեց Ամուլսարի ծրագրին, որն ավելի վտանգավոր է դարձնում այս տարածքը»,- ասաց Ինգա Զարաֆյանը։
Բնապահպանը նշեց, որ Էկոնոմիկայի նախարարը խոսում է միայն ստեղծվելիք աշխատատեղերի մասին, իսկ մարդկանց առողջության, բնությանը հասցված վնասի մասին միայն լռում են։
«Այո, աշխատատեղեր կստեղծվեն, բայց ոչ տեղի բնակիչների համար, քանի որ նրանց հիմնական մասն արդեն իսկ աշխատում են Ջերմուկի հյուրանոցային համալիրներում։ Չեմ կարծում, որ նրանք դա կթողնեն ու կգնան հանքում կաշխատեն։ Դա նշանակում է, որ աշխատելու համար ժամանակավոր այնտեղ կգան այլ բնակավայրերի բնակիչներ։ Իսկ տեղի բնակչությունը, որը տասնամյակներ շարունակ զարգացրել, շենացրել է Ջերմուկը, կհեռանա այդտեղից, իսկ մի քանի տարի հետո էլ ժամանակավոր տեղափոխվածները կվերադառնան իրենց բնակավայրեր։ Այսպիսով, Ջերմուկը կդատարկվի»,- նշեց բնապահպանը։
Ինգա Զարաֆյանի խոսքով՝ Ջերմուկին սպասվում է նույն ճակատագիրն, ինչ Սյունիքի մարզի Դաստակերտ բնակավայրին, որտեղ հանքի շահագործումից հետո այլևս մարդ չի բնակվում։
«Ջերմուկն էլ Դաստակերտի նման կդառնա ուրվական-քաղաք»,- հավելեց նա։
ՀԿ-ի նախագահն անհիմն է համարում նաև այն պնդումները, թե Ամուլսարի ծրագրի իրականացումը և միջազգային ներդրումների ներգրավումն անվտանգության երաշխիք են։ Դա, ըստ նրա, մանիպուլյացիա է:
«Օրինակ, Սոթքի հանքավայրում կան ներդրումներ, այսօր ոսկի է արդյունահանվում, բայց այն պարբերաբար ռմբակոծվում է Ադրբեջանի կողմից, ինչը նշանակում է, որ դա ևս պաշտպանված չէ։ Այսինքն՝ ներդրումներն էլ նշանակություն չունեն»,- ընդգծեց նա։
Բնապահպանի համար նաև անհասկանալի է կառավարության հանքը շահագործելու հապշտապ որոշումը։ Ինգա Զարաֆյանի խոսքով՝ կառավարությունը մի կողմ է դրել բոլոր փորձագիտական եզրակացությունները, այդ թվում՝ պետության կողմից պատվիրված։ Նա հիշեցրեց, որ պետությունը 400 հազար դոլար ծախսեց, հրավիրեց միջազգային փորձագետների, որի արդյունքում «Էլարդի» թիմը տվեց եզրակացություն՝ Ամուլսարի հանքի շահագործման համար կան որոշակի ռիսկեր՝ հատկապես ջրային ռեսուրսների մասով։
«Նորից եմ ուզում շեշտել՝ Ամուլսարում ոսկու արդյունահանման ծրագրի իրականացումը վտանգում է Հայաստանի ջրային ռեսուրսները, ի վերջո դրանք Հայաստանի համար ռազմավարական նշանակություն ունեն։ Ամուլսարի հանքավայրի շահագործման դեպքում ծանր մետաղներով կաղտոտվեն Դարբ, Արփա և Որոտան գետերի ջրերը, վտանգի տակ են Սևանա լիճն ու Հայաստանի քաղցրահամ ջրերը, ինչպես նաև՝ Վայոց ձորի, Սյունիքի, Արարատի և Գեղարքունիքի մարզերը։
Կարծում եմ՝ կառավարությունն իր վրա շատ մեծ բեռ է վերցրել։ Երևի ճնշումների տակ է ընդունվել այդ փաստաթուղթը։ Հուշագրի ստորագրման ամբողջ գործընթացը եղել է փակ։ Ուստի փաստաթղթի անպասելի, արագ ընդունումից հետո նման եզրահանգման եմ գալիս, որ ճնշումներ են եղել։ Տարօրինակ է, թե ինչպես է կառավարությունը նման ռիսկեր վերցրել իր վրա»,- նշեց Ինգա Զարաֆյանը։
Բնապահպանն անդրադառնալով իրավապաշտպան և բնապահպանական մի շարք հասարակական կազմակերպությունների հայտարարությանը՝ ՀՀ կառավարությունից պահանջելով հրաժարվել Ամուլսարի հանքավայրի շահագործման ծրագրից, նշեց, որ դրա տակ ամեն օր բազմաթիվ քաղաքացիներ են ստրագրում, տարբեր մասնագիտության տեր մարդիկ միանում են իրենց, քանի որ հասկանում են, թե ինչ աղետալի հետևանքներ այն կարող է ունենալ։
«Շարժումը նոր թափ է ստանում, մենք ամեն ինչ անելու ենք, պայքարելու ենք ծրագրի դեմ, մեր գիտելքիներն ու հնարավորություններն օգտագործելու ենք, որ նման վտանգավոր ծրագիրը կյանքի չկոչվի»,- ընդգծեց նա։

Если Амулсарский рудник будет эксплуатироваться, через годы Джермук станет городом-призраком – эколог
15:38 08/03/2023
В случае эксплуатации Амулсарского рудника город Джермук перестанет быть здравницей, перестанет существовать как курорт. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am заявила председатель информационной общественной организации «ЭкоЛур» Инга Зарафян.
Напомним, 22 февраля министр экономики Ваан Керобян заявил, что Амулсарское золотое месторождение будет эксплуатироваться, правительство РА подписало соглашение стоимостью 250 млн долларов с компанией «Lydian Armenia» и Евразийским банком развития. Отмечалось, что в обмен на эксплуатацию рудника Армения получит 12,5% акций компании «Lydian Armenia».
При подписании меморандума обсуждались только экономические выгоды от проекта, как же быть с экологическими проблемами?
Экологи, жители близлежащего к Амулсару населенного пункта годами бьют тревогу о катастрофических последствиях проекта. Эксплуатация рудника поставит под угрозу водные ресурсы Армении, воды в Джермуке и Севане начнут содержать тяжелые металлы, перестанут быть пригодными для использования, под ударом окажется и здоровье проживающих поблизости людей.
По словам Инги Зарафян, Амулсарский проект содержит не только экологические риски, но и риски безопасности.
«После сентября 2022 года Джермук стал приграничным населенным пунктом. Правительство должно было инициировать срочные меры по укреплению безопасности этой общины, но вместо этого дало „зеленый свет” Амулсарскому проекту, что делает эту территорию более опасной», – сказала Инга Зарафян.
Эколог отметила, что министр экономики говорит только о создаваемых рабочих местах, но умалчивает об ущербе природе и здоровью людей.
«Да, рабочие места будут созданы, но не для местных жителей, потому что большинство из них уже работает в гостиничных комплексах Джермука. Я не думаю, что они оставят свою работу и пойдут работать на рудник. Это значит, что туда временно приедут на заработки жители других населенных пунктов. А местное население, которое десятилетиями развивало и благоустраивало Джермук, покинет город, а через несколько лет и временно приехавшие вернутся в места своего проживания. Таким образом, Джермук будет пустовать», – сказала эколог.
По словам Инги Зарафян, Джермук ждет та же участь, что и Дастакерт Сюникской области, где после эксплуатации рудника больше никто не живет.
«Джермук станет городом-призраком, как Дастартет», – добавила она.
Председатель общественной организации также считает необоснованными утверждения о том, что реализация Амулсарского проекта и привлечение международных инвестиций являются гарантией безопасности. По ее словам, это манипуляция.
«Например, на Соткском руднике есть инвестиции, сегодня там добывается золото, но его регулярно обстреливает Азербайджан, что значит – он тоже не защищен. Другими словами, инвестиции в этом плане не играют роли», – подчеркнула она.
Непонятно экологу и поспешное решение правительства об эксплуатации рудника. По словам Инги Зарафян, правительство отложило в сторону все экспертные заключения, в том числе заказанные государством. Она напомнила, что государство потратило 400 тысяч долларов, пригласило международных экспертов, в результате чего команда Elard дала заключение о наличии определенных рисков для эксплуатации Амулсарского рудника, особенно по части водных ресурсов.
«Хочу еще раз подчеркнуть, что реализация проекта по добыче золота в Амулсаре ставит под угрозу водные ресурсы Армении, которые, в конце концов, имеют для Армении стратегическое значение. В случае эксплуатации Амулсарского рудника воды рек Дарб, Арпа и Воротан будут загрязнены тяжелыми металлами, под угрозой окажутся озеро Севан и пресные воды Армении, а также области Вайоц Дзор, Сюник, Арарат и Гегаркуник.
Думаю, правительство взяло на себя очень большую ношу. Возможно, этот документ был принят под давлением. Весь процесс подписания меморандума был закрытым. Поэтому после неожиданного и быстрого принятия документа прихожу к выводу, что было давление. Странно, как правительство пошло на такой риск», – сказала Инга Зарафян.
Касаясь заявления ряда правозащитных и экологических неправительственных организаций с требованием к правительству РА отказаться от проекта эксплуатации Амулсарского рудника, эколог отметила, что под этим документом ежедневно свои подписи оставляют многочисленные граждане, к ним присоединяются люди разных профессий, потому что они понимают катастрофические последствия этого.
«Движение получает новый размах, мы сделаем все, будем бороться против проекта, будем использовать наши знания и возможности, чтобы не допустить реализации такой опасной программы», – подчеркнула она.