Աննա Վարդապետյան. Եթե ես երբևէ դուստր ունենամ, ես նրան մի բան կսովորեցնեմ
«Իմ ընտրությունը ես կատարել եմ 14 տարեկանում, երբ մի օր ուղեղս ծակեց շատ ցավոտ մի միտք, որ ես ազատ չեմ: Ազատ չեմ բոլոր այն կարծրատիպերից, որոնք սպասվում էին ինձ մեծանալուն զուգընթաց»,-«Հնարավորություններ և խոչընդոտներ. կանանց տեղն ու դերը Հայաստանում» խորագրով համաժողովի ժամանակ ասել է Աննա Վարդապետյանը, որը զբաղեցնում է գլխավոր դատախազի պաշտոնը։
Նա նշել է. «Ազատությունն առաջին հերթին պատասխանատվություն է սեփական արարքների ու դրանց հետևանքների նկատմամբ», - սա էր հորս հստակ պատասխանը՝ ազատության վերաբերյալ իմ պահանջներին: Ինձ համար շատ պարզ դարձավ մի բան – ազատության ճանապարհի դուռը բացվում է գիտելիքով, քանի որ պատասխանատվությունը պահանջում է գիտակից վարքագիծ: Սա որոշում էր, որը կայացվեց այդ ժամանակ ու չի փոխվել այդ օրվանից»։
Գլխավոր դատախազը նշել է, որ ապրում ու սովորում ամեն օր և իր երազանքն է հնարավոր շատ աղջիկների ու կանանց մոտ արթնացնել այս գիտակցումն ու վստահությունը:
«Իմ իդեալը խելացի ու ազատ կինն է, ով ունի պատասխանատվության զգացում: Ու, եթե ես երբևէ դուստր ունենամ, ես նրան մի բան կսովորեցնեմ՝ դու պարտավոր չես լինել գեղեցիկ, հմայիչ, անուշիկ, բայց պարտավոր ես լինել խելացի: Երբեք չվախենաս լինել խելացի»,-նշել է նա։

Генпрокурор Армении: Если у меня когда-нибудь будет дочь, я научу её одной вещи
«Свой выбор я сделала в 14 лет, когда однажды мне пришло в голову, что я – не свободна. Не свободна от тех стереотипов, которые ожидали меня параллельно со взрослением», – заявила Генпрокурор Армении Анна Вардапетян в ходе конференции на тему «Возможности и препятствия. место и роль женщины в Армении».
«“Свобода, в первую очередь, это ответственность за собственные поступки и их последствия”, – это был ответ моего отца на мои требования относительно свободы. Мне стало понятно одно – дверь к свободе открывается путем знаний, поскольку ответственность требует осознанного поведения. Это было решение, которое принято в тот момент и ничего с тех пор не изменилось», – отметила она.
Генпрокурор отметила, что она каждый день учится чему-то новому, её мечта заключается в том, чтобы у многих девочек и женщин проснулось осознание этого и появилось доверие.
«Мой идеал – это умная и свободная женщина, которая обладает чувством ответственности. И, если у меня когда-нибудь будет дочь, я научу её одной вещи – ты не обязана быть красивой, привлекательной, но обязана быть умной. Никогда не бойся быть умной», – отметила она.