Ադրբեջանի իշխանությունները փորձում են շեղել մարտի 5-ին Ադրբեջանի իրականացված ահաբեկչական գործողությունից. Արցախի ԱԳՆ
10:09 09/03/2023
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը մեկնաբանություն է տարածել Ադրբեջանի ՊՆ տարածած հաղորդագրության վերաբերյալ.
«Մարտի 7-ին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը տարածել է հաղորդագրություն այն մասին, թե իբր նույն օրը՝ Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահների ուղեկցությամբ, Ստեփանակերտ-Լիսագոր ճանապարհով անցել է Հայաստանի Հանրապետության ԶՈՒ ռազմական տեխնիկայի շարասյուն։
Այս կապակցությամբ հարկ ենք համարում ընդգծել, որ Ադրբեջանի ՊՆ տարածած տեղեկատվությունն իրականությանը չի համապատասխանում, և հանդիսանում է ադրբեջանական կողմի՝ միջազգային հանրությանը մոլորեցնելուն ուղղված հերթական կեղծիք:
Ադրբեջանի իշխանությունները նման ապատեղեկատվություն էին տարածում նաև Հայաստանից Արցախ այսպես կոչված ականների տեղափոխման մասին, սակայն փետրվարի 22-ին  Արդարադատության միջազգային դատարանը բարձր մակարդակով մերժեց այդ կեղծիքը։
Միևնույն ժամանակ, ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները նման կերպ փորձում են շեղել միջազգային հանրության ուշադրությունը մարտի 5-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից իրականացված ահաբեկչական գործողությունից, Արցախի ժողովրդի դեմ շարունակվող ահաբեկչական և էթնիկ զտման քաղաքականությունից, ինչպես նաև հող նախապատրաստել հնարավոր նոր սադրանքների համար»։

МИД Арцаха: Баку пытается отвлечь внимание международного сообщества от совершенного 5 марта ВС Азербайджана теракта
14:20 09/03/2023
7 марта министерство обороны Азербайджана распространило сообщение о том, что якобы в этот же день при сопровождении миротворцев Российской Федерации по дороге Степанакерт-Лисагор  проехала колонна военной техники вооруженных сил Республики Армения.
В этой связи министерство иностранных дел Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) подчеркивает:
«Информация, распространенная министерством обороны Азербайджана, не соответствует действительности и является очередной фальсификацией азербайджанской стороны для  введения в заблуждение международного сообщества.
Подобную дезинформацию власти Азербайджана распространяли также о якобы транспортировке мин из Армении в Арцах, однако 22 февраля Международный суд  ООН на высшем уровне опроверг эту откровенную ложь.
В то же время очевидно, что таким образом официальный Баку пытается отвлечь внимание международного сообщества от совершенного 5 марта вооруженными силами Азербайджана террористического акта, от  продолжающейся политики этнической чистки и террора, а также подготовить почву для  возможных новых провокаций».