Ադրբեջանի իշխանությունները փորձում են շեղել մարտի 5-ին Ադրբեջանի իրականացված ահաբեկչական գործողությունից. Արցախի ԱԳՆ
10:09 09/03/2023
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը մեկնաբանություն է տարածել Ադրբեջանի ՊՆ տարածած հաղորդագրության վերաբերյալ.
«Մարտի 7-ին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը տարածել է հաղորդագրություն այն մասին, թե իբր նույն օրը՝ Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահների ուղեկցությամբ, Ստեփանակերտ-Լիսագոր ճանապարհով անցել է Հայաստանի Հանրապետության ԶՈՒ ռազմական տեխնիկայի շարասյուն։
Այս կապակցությամբ հարկ ենք համարում ընդգծել, որ Ադրբեջանի ՊՆ տարածած տեղեկատվությունն իրականությանը չի համապատասխանում, և հանդիսանում է ադրբեջանական կողմի՝ միջազգային հանրությանը մոլորեցնելուն ուղղված հերթական կեղծիք:
Ադրբեջանի իշխանությունները նման ապատեղեկատվություն էին տարածում նաև Հայաստանից Արցախ այսպես կոչված ականների տեղափոխման մասին, սակայն փետրվարի 22-ին  Արդարադատության միջազգային դատարանը բարձր մակարդակով մերժեց այդ կեղծիքը։
Միևնույն ժամանակ, ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները նման կերպ փորձում են շեղել միջազգային հանրության ուշադրությունը մարտի 5-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից իրականացված ահաբեկչական գործողությունից, Արցախի ժողովրդի դեմ շարունակվող ահաբեկչական և էթնիկ զտման քաղաքականությունից, ինչպես նաև հող նախապատրաստել հնարավոր նոր սադրանքների համար»։

Azerbaijan trying to divert int'l attention from Sunday's terrorist act, Artsakh says
Azerbaijan is attempting to divert the international community’s attention from the terrorist act committed by its troops in Artsakh on Sunday, the Artsakh Foreign Ministry said in a statement on Thursday, denying Azerbaijan's claims about shipments of military equipment from Armenia to Karabakh. The full statement is provided below.
"On 7 March, the Ministry of Defence of Azerbaijan issued an information claiming that, allegedly during the same day, a column of military vehicles of the Armenian armed forces, accompanied by the Russian peacekeeping forces, passed along the dirt road Stepanakert-Lisagor.
In this regard, we deem it necessary to emphasize that the information disseminated by the Ministry of Defence of Azerbaijan does not correspond to reality and is just another fake news by the Azerbaijani side aimed at misleading the international community.
The Azerbaijani authorities had been spreading such disinformation also about the alleged transfer of landmines from Armenia to Artsakh, however on 22 February 2023, the UN Court of Justice rejected this falsehood at the highest international level.
At the same time, it is obvious that official Baku is trying in this way to divert the attention of the international community from the terrorist act committed by the Azerbaijani armed forces on 5 March, the ongoing policy of terrorism and ethnic cleansing against the people of Artsakh, as well as prepare the ground for possible new provocations."