«Ժողովուրդ». Հայաստանը լրտեսական ծրագրեր կիրառող երկրների շարքում է
«Հայաստանը լրտեսական ծրագրեր կիրառող երկրների շարքում է: Հայաստանի կառավարությունն իր ընդդիմախոսներին հետևելու համար լրտեսող ծրագրեր է կիրառել: Այս մասին վկայում է նաև Freedom House միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության կողմից երեկ հրապարակված «Ազատությունն աշխարհում 2023» տարեկան զեկույցը:
Freedom house-ն իր զեկույցում հիշեցրել է, որ դեռևս 2022թ-ի մայիսին Google-ի սպառնալիքների վերլուծության խումբը (TAG) Հայաստանի կառավարությանը կապել էր մակեդոնական Cytrox ընկերության կողմից ստեղծված Predator լրտեսող ծրագրերի օգտագործման հետ։
Cytrox ընկերության Predator ծրագիրը թիրախավորում է մարդկանց՝ տվյալներ հավաքելու, մանիպուլյացիայի ենթարկելու և նրանց սարքերն ու ինտերնետային հաշիվները շարքից հանելու նպատակով։ Զեկույցում նշվում է, որ լրտեսող ծրագրերը օգտագործվել են մի շարք երկրներում, այդ թվում՝ Հայաստանում, լրագրողների, այլախոհների և իրավապաշտպանների թիրախավորման համար:
Հիշեցնենք, որ դեռ 2021թ-ին «Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանն էր հայտարարել, որ մեկ այլ լրտեսող ծրագրով՝ Pegasus ծրագրով, գաղտնալսել են իր և իր ընտանիքի անդամների բջջային հեռախոսները»։

«Жоховурд»: Армения оказалась в списке стран, использующих шпионские программы
«Правительство Армении использует шпионские программы для заражения телефонов и слежки за своими оппонентами. Об этом свидетельствует также опубликованный накануне международной правозащитной организацией Freedom House ежегодный доклад Freedom in the world («Свобода в мире»).
Freedom house в своем докладе напоминает о том, что еще в мае 2022 года Группа анализа угроз Google (TAG) связывала правительство Армении с использованием шпионской программы Predator, разработанной македонской компанией Cytrox. Программа Predator компании Cytrox используется для слежки за людьми, сбора данных, манипуляций и взлома их телефонов и аккаунтов.
В докладе отмечается, что шпионская программа использовалась в ряде стран, в том числе в Армении для слежки за журналистами, оппозиционными политическими деятелями и правозащитниками.
Напомним, что еще в 2021 году председатель партии «Родина» Артур Ванецян заявил о том, что с помощью другой шпионской программы Pegasus был взломан не только его телефон, но и телефоны моего ближайшего окружения и членов семьи», - пишет газета.