Օրենքում փոփոխություններն արվեցին կոնկրետ մեկ ընկերության համար, որը ցանկանում է շահագործել Ամուլսարը. Օլեգ Դուլգարյան
14:26 10/03/2023
«Ամուլսարի հանքը շահագործելու նոր փորձ. հաշվարկվա՞ծ են բնապահպանական, անվտանգային ռիսկերը» քննարկմանը «Համայնքային համախմբման և աջակցության կենտրոն» ՀԿ նախագահ Օլեգ Դուլգարյանն ասաց, որ 2022 թվականին «Ընդերքի մասին» օրենսգրքում փոփոխություններն արվել են կոնկրետ մեկ ընկերության համար, որը հիմա ցանկանում է շահագործել Ամուլսարը։
«2022 թվականին հատուկ նախագիծ բերվեց Ազգային ժողով։  Փոփոխությունների համաձայն ֆորամաժորային իրավիճակներին հավասարեցվեց քաղաքացիական անհնազանդությունները, այսինքն եթե ընկերությունը չի կարողացել իր գործունեությունն իրականացնել քաղաքացիական ակցիաների պատճառով, նույն  ժամկետով ստանում է իր ընդերքօգտագործման իրավունքի երկարացում։ Մենք նշել էինք, որ հատուկ մի ընկերության համար պատրաստված օրինագիծ է, նախարարությունից, կառավարութունից հերքում էին։ Օրենքը նաև հետադարձ 4 տարվա ուժ ուներ և կատարվեց կոնկրետ տվյալ ընկերության համար, որը հիմա ցանկանում է շահագործել Ամուլսարը։
Տվյալ  օրենսդրական փոփոխությունների միակ շահառուն դարձավ այդ ընկերությունը»,- նշեց Դուլգարյանը։
Նրա խոսքով, օրենսդրական առումով հող էր նախապատրաստվել։
«Օգտագործվում է նաև  44-օրյա պատերազմից, սեպտեմբերյան էսկալյացիայից հետո երկրում առկա բարոյահոգեբանական իրավիճակը։ Շատ հարմար է, որպեսզի նարատիվներ զարգացնեն, թե գիտեք՝  հանքը կարող է լինել անվտանգության երաշխիք։ Դա ներմուծվել է հասարակության մեջ, նույնիսկ քաղաքագիտական մակարդակով։
Ամենաաբսուրդն այն է, որ հիմա էլ նարատիվներ են տարածում, որ բոլոր սահմանային տարածքներում պետք է հանքներ լինեն»,- ասաց Օլեգ Դուլգարյանը։
Նա նշեց, որ անտեսվում է հազարավոր քաղաքացիների ձայնը, ովքեր տարիներ շարունակ պայքարել են իրենց իրավունքների, առողջ շրջակա միջավայրում ապրելու իրավունքի համար։
«Այս իրավիճակում, երբ Լաչինի միջանցքում ադրբեջանցի «էկոակտիվիստներն» են կանգնած, ստիպում են, ասում են՝ կամ պայքարեք ձեր իրավունքների համար,  այդ դեպքում ձեզ կնույնականացնենք Լաչինում կանգան մարդկանց հետ, սա նաև այսպիսի շանտաժ է, կամ պետք է հաշտվեք ու գնանք նրան, որ Ամուլսարը շահագործվի։ Դա սեփական ժողովրդի հետ անուղղակի ժանտաժի լեզվով խոսելու ձև է»,- ասաց «Համայնքային համախմբման և աջակցության կենտրոն» ՀԿ նախագահը։
Նա ընդգծեց, որ քաղաքացիները ձեռքերը ծալած չեն նստում, այս պահին էլ համայնքներում տարբեր քննարկումներ են ընթանում, հայտարարություններ տարածվում. «Վստահ եմ, որ քաղաքացիներն իրենց իրավունքների համար պայքարը շարունակելու են»։

Олег Дулгарян: Это был подготовленный для одной конкретной компании законопроект
Председатель Общественной организации «Центр общинной консолидации и поддержки» Олег Дулгарян на обсуждении на тему «Новая попытка эксплуатации Амулсарского рудника: рассчитаны ли экологические риски и риски безопасности?» заявил, что в 2022 году изменения в Кодексе «О недрах» были внесены конкретно для одной компании, которая сейчас хочет начать эксплуатацию Амулсара.
«В 2022 году в Национальное Собрание Армении специально внесли на обсуждение проект. Согласно изменениям, к форс-мажорным ситуациям приравняли гражданское неповиновение, то есть, если компания не сумела провести свою деятельность по причине гражданских акций, то получает продление права недропользования на тот же срок.
Мы отмечали, что это подготовленный для одной конкретной компании законопроект, а в правительстве и министерстве открещивались от этого. У закона также была обратная сила сроком на 4 года, и это было проведено специально для конкретной компании, которая сейчас хочет эксплуатировать Амулсар.
Единственным бенефициаром этого законодательного изменения стала эта компания», – пояснил О. Дулгарян.
По его словам, была подготовлена законодательная почва.
«Используется морально-психологическая обстановка в стране после 44-дневной войны и сентябрьской эскалации. Очень удобно, когда они развивают нарративы, мол, рудник может стать гарантом безопасности. Это уже распространяется среди общества, даже на политологическом уровне.
Самое абсурдное в том, что сейчас распространяют нарративы, что во всех приграничных территориях должны быть рудники», – заявил О. Дулгарян.
Он отметил, что игнорируется голос тысяч граждан, которые годами боролись за свои права, права жить в здоровой окружающей среде.
Он подчеркнул, что граждане не сидят, сложа руки, сейчас в различных общинах проводятся различные обсуждения, распространяются заявления: «Уверен, что граждане продолжат борьбу за свои права».