Շվեդիայի կանաչները ձգտում են երկիր միջուկային զենքի մուտքի արգելքին՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելուց հետո
Էկոլոգիական կուսակցությունը դեմ է քվեարկելու Շվեդիայի՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու առաջարկին և կառաջարկի իր սեփական օրինագիծը, որն արգելում է միջուկային զենքի ներմուծումը թագավորություն: ՏԱՍՍ-ը հայտնում է, որ շաբաթ օրը Շվեդական ռադիոյին տված հարցազրույցում ասել է կուսակցության նախագահ Պեր Բուլունդը։
«Մենք ցանկանում ենք, որ դա ամրագրվի օրենքով»,-ասել է նա և հավելել. «Ի՞նչ կլինի, եթե հաջորդ կառավարությունն այլ կարծիք ունենա, արդյոք նրանք թույլ կտա՞ն շվեդական հողում միջուկային զենք ունենալ: Մենք դրա համար երաշխիքներ չունենք»:
Ներկայիս կառավարության օրինագծում ասվում է, որ Շվեդիան «խաղաղ ժամանակներում միջուկային զենք կամ մշտական բազա ունենալու հիմքեր չունի»։
Չորեքշաբթի օրը Շվեդիայի կառավարությունը խորհրդարանի քննարկմանն է ներկայացրել ՆԱՏՕ-ին երկրի անդամակցության մասին օրինագիծը։ Հաստատվելու դեպքում երկիրը դառնում է Հյուսիսատլանտյան դաշինքի լիիրավ անդամ ՆԱՏՕ-ի մյուս անդամ երկրների խորհրդարանների կողմից անդամակցության մասին արձանագրության վավերացումից անմիջապես հետո։ Այս պահին անդամակցության հայտը հավանության է արժանացել 30 երկրներից 28-ի կողմից, այն չեն պաշտպանել Հունգարիան և Թուրքիան։

Швеция: «зеленые» настаивают на запрете ядерного оружия в стране после вступления в НАТО
Партия охраны окружающей среды проголосует против предложения правительства о членстве Швеции в НАТО и предложит собственный законопроект, запрещающий ввоз ядерного оружия в королевство, заявил в субботу председатель партии Пер Булунд в интервью Шведскому радио.
"Мы хотим, чтобы это было закреплено законодательно, - отметил он. - Что произойдет, если у следующей власти будет другое мнение, позволят ли они возможность наличия ядерного оружия на шведской земле? У нас нет на это никаких гарантий".
Как передает ТАСС, в законопроекте нынешнего правительства указано, что у Швеции "нет причин иметь какое-либо ядерное оружие или постоянные базы в мирное время".
Правительство Швеции передало в среду законопроект о членстве страны в НАТО на рассмотрение парламента. В случае его одобрения страна становится полноправным членом Североатлантического альянса сразу же после ратификации протокола о присоединении парламентами всех остальных стран - членов НАТО.