Ըստ GALLUP- հարցման՝ քաղաքացիների 70 տոկոսը չի վստահում զինվորական կացարանի հրդեհի Փաշինյանի վարկածին
20:27 10/03/2023
Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղում տեղակայված ինժեներասակրավորային զորամասի կացարանում հունվարի 19-ին բռնկված հրդեհից ժամեր անց Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարած վարկածին, ըստ որի՝ կապիտանը 5 լիտրանոց բենզին տարայով փորձել է վառել վառարանը, ինչի հետեւանքով է հրդեհը բռնկվել, չի հավատում «Gallup International Association»-ի հարցմանը մասնակցած քաղաքացիների 70 %-ը։
Ըստ այդմ՝ վարկածին հավատում է հարցվածների 6․5 տոկոսը, «ավելի շուտ վստահում եմ» տարբերակն ընտրել է 12․3 տոկոսը, «ավելի շուտ չեմ վստահում» տարբերակը՝ 18․8 տոկոսը եւ ընդհարապես վարկածին չի վստահում 51․7 տոկոսը։ 10 տոկոսն էլ դժվարացել է պատասխանել հարցին։

Some 70% of Armenian adults surveyed by the Gallup International Association distrust Prime Minister Nikol Pashinyan's claims about the deadly fire in an Armenian military barracks in January.
Fifteen Armenian servicemen were killed and three others were severely injured in the fire that broke out in the barracks of an engineer and sapper company in a military unit in Azat, a village in Armenia's eastern Gegharkunik Province, on January 19.
Pashinyan said at a cabinet meeting that the fire erupted because an officer with the rank of captain used gasoline to fuel the woodstove in the barracks.
Just 6.5% of Armenians have "a great deal" of trust in Pashinyan’s version of the fire outbreak and 12.3% have “a fair amount", Gallup said on Friday.
18․8% of Armenian adults say they do not have much confidence and 51․7% have none at all in his claims.