Կարմրուկը, Ավանեսյանի մոր հետ փոխկապակցված կլինիկան ու տեսչական մարմնի անգործությունը
Կարմրուկի 11 հաստատված դեպքերի մասին հաղորդագրությունը տարածվեց ուղիղ տասն օր առաջ։ Այսօր արդեն, ըստ պաշտոնական տվյալների, հիվանդների թիվը հասել է հինգ տասնյակի։
«Ուիգմոր» մանկական հիվանդանոցի բժշկական գծով փոխտնօրեն Հրաչուհի Ղազարյանը շաբաթ օրը հաստատեց մամուլում հրապարակված  այն տեղեկությունները,  որ առաջին վարակվածների մեծ մասը բուժում են ստացել իրենց մոտ։
Մամուլը նաև գրել էր, որ այս բժշկական կենտրոնը փոխկապակցված է առողջապահության նախարարի պաշտոնը զբաղեցնող Անահիտ Ավանեսյանի մոր հետ։ Ինֆեկցիոնիստներն էլ կասկած էին հայտնել, որ հիվանդների բուժումը կազմակերպվում է հենց այդտեղ պետպատվերի շրջանակում բուժման գումարներն այդ կլինիկա ուղղելու համար։
Ի դեպ, մասնագետները նշում են, որ «Ուիգմոր»-ը կարմրուկ  բուժելու  իրավունք չունի, հետևաբար, պետք է ծանուցեր պետական մարմնին իրավիճակի մասին, մեկուսացնեին հիվանդներ, ինչը չի արել։
Հնչած հայտարարությունների ու տեղի ունցածի վրա կարող էր լույս սփռել Առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմինը։ Սակայն ստեղծված իրավիճակում խիստ  ուշագրավ է այդ մարմնի  ցուցաբերած անգործությունը։  Որևէ ստուգում այս մարմինն անցած օրերին ոչ «Ուիգմոր»-ում, ոչ էլ այլ բուժհաստատությունում չի իրականացրել։  Ասում են՝ դա ևս պայմանավորված է կլինիկայի պետության հովանու ներքո գտնվելու հանգամանքով։
Տեսչական մարմնի կանոնադրության համաձայն,  դրա խնդիրներից են բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովումը,  ինչպես նաև կանխարգելիչ միջոցառումների իրականացումը բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման, բժշկական օգնության և սպասարկման, առողջության պահպանման և աշխատանքային հարաբերությունների կարգավորման ոլորտներում։
Այսինքն, կարմրուկի դեպքերի մասին հայտնի դառնալուց անմիջապես հետո տեսչական մարմինը պետք է մտներ կլինիկա՝ հասկանալու, թե ինչ է արվել կամ ինչ չի արվել հետագա դեպքերը կանխելու նպատակով։ Մինչդեռ փաստացի տեսչական մարմինը վարակիչ հիվանդության կանխման նպատակով որևէ քայլ չի արել՝ նպաստելով հիվանդության տարածմանը։

Корь в Армении, связанная с матерью Аванесян клиника и бездействие инспекционного органа
Новость об 11 подтвержденных случаях кори распространилась ровно десять дней назад. Сегодня уже, согласно официальным данным, число инфицированных достигло 50.
Замдиректора клиники Wigmore Hospital For Children по лечебной части Грачуи Казарян в субботу подтвердила сведения в прессе о том, что большинство инфицированных проходили лечение именно в этой клинике.
В прессе муссировались сведения о том, что этот медцентр связан с матерью министра здравоохранения Армении Анаит Аванесян.
Кстати, как отмечают специалисты, клиника Wigmore Hospital For Children не имеет прав на лечение кори, следовательно, должна была оповестить государственные органы об этом, изолировать пациентов, чего не было сделано.
Инспекционный орган здравоохранения и труда могло пролить свет на озвученные заявления и произошедшее. Однако в сложившейся ситуации крайне примечательным является проявленное бездействие этого органа. В клинике Wigmore не было проведено ни одной проверки. Муссируются сведения о том, что это обусловлено тем, что клиника находится под патронажем государства.
Согласно регламенту Инспекционного органа, одной из его задач является обеспечение санитарно-эпидемиологической безопасности населения, а также осуществление профилактических мероприятий в сферах обеспечения санитарно-эпидемиологической безопасности населения, медицинской помощи и обслуживания, здравоохранения и регулирования трудовых отношений.
Иными словами, после того, как стало известно о случаях кори, инспекционный орган должен был провести проверки в клинике, в частности, установить, какие действия были сделаны или не сделаны для предотвращения дальнейшего распространения заболевания. Между тем, инспекционный орган фактически не предпринял никаких мер, поспособствовав распространению заболевания.