Ֆրանսիայում մեկնարկել է Հայ կինոյի 100-ամյակին նվիրված պետական միջոցառումների ծրագիրը
Մարտի 10-ին և 11-ին Ֆրանսիայի Սինեմաթեքի հովանու ներքո  «Աշխարհի ողջ հիշողությունը» վերականգնված և արխիվային ֆիլմերի միջազգային հոբելյանական 10-րդ փառատոնի շրջանակում  անցկացվել է «Համո Բեկնազարյան. Հայ կինոյի ռահվիրան» հետահայաց ծրագիրը։ Այս մասին հայտնում են ԿԳՄՍՆ-ից։
«Ծրագրի շրջանակում կայացել են «Տունը հրաբխի վրա» (1928 թ.), «Երկիր Նաիրի» (1930 թ.) և «Դուստրը» (1942 թ.) ֆիլմերի վերականգնված տարբերակների միջազգային պրեմիերաները։
Սույն ցուցադրությամբ մեկնարկել է Հայ կինոյի 100-ամյակին նվիրված պետական միջոցառումների ծրագիրը, որն իրականացվում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ։
Բացման խոսքով հանդես է եկել օսկարակիր ռեժիսոր, Սինեմաթեքի նախագահ Կոստա Գավրասը: Ցուցադրությանը ներկա էր Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը: Դեսպանն իր ելույթում երախտագիտություն է հայտնել հայկական կինոարվեստին ցուցաբերված ուշադրության և գնահատանքի համար։ Նա բարձր է գնահատել Ֆրանսիական Սինեմատեքի և Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի միջև հաստատված համագործակցությունը՝ ընդգծելով հետագա գործակցության ընդլայնման կարևորությունը։ Ցուցադրությանը ներկա է եղել հայաստանյան պատվիրակությունը՝ Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Շուշանիկ Միրզախանյանի գլխավորությամբ:
Փառատոնի ծրագրում այս տարի ցուցադրվում են համաշխարհային կինոյի մեծ վարպետների 85 ֆիլմեր, այդ թվում նաև Լեո Կարաքսի, Ձիգա Վերտովի, Օթար Իոսելիանիի ֆիլմերը:
Նշենք, որ Ֆրանսիայի Սինեմատեքի հովանու ներքո մարտի 8-12-ն անցկացվող «Աշխարհի ողջ հիշողությունը» վերականգնված և արխիվային ֆիլմերի համաշխարհային կինոժառանգության այս հեղինակավոր կինոփառատոնին Հայաստանը մասնակցում է առաջին անգամ: Համո Բեկնազարյանին նվիրված այս ծրագրով անվանի ռեժիսորի ստեղծագործությունն առաջին անգամ է հանրայնացվում Ֆրանսիայում՝ 1993 թվականին  «Պոմպիդու» կենտրոնում անցկացված հայ կինոյի հետահայաց ծրագրից հետո։
Համո Բեկնազարյանի երեք ֆիլմերի վերականգնումն իրականացվել է  ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ` Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի միջոցով: Ֆիլմերի թվայնացման և մասնագիտական վերականգնման աշխատանքները կատարել են Հայաստանում՝ «One Man Studio Production»-ի մասնագետները, Հայաստանի ազգային արխիվի, Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության մասնակցությամբ»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

Во Франции стартовала программа государственных мероприятий – к 100-летию армянского кино
10 и 11 марта под эгидой Французской синематеки в рамках 10-го Международного юбилейного фестиваля восстановленных и архивных фильмов «Вся память мира» состоялась ретроспективная программа «Амо Бекназарян: Пионер армянского кино». Об этом сообщает пресс-служба министерства образования, науки, культуры и спорта Армении.
В рамках проекта состоялись международные премьеры восстановленных версий фильмов «Дом на вулкане» (1928 г.), «Страна Наири» (1930 г.) и «Дочь» (1942 г.).
Этим показом стартовала программа государственных мероприятий, посвященных 100-летию армянского кино, которая осуществляется при поддержке министерства образования, науки, культуры и спорта Армении.
Со вступительным словом выступил оскароносный режиссер, президент Французской синематеки Коста-Гаврас. На выставке присутствовала посол Армении во Франции Асмик Толмаджян.
В своем выступлении посол выразила благодарность за внимание и высокую оценку, проявленные к армянскому киноискусству. Она высоко оценила налаженное сотрудничество между французской Синематекой и Национальным киноцентром Армении, подчеркнув важность дальнейшего расширения сотрудничества.
На показе присутствовала армянская делегация во главе с директором Национального киноцентра Армении Шушаник Мирзаханян.
Отметим, что Армения впервые принимает участие в этом престижном фестивале отреставрированных и архивных фильмов всемирного кинонаследия «Вся память мира», который проходит с 8 по 12 марта.