13.03. Կարմրուկի հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 50-ի
Մարտի 13-ի՝ ժամը 10:00-ի դրությամբ, Հայաստանի Հանրապետությունում կարմրուկի լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 50-ի։ Նրանցից 3-ը հոսպիտալացված է, 19-ը չի հոսպիտալացվել, 28-ը դուրս է գրվել: Առողջապահության նախարարության հաղորդմամբ, հոսպիտալացված հիվանդների վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության, 1-ի վիճակը՝ ծանր: Հիվանդներից 34-ը երեխաներ են 3 ամսականից մինչև 16 տարեկան, 16-ը մեծահասակ՝ 21-ից 64 տարեկան:
Հիվանդներից 44-ը կարմրուկի դեմ պատվաստված չէ, 4-ը՝ պատվաստված է 1 դեղաչափով, 2-ը՝ 2 դեղաչափով:
Միաժամանակ, պատվաստման են ենթակա նաև կարմրուկով հիվանդների հետ շփված այն անձինք, ովքեր չունեն կարմրուկի դեմ 2 դեղաչափ պատվաստում»,- նշում են առողջապահության նախարարությունից:

13.03. В Армении число лабораторно подтвержденных случаев кори достигло 50
По положению на 10:00 13 марта, число лабораторно подтвержденных случаев кори в Армении достигло 50, 3 человек госпитализированы, еще 19 – выписаны. Состояние здоровья заболевших оценивается как средней тяжести, состояние одного пациента – тяжелое. Об этом сообщает пресс-служба министерства здравоохранения РА.
34 из пациентов – дети в возрасте от 3 месяцев до 16 лет, 16 – взрослые в возрасте от 21 года до 64 лет.
44 из 50 заболевших не были вакцинированы против кори, 4 получили лишь одну дозу вакцины, а 2 других пациентов – получили 2 дозы вакцины.