Նկարիչների միությունում բացվեց «Գարնանային սալոն»՝ հետաքրքիր կտավներով ու նոր ասելիքով
Նկարիչների միությունում բացվեց «Գարնանային սալոն 2023» ցուցահանդեսը՝ հետաքրքիր կտավներով ու նոր ասելիքով։ Միության նախագահ Սուրեն Սաֆարյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ միության երեք հարկերում ներկայացված են 300-ից ավելի աշխատանքներ։
«2019 թվականից իրականացնում ենք աշնանային սալոն, գարնանային սալոն։ Աշնանային սալոնից մինչ օրս քիչ ժամանակ է անցել, զարմանալի է ու գովելի, որ մեր արվեստագետները կարողացել են հանդես գալ նոր աշխատանքներով»,- նշեց նա։
Սուրեն Սաֆարյանն ասաց, որ երկրում տեղի ունեցող իրադարձությունները, միանշանակ, չեն կարող չանդրադառնալ արվեստագետների վրա և այսօր ներկայացված աշխատանքներում այցելուները կտեսնեն դրանց անդրադարձ։
«Նկարիչները միշտ միտված են դեպի բարություն, դեպի սեր և այդ ամենն արտացոլվում է իրենց աշխատանքներում»,- նշեց Նկարիչների միության նախագահը։
Նկարիչների միության փոխնախագահ, նկարիչ Լևոն Աբրահամյանն ասաց, որ այս սալոնը տարբերվում է նոր ասելիքով ու թարմ աշխատանքներով, հեղինակներով։
Նրա ներկայացմամբ, արվեստագետները հանդես են գալիս յուրովի ու շատ յուրահատուկ, ամեն մեկն իր ասելիքով առանձնանում է։
Նա նշեց, որ շատ երիտասարդ արվեստագետներ են անդամակցում միությանը, քանի որ Նկարիչների միությունը պրոֆեսիոնալ հարթակ է ներկայանալու, ցուցադրվելու, տաբեր ցուցահանդեսներում ընդգրկվելու համար, բացի այդ՝ միջազգային ասպարեզում ցուցադրվելու տարբեր առաջարկներ են լինում։
Լ. Աբրահամյանը խոսելով իր արվեստի մասին՝ նշեց, որ անդրադառում է  այսօրվա թեմաներին, իրադարձություններին, այսօրվա մտորումներին։
«Ուզում եմ դիտորդին հասցնել այն, ինչ ես եմ զգում, իմ հետ է կատարվում։ Դա կարող է լինել ճանապարհ դեպի լույս, փնտրումներ։
Արվեստագետն ամեն կերպ փնտրում է ճանապարհ դեպի ճշմարիտը և այդ ճանապարհին հանդիպող խոչընդոտները, հարցադրումները փոխանցում է դիտորդին։
Ճանապարհի վերջնական կետը չի երևում, դա մի գործընթաց է, որի միջով նկարիչն անցնում է ու փորձում է  այդ զգացողությունները փոխանցել հանդիսատեսին»,- ասաց նկարիչը։
ՀՀ ժողովրդական նկարիչ Վալմարը ներկայացրել է 2022 թ. արված «Ջազային երաժշտություն» շարքից մի աշխատանք։
«Երաժշտության  նկատմամբ անտարբեր չեմ, երբեմն շարքեր եմ անում։ Երաժշտությունը գեղանկարչության քույրն է։ Երաժշտություն լսելիս՝ զգացական աշխարհը փորձում ես վերարտադրել գույնի, կոմպոզիցիայի միջոցով»,- ասաց նկարիչը։
Արվեստագետը հայտնեց նաև, որ ապրիլի 21-ին  Նկարիչների միությունում բացվելու է իր աշխատանքները ցուցահանդեսը՝ նվիրված իր 75-ամյակին։

В Союзе художников Армении открылась выставка «Весенний салон-2023»
В Союзе художников открылась выставка «Весенний салон-2023» с интересными картинами и новым выражением. Председатель Союза Сурен Сафарян в беседе с корреспондентом Panorama.am сказал, что на трех этажах Союза художников представлено свыше 300 работ.
«С 2019 года мы проводим выставки “осенний и весенний салон”. С осенней выставки прошло не так много времени, удивительно и похвально, что наши художники сумели выступить с новыми работами», – отметил он.
С. Сафарян подчеркнул, что происходящие в стране события, однозначно, не могут не отразиться на деятелях искусства и посетители увидят это в представленных сегодня работах.
«Художники всегда нацелены на добро, любовь и всё это отражается в их работах», – отметил председатель Союза.
В свою очередь заместитель председателя Союза художников, художник Левон Абрамян отметил, что этот салон отличается новым словом и свежими работами, новыми авторами.
По его словам, художники выступили уникально, каждый выделился по-своему.
Он отметил, что в Союз вступает много молодых художников, потому что Союз художников – это профессиональная площадка для презентации, выставок, участия в различных выставках, кроме того, поступают разные предложения представлять работы на международной арене.
Л. Абрамян, говоря о своем творчестве, отметил, что обращается к каждодневным темам, событиям, сегодняшним переживаниям.
«Хочу донести до посетителей то, что чувствую, что происходит со мной. Это может быть дорога к свету, исканиям.
Художник всячески ищет дорогу к истине и передает все препятствия на этом пути зрителю.
Конечная точка пути не видна, это процесс, через который проходит художник и пытается передать эти чувства зрителю», – отметил он.
Народный художник РА Валмар представил одну работу, сделанную в 2022 году – из серии «Джазовая музыка».
«Я не безразличен к музыке, иногда делаю серии. Музыка – сестра живописи. Слушая музыку, ты пытаешься воспроизвести эмоциональный мир через цвет и композицию», – отметил художник.
Художник сообщил также, что 21 апреля в Союзе художников Армении откроется выставка его работ, приуроченная к его 75-летию.