«Մեդլայն կլինիկ»-ի փոխտնօրենը ևս կալանավորվեց
Դատարանը բավարարել է «Մեդլայն կլինիկ» ԲԿ  փոխտնօրեն, նախկինում ավագ բուժքույր Լիլյա Հովակիմյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ներկայացրած միջնորդությունը։ Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեցին կոմիտեից։
Հիշեցնենք, որ Լ. Հովակիմյանն ու ևս տասն անձ մեղադրվում են կորոնավիրուսի համավարակի շրջանում չարաշահումներ կատարելու համար։ Գործով ևս երկու անձ՝ նույն կլինիկայի տնօրեն Բաբկեն Շահումյանը ու Երևանի փոխքաղաքապետ, նախկինում առողջապահության նախարարի տեղակալ Գևորգ Սիմոնյանը կալանավորված են։
Դատարանը խափանման այլընտրանքային միջոց՝ տնային կալանք է կիրառել «Թոքաբանության ազգային կենտրոն» ՓԲ ընկերության դեղակայուն բաժանմունքի վարիչ Լուսինե Եղիազարյանի նկատմամբ, որը, ըստ մամուլի հրապարակումների, առողջապահության նախարարի պաշտոնը զբաղեցնող Անահիտ Ավանեսյանի ընկերուհին է։
Այս գործի շրջանակում ձերբակալվել էր 11 անձ, Հակակոռուպցիոն կոմիտեն նրանցից չորսին կալանավորելու միջնորդություն էր ներկայացրել։
Հարցին, հնարավո՞ր են նոր միջնորդություններ, կոմիտեի խոսնակ Մարինա Օհանջյանը պատասխանեց՝ չի կարող ասել։
Հիշեցնենք, որ մարտի 10-ին կոմիտեն տարածեց հաղորդագրություն,  ըստ որի,  քննվող քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Երևանի փոխքաղաքապետ Գ. Սիմոնյանը, 2020-2022թթ. ընթացքում զբաղեցնելով ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալի պաշտոնը, անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով չի կատարել իր ծառայողական պարտականությունները, որի հետևանքով էական վնաս է պատճառվել պետության օրինական շահերին:
Առողջապահության նախարարի հրամանի համաձայն՝ նախարարի տեղակալ Գ. Սիմոնյանին հանձնարարվել է իրականացնել կորոնավիրուսային հիվանդության համար անհրաժեշտ բժշկական օգնության և սպասարկման ծառայությունների, ներառյալ՝ ֆինանսավորման համակարգումը, իսկ ՀՀ ԱՆ թոքաբանության և տուբերկուլոզի գծով խորհրդատու, ՀՀ ԱՆ «Թոքաբանության ազգային կենտրոն» ՓԲ ընկերության դեղակայուն բաժանմունքի վարիչ Լ. Ե.-ն նշանակվել է COVID 19 հիվանդությամբ հաստատված պացիենտների տեսակավորման և հիվանդանոցային պայմաններում բուժում ստացող և դուրսգրման ենթակա պացիենտների տրիաժի (Դուրսգրման տրիաժ խմբերի) պատասխանատու։
Քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ պարզվել է, որ վերը նշված ծրագրի շրջանակում «Մեդլայն Կլինիկ» ՍՊ ընկերության հիմնադիր տնօրեն Բ. Շ.-ն կազմակերպել է նույն ընկերության բժիշկների կողմից պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող հիվանդության պատմություններում ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ ներառելը և իրացնելը, ինչպես նաև նույն անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերի գումար։
Մասնավորապես՝ Բ. Շ.-ի կազմակերպմամբ բժշկական կազմակերպության բժիշկներից առնվազն 8-ը սոմատիկ բաժանմունքում 2020թ. հուլիսից 2021թ. դեկտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում ստացիոնար բուժում ստացած 385 պացիենտի հիվանդության պատմագրերում կեղծ տեղեկություններ են ներառել, թե իբր հիշյալ պացիենտները բուժում են ստացել վերակենդանացման բաժանմունքում, որի վերաբերյալ այնուհետև կեղծ հաշվետվություններ են ներկայացրել ՀՀ առողջապահության նախարարություն։
Ըստ կոմիտեի, ներկայացված կեղծ հաշվետվությունների հիման վրա «ՀՀ-ում նոր կորոնավիրուսային վարակի (Covid-19) կանխարգելման, վերահսկման, բուժման այլ համալիր միջոցառումների» ծրագրի ֆինանսական միջոցներից «Մեդլայն Կլինիկ» ՍՊ ընկերությանը անհիմն, փաստացի չմատուցված ծառայությունների դիմաց փոխանցվել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 119.005.000 ՀՀ դրամ:

Арестовали замдиректора клиники «Медлайн»
Суд удовлетворил ходатайство Антикоррупционного комитета Армении об избрании в отношении замдиректора Медцентра «Медлайн», в прошлом старшей медсестры Лилии Овакимян меры пресечения в виде ареста. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщили из Комитета.
Напомним, Л. Овакимян и ещё десять лиц обвиняются в совершении злоупотреблений во время пандемии коронавируса. Задержаны еще двое фигурантов дела – директор той же клиники Бабкен Шаумян и заместитель мэра Еревана, ранее замминистра здравоохранения Геворг Симонян.
Отметим, Антикоррупционный суд в отношении заведующей отделением лекарственно-устойчивого туберкулеза ЗАО «Национальный центр пульмонологии» Минздрава Армении Лусине Егиазарян избрал домашний арест в качестве альтернативной меры пресечения. Лусине Егиазарян является подругой министра здравоохранения РА Анаит Аванесян, во время ставших сегодня предметом расследования злоупотреблений она занимала должность руководителя триаж-центра.
В рамках этого дела задержаны 11 человек, Антикоррупционный комитет представил ходатайство об аресте 4 из них.
На вопрос, возможны ли новые ходатайства, пресс-секретарь Комитета Марина Оганджанян ответила, что пока не может комментировать.
Напомним, 10 марта Комитет распространил заявление, согласно которому, в ходе предварительного расследования, проведенного по расследуемому в Антикоррупционном комитете Армении уголовному производству, получены фактические данные о том, что вице-мэр Еревана Г.Симонян, в 2020-2022 гг. занимая должность заместителя министра здравоохранения РА, из личной заинтересованности не выполнил свои служебные обязанности, вследствие чего был причинен существенный ущерб законным интересам государства. Об этом сообщают из Антикоррупционного комитета.
Согласно данным, полученным в ходе уголовного производства, правительство РА в рамках реализации программы «Профилактика, контроль и другие комплексные мероприятия по лечению новой коронавирусной инфекции (Covid-19)» выделило более 26 млрд драмов, которые были полностью профинансированы из резервного фонда Правительства РА.
В рамках указанной программы приказом министра здравоохранения РА от 2020г. был утвержден перечень оказывающих медицинскую помощь и услуги медицинских организаций, получающих компенсацию за счет средств государственного бюджета в обмен на диагностику и лечение COVID-19, в который также была включена ООО «Медлайн Клиник».
Согласно приказу министра здравоохранения, заместитель министра Г. Симоняну было поручено осуществлять координацию необходимых услуг по помощи и обслуживанию, включая финансирование, а Консультант по пульмонологии и туберкулезу Минздрава РА, глава отделения лекарственно-устойчивого туберкулеза ЗАО «Национальный центр пульмонологии» Минздрава РА  Л.Е. была назначена ответственной за триаж пациентов с COVID-19.
По результатам предварительного следствия, проведенного в рамках уголовного производства, установлено, что в рамках вышеуказанной программы директор-учредитель ООО «Медлайн Клиник» Б.Ш. организовал внесение и реализацию заведомо ложных сведений в медицинских документах той же компании врачами той же компании, а также похитил особо крупную сумму денег по предварительному сговору с теми же лицами.
В частности, Б.Ш. и не менее 8 врачами медицинской организации в истории болезни 385 больных, находившихся на стационарном лечении, были внесены ложные сведения о том, что указанные больные лечились в реанимационном отделении медцентра, а затем представили ложные заключения в министерство здравоохранения.
На основании представленных ложных сведений особо крупная сумма в размере 119 005 000 была перечислена ООО «Медлайн Клиник» из финансовых средств программы «Профилактика, контроль и другие комплексные мероприятия по лечению новой коронавирусной инфекции (Covid-19)».