Արցախի ՆԳՆ-ն՝ ի պատասխան Ադրբեջանի ապատեղեկատվության
Արցախի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել  Ադրբեջանի հերթական ապատեղեկատվության վերաբերյալ.
«Ադրբեջանական լրատվամիջոցները երեկ՝ մարտի 13-ին, հերթական ապատեղեկատվությունն են տարածել այն մասին, որ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ծառայողների ուղեկցությամբ  Հայաստանից Արցախ զինծառայողներ ու զենք է տեղափոխվել՝ կից հրապարակելով մեքենաների փոքր շարասյան մի տեսանյութ:
Իրականում, ադրբեջանական կողմի հրապարակած տեսանյութում ոչ թե ռազմական, այլև արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությանը պատկանող մեքենաներ են: Փրկարար ծառայողները շրջափակման հետևանքով Արցախում մնացած ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող խաղաղ բնակիչներին ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ Շուշին շրջանցող լեռնային ճանապարհով ուղեկցել են դեպի Հայաստանի Հանրապետություն:
Հաշվի առնելով այդ ճանապարհի լեռնային ու խիստ դժվարանցանելի բնույթը՝ Արցախի փրկարարները ստիպված էին բարձր մեքենաներով կազմակերպել քաղաքացիների փոխադրումը:
Իսկ ռուս խաղաղապահները կատարել են իրենց գործառույթները՝ ապահովելու համար քաղաքացիական անձանց անվտանգությունը, առավել ևս՝ մարտի 5-ի դիվերսիոն հարձակումից հետո առաջացած լրացուցիչ վտանգների պայմաններում»։

МВД Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) распространило заявление касательно очередной дезинформации со стороны Азербайджана.
«Накануне, 13 марта, азербайджанские СМИ распространили очередную дезинформацию о том, что в сопровождении российских миротворческих сил из Армении в Арцах перевозят военнослужащих и оружие, опубликовав при этом видео небольшой колонны автомобилей.
На самом деле на видео, опубликованном азербайджанской стороной, не военная техника, а машины, принадлежащие Государственной службе по чрезвычайным ситуациям. Спасатели по горной дороге в обход Шуши в сопровождении российских миротворцев перевозили в Республику Армения граждан РА, оставшихся в Арцахе в результате блокады.
Учитывая горный и крайне сложный характер этой дороги, спасателям Арцаха пришлось организовать перевозку граждан на грузовых автомобилях. А российские миротворцы выполняли свои функции по обеспечению безопасности гражданских лиц, особенно в условиях дополнительных угроз, возникших 5 марта после диверсионного нападения».