Արցախի ՆԳՆ-ն՝ ի պատասխան Ադրբեջանի ապատեղեկատվության
Արցախի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել  Ադրբեջանի հերթական ապատեղեկատվության վերաբերյալ.
«Ադրբեջանական լրատվամիջոցները երեկ՝ մարտի 13-ին, հերթական ապատեղեկատվությունն են տարածել այն մասին, որ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ծառայողների ուղեկցությամբ  Հայաստանից Արցախ զինծառայողներ ու զենք է տեղափոխվել՝ կից հրապարակելով մեքենաների փոքր շարասյան մի տեսանյութ:
Իրականում, ադրբեջանական կողմի հրապարակած տեսանյութում ոչ թե ռազմական, այլև արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությանը պատկանող մեքենաներ են: Փրկարար ծառայողները շրջափակման հետևանքով Արցախում մնացած ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող խաղաղ բնակիչներին ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ Շուշին շրջանցող լեռնային ճանապարհով ուղեկցել են դեպի Հայաստանի Հանրապետություն:
Հաշվի առնելով այդ ճանապարհի լեռնային ու խիստ դժվարանցանելի բնույթը՝ Արցախի փրկարարները ստիպված էին բարձր մեքենաներով կազմակերպել քաղաքացիների փոխադրումը:
Իսկ ռուս խաղաղապահները կատարել են իրենց գործառույթները՝ ապահովելու համար քաղաքացիական անձանց անվտանգությունը, առավել ևս՝ մարտի 5-ի դիվերսիոն հարձակումից հետո առաջացած լրացուցիչ վտանգների պայմաններում»։

The Artsakh (Nagorno-Karabakh) Interior Ministry has rejected Azerbaijan’s false claims about shipments of Armenian military personnel and weapons to Artsakh. Below is the full statement issued by the ministry on Tuesday.
"Yesterday, on March 13, the Azerbaijani media spread another disinformation that servicemen and weapons were transported from Armenia to Artsakh accompanied by Russian peacekeeping troops, attaching a video of a small convoy of vehicles.
In fact, in the video published by the Azerbaijani side, there are not military vehicles, but vehicles belonging to the State Emergency Service. The rescue workers, accompanied by Russian peacekeepers, convoyed the civilians with RA citizenship who remained in Artsakh as a result of the blockade to the Republic of Armenia along the mountain road bypassing Shushi.
Considering the mountainous and extremely heavy-going nature of the road, the rescue workers of Artsakh had to organize the transportation of citizens by trucks.
The Russian peacekeepers have performed their duties to ensure the safety of civilians, especially in the face of additional threats posed after the March 5 sabotage attack."