Հրապարակախոս Ավետիք Իշխանյանը գրում է.
«Դեռևս 2021թ․ վարչապետ կոչեցյալը հայտարարեց բուհերի և գիտական ինստիտուտների ջախջախման մասին։ «Ի պատիվ» իրեն, նա իր «խոստումը» , այն է ջախջախել Հայաստանի գիտությունն ու մշակույթը՝ հետևողականորեն իրականացնում է։ Առաջին հարվածը Բրյուսովի անվան համալսարանինն է։
Արդեն ծրագիր կա ակադեմիական գիտական ինստիտուտների և Պետ․ Համալսարանի միավորման անվան տակ, ջախջախել Գիտությունների Ակադեմիան։
Նույն ճակատագիրը սպասվում է Պոլիտեխնիկին, Բժշկական համալսարանին, մի խոսքով՝ բոլորին։ Զուգահեռ ջախջախման վտանգի տակ են պետական թատրոնները։ Այսօր բրյուսովցիները բողոքի ցույցեր են անում, սակայն նրանց չեն միանում մյուս բուհերի, ակադեմիայի աշխատակիցները, թատրոնների անձնակազմերը։
Կարծես այն իրենց չի վերաբերում։ Սպասեք հարգելիներս, շուտով։ Ահա և ձեզ դավաճան-քայքայիչի հաջողության գրավականը»։

Аветик Ишханян: Разрушение науки и культуры
«Ещё в 2021 году так называемый премьер-министр объявил о разрушении вузов и научных институтов. “К его чести”, он своё “обещание”, в частности, – разрушить науку и культуру Армении последовательно осуществляет. Первый удар был нанесен по Университету им. Брюсова.
Есть уже программа, согласно которой, под видом объединения академических научных институтов и Государственного университета, разрушить и Академию наук.
Та же участь ждет Политехнический университет, Медицинский университет, одним словом – всех. Параллельно под угрозой разрушения – государственные театры. Сегодня брюсовцы проводят акции протеста, однако, к ним не присоединяются сотрудники других вузов, академий, представители театров.
Кажется, это их не касается. Ждите, уважаемые, скоро. Вот ключ к успеху вашего предателя-разрушителя».