Բրյուսովի անվան համալսարանում անօրինականությունների տեղատարափ է. Ուսանող
Վ. Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի ուսանողները դասադուլ են անում, իրենց բողոքն ուղղված է ոչ թե ռեկտորի նոր պաշտոնակատարի դեմ, այլ գաղտնի արձակված հրամանի, որը եղել է առանց ուսանողների իմացության։ Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Վ. Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի 3-րդ կուրսի ուսանող Ծովինար Պապյանը։
«Երկրորդ՝ սա համալսարանների միավորման նախահիմք է լինելու։ Մենք մտածում ենք, որ ռեկտորի փոփոխությունը, մեր մեջքի հետևում ինչ-որ գործողությունները բերելու են համալսարանների միավորմանը, որը թույլ չենք տալու»,- նշեց նա։
Ուսանողի խոսքով, մի քանի հոգով մի գիշերվա մեջ ընդունում են որոշում ու որոշում են 4500 ուսանողների ճակատագիր։
Ծովինար Պապյանն ասաց, որ դասախոսներից որևէ մեկն ուսանողներին չի ստիպել մնալ լսարաններում կամ դուրս գալ, բայց դասախոսները, ինչպես նախկինում, իրենց կողքին են։
Հիշեցնենք, որ Վ. Բրյուսովի անվան պետական համալսարան ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար է նշանակվել Դավիթ Գյուրջինյանը։
Վ. Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի 3-րդ կուրսի ուսանող Ելենա Բդոյանն ասաց, որ իրենք ժամը 10։00-ին  են տեղեկացել, որ ապօրինի կերպով ընտրվել է  նոր ռեկտոր՝  ուսանողների, դասախոսների, դեկանների կարծիքը հաշվի չառնելով։
«Ոչ մի անձնական խնդիր չունենք Դավիթ Գյուրջինյանի հանդեպ։ Ով էլ լիներ իր փոխարեն, նույնն ենք անելու, քանի որ ուզում ենք մեզ հարգեն, մեր իրավունքները չոտնահարեն, քանի որ ուսանողը միակ շարժիչ ուժն է, որ կարող է ինչ-որ բան փոխել։
Բրյուսովում անօրինականությունների տեղատարափ է»,- ասաց նա։
Վ. Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի դասախոս Տիգրան Թորոսյանը  Panorama.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ լիազոր մարմինն անգործության է մատնվել, իր պարտականությունները, օրենքի պահանջները չի կատարել, որոշել է նշանակել երեք հոգուց բաղկացած ժամանակավոր խորհուրդ։
«Ժամանակավոր խորհուրդը, ինչպես նաև բուն խորհուրդը, եթե նույնիսկ ընտրված լիներ, չի կարող պաշտոնակատար նշանակել, իր լիազորությունների մեջ նման բան չկա, հիմա էլ նշանակել են պաշտոնակատար։
«Ուսանողները, պրոֆեսորադասախոսական կազմը միասին 5000 մարդ է, այդ մարդկանց բացարձապես ոչ մի բանի տեղ չեն դնում։ Սա անընդունելի է։
Հիմա ողջամիտ ընթացք ունենալու հնարավորություն կա՝ թողնել այդ ամեն ինչը մի կողմ, հանդիպել համալսարանի ներկայացուցիչների հետ, փորձել լուծում գտնել՝ ապահովելու համար համալսարանի բնականոն կրթական, գիտական գործընթացը։
Ուղղակի թաքուն որոշումներ ընդունել, խախտելով իրավական փաստաթղթերը, անընդունելի գործելաոճ է։ Հուսանք՝ ողջամտություն կունենան ու կհրաժարվեն դրանից»,- ասաց Տ. Թորոսյանը։

Студентка: В Государственном университете имени В. Я. Брюсова происходит сплошной поток беззаконий
Студенты Государственного университета имени В. Я. Брюсова проводят забастовку занятий, их жалоба адресована не против нового исполняющего обязанности ректора, а тайного приказа, изданного без ведома студентов. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сказала студентка третьего курса Университета Цовинар Папян.
«Во-вторых, это станет основой для процесса объединения вуза. Мы думали, что смена ректора, действия за нашими спинами приведут к объединению университетов, и мы не позволим этого сделать», – отметила она.
По словам студентки, несколько человек за ночь приняли решение, таким образом, решив судьбу 4500 студентов.
Цовинар Папян отметила, что преподаватели не заставляли студентов оставаться в аудиториях или уходить, и они, по-прежнему, на стороне студентов.
Напомним, врио ректора Государственного университета имени В. Я. Брюсова назначен Давид Гюрджинян.
В свою очередь другая студентка 3-го курса Университета Елена Бдоян отметила, что они в 10:00 узнали, что незаконным образом избрали ректора, не учитывая при этом мнения студентов, преподавателей, деканов.
«Нет никаких личных проблем с Давидом Гюрджиняном. Кто бы ни был на его месте, мы поступили бы аналогичным образом, поскольку хотим уважения к нам, чтобы уважали наши права, поскольку студенты – это движущая сила, которая может что-либо изменить.
В Брюсове сплошной поток беззаконий», – отметила она.
Преподаватель Университета Тигран Торосян в беседе с корреспондентом Panorama.am отметил, что полномочный орган бездействует, не исполняет свои обязанности и требования закона, принято решение назначить временный совет из трех человек.
«Временный совет, как и основной, не может назначить врио, у него нет подобных функций, а теперь они назначили исполняющего обязанности ректора.
Студентов и профессорско-преподавательский состав, насчитывающий 5000 человек, не приняли во внимание. Это неприемлемо.
Сейчас следует встретиться с представителями университета, попытаться найти решение, чтобы обеспечить нормальный учебный и научный процесс вуза.
Просто неприемлемо принимать тайные решения, нарушая правовые документы. Надеемся, они проявят здравый смысл и откажутся от этого», – отметил Т. Торосян.