«Երեկ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, թե Պուտինի հետ իր վերջին խոսակցությունը նվիրված է եղել հիմնականում ԼՂ էսկալացիայի վտանգին: Հարցին, թե ՌԴ-ն կո՞ղմ է Արցախի՝ Ադրբեջանի հետ ինտեգրացիային, ասաց. «Ես կոռեկտ չեմ համարում այդ հարցերի վերաբերյալ ՌԴ դիրքորոշումը բարձրաձայնել, մանավանդ որ ՌԴ-ն բազմիցս բարձրաձայնել է իր դիրքորոշումը»։
Արցախցի պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը համոզված է՝ ՌԴ-ն դեմ է ինտեգրմանը, հակառակ դեպքում խաղաղության պայմանագրի ՌԴ առաջարկած տարբերակում Արցախի հարցը նույնը կլիներ, ինչ արևմտյան տարբերակում է։ Մինչդեռ ՌԴ-ն առաջարկում է հարցը թողնել հետագա ժամանակներին: Բացի այդ, Հակոբյանի խոսքով, ինտեգրման մասին բառ անգամ չկա նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ։
«Եթե եռակողմ հայտարարության մեջ անգամ ակնարկ լիներ ինտեգրման մասին, ապա խաղաղության իր առաջարկած տարբերակում Արցախի մասին կետ չէր լինի, և չէր արձանագրի, որ դեռ վաղ է խոսել Արցախի ճակատագրի մասին, այդ հարցը պետք է թողնել հետագա բանակցություններին»,- ասաց Հակոբյանը»։

Газета «Грапарак» пишет: «Никол Пашинян вчера заявил, что последний разговор с Путиным в основном был посвящен опасности эскалации в Нагорном Карабахе. На вопрос, поддерживает ли Россия интеграцию Арцаха с Азербайджаном, Пашинян сказал: ″Я не считаю корректным говорить о позиции РФ по этим вопросам, тем более что Россия неоднократно озвучивала свою позицию″.
Депутат Национального Собрания Арцаха Метаксе Акопян уверена, что РФ против интеграции, в противном случае в предложенном Россией варианте мирного договора вопрос Арцаха был бы таким же, как в западном варианте. Между тем, РФ предлагает оставить вопрос на будущее. Кроме того, по словам Акопян, в трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 года об интеграции нет ни слова.
″Если бы в трехстороннем заявлении был хоть какой-то намек на интеграцию, то в предложенном РФ варианте мира не было бы пункта об Арцахе и не фиксировалось бы, что о судьбе Арцаха пока рано говорить, этот вопрос должен быть оставлен для дальнейших переговоров″, - сказала Акопян».