Հարցաքննությունը ինտերվյու չէ, որ պատրաստ լինեմ կամ չլինեմ. Անահիտ Ավանեսյան
«Կարծում եմ՝ հարցաքննությունը ինտերվյու չէ, որ պատրաստ լինեմ կամ չլինեմ: Անհրաժեշտության պահին՝ միանշանակ»,-կառավարության դիմաց կազմակերպված ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարեց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե նա պատրա՞ստ է հարցաքննվել Երևանի փոխքաղաքապետ Գևորգ Սիմոնյանի և «Մեդլայն Կլինիկ» ընկերության տնօրենի դեմ հարուցված գործի շրջանակներում:
Նախարարաը հայտնեց, որ մտահոգված չէ, որ քովիդի քրեական գործով կարող են հարցաքննվել նաև առողջապահության նախարարներ Արսեն Թորոսյանը և ինքը և եթե իրավապահ համակարգը հարկ համարի, ապա պատրաստ է հարցաքննության:
Ավանեսյանի խոսքով՝ համաճարակի ամբողջ ընթացքում և 2021 թ.-ին ֆինանսական հատկացումներ եղել են քովիդ սպասարկող բոլոր բժշկական կենտրոններին, այդ ընթացքում՝ «Մեդլայն Կլինիկ»-ը, բայց չկարողացավ հիշել, թե վերջինիս ինչքան է հատկացվել
«Երբ Հաշվեքննիչ պալատը ներկայացրել է իր դիտարկումները, ես բավական երկար տևող նիստի ընթացքում մանրակրկիտ անդրադարձա առաջ քաշված հարցերին:Բայց մենք բոլորս հասկանում ենք, որ Հաշվեքննիչ պալատի զեկույցի հիման վրա պետք է հաջորդ էտապներ լինեին՝ հասկանալու, թե նման փաստեր տեղի ունեցել են թե ոչ: Կարծում եմ՝ պրոցեսը նորմալ գործընթացով առաջ է գնում»,-հայտարարեց Ավանեսյանը:

Глава Минздрава Армении ответила, готова ли пойти на допрос по «делу Covid»
«Полагаю, допрос – это не интервью, чтобы быть готовой или не готовой. В случае необходимости – однозначно», – заявила на брифинге после заседания правительства министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян, отвечая на вопрос, готова ли она пойти на допрос в рамках уголовного дела против директора компании «Медлайн Клиник» и вице-мэра Еревана Геворга Симоняна.
Министр сообщила, что не обеспокоена тем, что в рамках «дела COVID» могут быть допрошены также бывший министр здравоохранения РА Арсен Торосян и она, если правоохранительные органы сочтут необходимым её допрос, то она готова.
По словам А. Аванесян, в период пандемии коронавируса и в 2021 году финансовые средства были выделены всем медцентрам, обслуживающих пациентов с коронавирусом, в том числе и «Медлайн Клиник», однако, министр не смогла вспомнить точную сумму выделенных средств.
«Когда Счетная палата представила свои наблюдения, я подробно остановилась на вопросах, поднятых в ходе достаточно продолжительного заседания. Но мы все понимаем, что на основании доклада Счетной палаты должны были состояться также другие этапы, чтобы понять, действительно ли подобные факты имели место или нет. Полагаю, процесс идет в нормальном русле», – заявила А. Аванесян.