Երբ լեզուն մատնում է տիրոջը
Նիկոլ Փաշինյանը ասուլիսին լավ էր պատրաստվել։ Պատասխանում էր հարցերին, թե չէ՝ սրա մասին չէ խոսքը։ Ավելորդ շարժումներ, դիմախաղ, բարկության նշաններ համարյա չկային։ Նույնիսկ կային մի քանի «լավ հարց է»։ Պատրաստ հնչում էին թվեր, վիճակագրական տվյալներ։
Բայց մեկ է՝ երբ մարդը հավատացած է իր ճիշտ լինելու մեջ, կամա-ակամա մատնում է ինքն իրեն։
Նախ՝ նկատենք, որ հազար անգամ հնչեցին «Լեռնային Ղարաբաղ» բառերը, բայց ոչ մի անգամ՝ Արցախի Հանրապետություն։ Կամ գոնե՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն։
Սա մեկ անկեղծացում։
ՈՒ հաստատողը. Խոսելով հանրաքվեի մասին, նա ասաց, որ Ադրբեջանը ուզում էր հանրաքվե «Ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղում, այլևս՝ ամբողջ Ադրբեջանում»։
Լեզվամտածողությունը հաճախ է իրեն ցույց տալիս երկար խոսքի մեջ։ Նկատու՞մ եք որտեղ  փոսը։
Եթե ես ասեի այս նախադասությունը, ապա կասեի՝ ոչ միայն Արցախի Հանրապետությունում, այլև ադրբեջանում։ Որովհետև Արցախի Հանրապետությունը ադրբեջանի մաս չէ։
Ոնց որ ասենք բան պատմես, ասես՝ հարվածեց ոչ միայն այտին, այլև ամբողջ գլխին։
Իսկ երբ այտը այդ գլխին չի պատկանում, չես կարող այդպիսի նախադասություն կազմել։
Ահա այսպիսի ապագա։
Կամ երեկ, Պապիկյանը ԱԺ ճեպազրույցում, թե՝ մենք պատրաստ ենք ամեն գնով պաշտպանելու մեր երկրի յուրաքանչյուր սմ-ն։
Այս ինչ նոր ուժ է իջել, որ պատրաստ են։ Սև լճի ժամանակ չկա՞ր։  Կամ՝ ու՞մ ամեն գնով։ Ի դեպ, այս նախադասությունը չվրիպեց սոցիալական ցանցերի աչքից՝ երեկ սարկազմով ու բարկությամբ տարածում էին։
... Թեպետ, կարող եք մանրամասն չհետևել, տեսնելու, թե ինչպես է լեզուն մատնում տիրոջը. Չասացի՞ն Արցախի Հանրապետություն, ուրեմն ամեն ինչ պարզ է։

Никол Пашинян хорошо подготовился к пресс-конференции. Отвечал ли на вопросы – не об этом речь. Не было почти лишних движений, мимики, гневных жестов. Даже были несколько «хороших вопросов». Цифры и статистические данные были наготове.
И всё же, когда человек убежден в своей правоте, он вольно или невольно выдает себя.
Во-первых, отметим, что тысячу раз прозвучали слова «Нагорный Карабах», но ни разу – Республика Арцах. Или хотя бы – Нагорно-Карабахская Республика.
Это одно из откровений.
И подтверждение: говоря о референдуме, он сказал, что Азербайджан хоте провести референдум «Не только в Нагорном Карабахе, но и во всём Азербайджане».
Языковое мышление часто демонстрирует себя во время длительных выступлений. Заметили, где пробел?
Если бы я говорила это предложение, то сказала бы, что не только в Республике Арцах, но и в Азербайджане. Поскольку Республика Арцах – не часть Азербайджана.
Это как рассказывать что-то, и сказать – ударил не только по щеке, но и по всей голове.
Но когда щека не принадлежит этой голове, ты не можешь составить такое предложение.
Вот такое будущее.
Или вчера, Папикян в ходе брифинга в НС заявил, мол, мы готовы любой ценой защитить каждый см нашей страны.
Что за новая сила снизошла, раз они готовы. А во время боев у Черного озера, не было? Или чьей – любой ценой? Кстати, эта фраза не ускользнула от внимания соцсетей, вчера они ее распространяли с сарказмом и гневом.
… Хотя, можно и не следить в деталях, чтобы увидеть, как язык выдает хозяина. Они не сказали Республика Арцах, значит, итак все ясно.