Սամվել Մարտիրոսյան. Վտանգի տակ են ԶԼՄ-ների ոչ միայն յութուբյան ալիքները, այլև սոցցանցերի հաշիվները
Առևանգման վտանգի տակ են լրատվամիջոցների ոչ միայն յութուբյան ալիքները, այլև սոցցանցերի հաշիվները։ Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը։
Նրա խոսքով, ԶԼՄ-ների դեպքում հաճախ խնդիրներ լինում են յութուբյան ալիքների ու ֆեյսբուքյան հաշիվների հետ, քանի որ դրանց լսարանը  մեծ է։
«Յութուբն օգտագործվում է ֆեյք կոնտենտի տարածման համար՝ ինչ-որ ներդրումների և այլնի մասին,  իսկ ֆեյսբուքում կարող են գովազդ միացնել իրենց ուզած նյութի վրա՝ օգտագործելով ԶԼՄ բանկային քարտում եղած գումարները»,-ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ երկու օր առաջ առևանգվել է «Առավոտ»-ի յութուբյան ալիքը։ «Առավոտ» օրաթերթի առցանց տարբերակի խմբագիր Աննա Իսրայելյանը կատարվածը դիտարկում է իշխանությունների կողմից հետապնդման համատեքստում։
ԶԼՄ-ների ֆեյսբուքյան ու այլ սոցցանցերի հաշիվները հնարավորինս պաշտպանված դարձնելու համար Մարտիրոսյանը մի քանի խորհուրդներ է տալիս։
«Պետք է ադմինները լինեն հաշվառված։ Օրինակ, լրատվամիջոցները սիրում են ֆեյսբուքյան էջի մի 40  ադմին ունենալ,  որից 30-ը վաղուց էլ այդտեղ չեն աշխատում։ Ադմինները պետք է միացրած լինեն երկփուլային  անվտանգությունն ամեն տեղ՝ էլ . փոստից սկսած մինչև բոլոր սոցցանցերի հաշիվներ»,-ասաց փորձագետը։
«Առավոտ»-ի հետ կատարված վերջին դեպքը վկայակոչելով՝ Մարտիրոսյանը նշում է, հնարավոր է շրջանցվեն նաև անվտանգության այս միջոցները, եթե  խնդիրներ կան համակարգչի կամ հեռախոսի հետ։
«Ընդհանրապես պետք է հասկանալ, որ այն համակարգիչները, որոնցով աշխատում են, կարող են հարձակման ենթարկվել։ Պետք է  դրանց օպերացիոն համակարգերը միշտ թարմացված լինեն։ Չի կարելի աշխատել հին համակարգիչներով, որտեղ թարմացումները եղել են մի երկու տարի առաջ։ Նույնը վերաբերում է հեռախոսներին։ Կարևոր է, որ այդ սարքերը բաց  չլինեն բոլորի առաջ»,-ասաց Մարտիրոսյանը։
Փորձագետը մանրամասնեց, եթե օրինակ լրագրողը, թողարկողն աշխատում են տան համակարգչով, որից օգտվում է նաև երեխան,  կարող է խաղերի հետ նաև վիրուս քաշել։
«Կան այնպիսի տրոյաներ, երբ այդ համակարգիչը կարող են օգտագործել որպես մուտքի կետ։ Այդ դեպքում նույնիսկ երկփուլային անվտանգության ակտիվացման դեպքում ոչինչ չի փրկի»,-նշեց նա։
Խնդիրներից խուփասելու համար, ըստ փորձագետի,  թարմացումները պետք է հաճախ արվեն, անտիվիրուսային ծրագրերը պետք է թարմացվեն ժամանակին, համակարգչին մուտքը պետք է լինի սահմանափակ։
«Ես հասկանում եմ, որ տան համակարգչից երեխաներն էլ են ուզում օգտվել, բայց այդ հարցը լուծվում է, երբ ստեղծվում  երեխայի առանձին հաշիվ, Windows-ը դա թույլ է տալիս։ Այդ դեպքում երեխան վնաս տալ չի կարող, ինչ էլ քաշի՝  ծնողի վերահսկողության ներքո է լինելու»,-ասաց նա՝ ավելացնելով, եթե այս քայլերն արվեն հաշիվները հնարավորինս պաշտպանված կլինեն։

Самвел Мартиросян: Под угрозой не только YouTube-каналы СМИ, но и аккаунты в социальных сетях
Под угрозой взлома и похищения находятся не только каналы СМИ на YouTube, но и аккаунты в социальных сетях. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am заявил эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян.
По его словам, в случае со СМИ часто возникают проблемы с каналами на YouTube и аккаунтами в Facebook, поскольку их аудитория – большая.
«Видеохостинг YouTube используется для распространения фейкового контента – о каких-то инвестициях и т. д., а в Facebook могут включать рекламу для нужного им материала, используя средства на банковской карте СМИ», – сказал он.
Напомним, что два дня назад канал новостного портала Aravot.am на YouTube похитили и удалили все загруженные видео. Редактор интернет-версии газеты «Аравот» Анна Исраелян рассматривает произошедшее в контексте преследования со стороны властей.
Мартиросян дал несколько советов, как максимально защитить аккаунты СМИ в Facebook и других социальных сетях.
«Администраторы должны быть четко известны. Например, распространенный случай в СМИ: у страницы в Facebook чуть ли не 40 админов, 30 из которых давно в этом СМИ уже не работают. У администраторов должна быть включена двухфакторная аутентификация везде: от электронной почты до аккаунтов во всех социальных сетях», – рассказал эксперт.
Коснувшись произошедшего с каналом новостного портала Aravot.am на YouTube, Мартиросян указал: перечисленные выше меры безопасности также можно обходить, если есть проблемы с компьютером или телефоном.
«Вообще надо понимать, что компьютеры, на которых работают, могут подвергнуться атаке. Их операционные системы должны всегда обновляться. Нельзя работать на старых компьютерах, которые обновлялись несколько лет назад. То же самое относится и к телефонам. Важно, чтобы эти устройства не были открыты для всех», – отметил Мартиросян.
Эксперт пояснил: если, например, журналист или выпускающий редактор работают на домашнем компьютере, которым пользуется и ребенок, то последний вместе с играми может скачать и вирус.
«Есть трояны, способные использовать компьютер как точку доступа. В таком случае, даже если будет активирована двухфакторная аутентификация, ничего не спасет», – сказал он.
Во избежание проблем, по словам эксперта, нужно следить за обновления ми, вовремя обновлять антивирусные программы, компьютерный доступ ограничивать.
«Я понимаю, что дети тоже хотят пользоваться домашним компьютером, но этот вопрос решается созданием отдельной учетной записи для ребенка, Windows это позволяет. В таком случае ребенок не может причинить вреда, что бы он ни скачал – будет под контролем родителей», – сказал собеседник Panorama.am, добавив: если эти шаги будут предприняты, аккаунты будут максимально защищены.