Տիգրան Աբրահամյան. 5-րդ շարասյան փնտրտուքի խնդիրը լուծելու համար իշխանությունը պետք է սկսի սեփական շարքերից
10:18 16/03/2023
«Փաշինյանի` զինված ուժերում գործած/գործող 5-րդ շարասյան կամ առևերույթ դավաճանների մասին ուշագրավ հայտարարություն է արել պաշտպանության նախարար Պապիկյանը:
ԱԺ-ում ՊՆ կատարողականի վերաբերյալ եզրափակիչ ելույթում վերջինս նշել է, թե «երբ խոսվում է հետպատերազմյան շրջանում մեր ունեցած պրոբլեմների մասին այդ թվում, ցավոք, նաև դավաճանության մասին, սրանով մենք անվանարկում ենք և որակազրկում ենք բանակը։ Առաջարկում եմ, գնահատականներ հնչեցնելիս դա չտարածել զինված ուժերի վրա։ Եթե զինված ուժերում կան այդ բարքերը, դա պետք է արմատախիլ անենք ու պիտի անենք համատեղ։ Բայց դա տանել նրան ու ասել ամբողջ բանակին ասում են դավաճան, բանակի մասին վատ բաներ են ասում, ոչ մեկ չի ուզում զինվորական դառնա, հեռու մնացեք բանակից այդ տեսակետներով ու այդ մտածելակերպով։ Այսօր զինված ուժերում ծառայում են բազմաթիվ անձնանվեր մարդիկ»:
Այո´, եթե բանակում պետական դավաճանության դեպք է գրանցվում, չպետք է այդ խարանը տարածել բոլոր զինվորականների վրա, սակայն սրա մասին Պապիկյանը մանրամասն պետք է բացատրի իր վերադասին` Փաշինյանին, ով մի կողմից խոսում է էսկալացիայի բարձր հավանականության մասին, մյուս կողմից` զինված ուժերին մեղադրում դավաճանության, 5-րդ շարասյուն լինելու, իր խնդիրները չլուծելու մեջ:
Մարտական գործողություններից առաջ բանակի հասցեին այսպիսի ծանր մեղադրանքներ, վիրավորանքներ հնչեցնելն անշուշտ ծանր հարված է առանց այդ էլ վիրավոր պաշտպանական համակարգի համար:
Ակնհայտ է, որ Պապիկյանի հորդորները Փաշինյանի մոտ վարքագծային փոփոխություն չեն առաջացնի, որովհետև նա այդ հայտարարություններն անում է նպատակային, ընդ որում` մարդկանց վերագրում ծանր հանցագործություններ այն դեպքում, երբ շատերի գործերը նույնիսկ դատարաններ չեն հասել, չկա դատարանի վճիռ, դեռ չեմ խոսում այն մասին, որ ամբողջական պատկերի բացակայության պայմաններում դժվար է գնահատել դրանց ազդեցությունն այս կամ մարտական գործողության վրա:
Իսկ դավաճանությունների ու 5-րդ շարասյան փնտրտուքի խնդիրն արդյունավետ լուծելու համար իշխանությունը պետք է սկսի սեփական շարքերից»։

Тигран Абрамян: Для эффективного поиска  предателей и 5-й колонны власти должны начать со своих рядов
11:27 16/03/2023
Тигран Абрамян: Для эффективного поиска предателей и 5-й колонны власти должны начать со своих рядов
«Примечательное заявление относительно слов Пашиняна о действовавшей/действующей в Вооруженных Силах 5-й колонне или предполагаемых предателях сделал министр обороны Папикян.
В заключительном слове в Национальном Собрании по поводу исполнительной части бюджета МО Папикян отметил, что „когда заходит речь о проблемах, с которыми мы столкнулись в армии в послевоенный период, в том числе, к сожалению, о предательстве, тем самым, мы дискредитируем и дисквалифицируем армию. Предлагаю, озвучивая оценки, не распространять это на Вооруженные Силы в целом. Если в ВС есть подобные нравы, их нужно искоренять, совместными усилиями.  Но нельзя вести это к  тому, чтобы называть предателями всю армию, нельзя дискредитировать всю армию, из-за этого никто не хочет становиться военным. С подобными подходами и подобным мышлением держитесь подальше от армии. Сегодня в Вооруженных Силах служат множество самоотверженных людей».
Да, если в армии выявляется случай государственной измены, не следует распространять это клеймо на всех военных, однако это Папикян должен подробно объяснить своему вышестоящему начальству – Пашиняну, который, с одной стороны, говорит о высокой вероятности эскалации, а с другой стороны – обвиняет Вооруженные Силы в предательстве, в том, что они являются 5-й колонной, не выполняют своих задач.
Озвучивание таких тяжелых обвинений и оскорблений в адрес армии перед возможными боевыми действиями, безусловно, является тяжелым ударом для и без того израненной оборонительной системы.
Очевидно, что призывы Папикяна не приведут к изменению поведения Пашиняна, поскольку он делает эти заявления целенаправленно, при этом приписывает людям тяжкие преступления, когда дела многих даже не дошли до судов, отсутствуют вердикты судов, уже не говорю о том, что в условиях отсутствия целостной картины трудно оценить влияние подобных случаев на ту или иную боевую операцию.