Լուվրի հետ համագործակցությամբ՝ Էրեբունի թանգարանը կունենա նոր ցուցադրություն
Այս տարի Էրեբունի պատմահնագիտական արգելոց-թանգարան ունի բազմաբովանդակ, կարևոր ծրագրեր։ Ասուլիսում ասաց Էրեբունի պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի տնօրեն Միքայել Բադալյանը։
Նա հայտնեց, որ մարտի վերջին նախատեսում են Լուվրի գործընկերների հետ համատեղ Էրեբունի թանգարանի նոր ցուցադրության սցենագրաֆիայի մրցույթը։
«Ֆրանսիայի կառավարության, Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանության, Ֆրանսիայի ժառանգության ազգային ինստիտուտի և Լուվրի Հին մերձավոր արևելքի դեպարտամենտի աջացությամբ Էրեբունին ունենալու է բոլորովին նոր ցուցադրություն»,- ասաց Մ.Բադալյանը։
Նրա խոսքով, նախատեսվում է դեկտեմբերին փակել թանգարանի ցուցադրությունը, մի փոքր հատված բաց պահել այցելուների համար, 2024 թ. ապրիլին Էրեբունի թանգարանը կունենա ժամանակակից, ինտերակտիվ հատվածներով հագեցած ցուցադրություն։
Մ.Բադալյանն ասաց, որ Էրեբունի պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի ցուցադրությունը 1984 թվականից գրեթե չի փոխվել. «Եթե 1984 թվականի համար ցուցադրությունը շատ լավն էր, հիմա ցուցադրությունը շատ հնացել է, պետք է ժամանակին համընթաց քայլենք»։
Նա հայտնեց, որ Հայաստանում թանգարանային սցենոգրաֆիան այնքան էլ զարգացած չէ, և դրա շուրջ ամառվանից աշխատում են Լուվրի թանգարանի գործընկերների հետ, նոր հայեցակարգն արդեն պատրաստ է։
Ապրիլի կեսերին Միքայել Բադալյանը Լուվրի հրավերով կգնա Ֆրանսիա՝ քննարկելու ապագա համագործակցության հեռանկարները, հանդիպումներ է ունենալու ֆրանսիական մի շարք առաջատար արգելոց-թանգարանների տնօրենների հետ։
Նա ասաց, որ հասել են մի կետի, որ արդեն համագործակցում են, կապեր են հաստատել Էրմիտաժի, Լուվրի, Բրիտանական թանգարանի, Պուշկինի թանգարանի հետ։
«Էրմիտաժի հետ ջերմ հարաբերություններ ունենք։ Էրմիտաժի տնօրեն Միխայիլ Պիոտրովսկին շատ ջերմորեն է վերաբերում Էրեբունիին, Երևանին։ Փետրվարին նրա հրավերով եղա Էրմիտաժում, քննարկվեց ապագա համագործակցության հեռանկարները, սեղանին է դրված Էրմիտաժի և էրեբունի միջև նոր պայմանագրի տեքստը։ Իրավաբաններն են նայում վերջնական տեքստի բերելու համար։
Դրանով նախատեսվում է ակտիվացնել փոխադարձ համագործակցությունը, էրեբունի թանգարանում ստեղծել Էրմիտաժի անկյուն, ինչը չափազանց կարևոր ձեռբերում է։ Պատկերացրեք՝ Էրմիտաժից մի կարևոր իր կցուցադրվի Էրեբունիում։ Միաժամանակ Էրմիտաժում կցուցադրվեն Էրեբունի թանգարանից իրեր, այսինքն ժամանակավոր կտրվեն»,- ասաց Բադալյանը։
Էրմիտաժի հետ համագործակցությունը, նրա խոսքով, կօգնի նաև Հայաստանից ռեստավրատորների վերապատրաստման գործին։
Մ. Բադալյանը հայտնեց, որ մայիսի 3-ին Կարմիր բլուրում սկսվող հնագիտական պեղումներին Էրմիտաժից ևս հնագետներ կմասնակցեն հայկական արշավախմբի կազմում։

Лувр и музей-заповедник «Эребуни» начнут сотрудничество
В этом году историко-археологический музей-заповедник «Эребуни» проведет многосодержательные и важные программы. Об этом на сегодняшней пресс-конференции заявил директор историко-археологического музея-заповедника «Эребуни» Микаел Бадалян.
Он сообщил, что в конце марта планируется провести конкурс сценографии новой экспозиции совместно с Лувром.
«При содействии правительства Франции, посольства Франции в Армении, Французского национального института культурного наследия и Департамента Ближнего Востока в Лувре, у Эребуни будет абсолютно новая экспозиция», – отметил М. Бадалян.
По его словам, в декабре планируется закрыть экспозиции, и оставить для посетителей лишь некоторую часть, в апреле 2024 года музей Эребуни откроется и представить уже с современные, интерактивные экспозиции.
М. Бадалян отметил, что экспозиция музея-заповедника Эребуни почти не изменилась с 1984 года: «Если для 1984 года выставка была очень хорошей, то сейчас она устарела, нужно идти в ногу со временем».
Он сообщил, что в Армении сценография не так развита, и вокруг этого с лета прошлого года ведется работа с коллегами из Лувра, новая концепция уже готова.
В середине апреля Микаел Бадалян отправится во Францию по приглашению Лувра для обсуждения перспектив будущего сотрудничества, проведет встречи с директорами ряда французских музеев-заповедников.
Он отметил также, что уже налажены контакты с Лувром, Британским музеем в Лондоне, Пушкинским музеем в Москве.
«С Эрмитажем уже давно налажены теплые отношения. Директор Эрмитажа Михаил Пиотровский очень любит Эребуни, Ереван. В феврале по его приглашению я посетил Эрмитаж, обсудили перспективы дальнейшего сотрудничества, на столе переговоров – текст нового договора о сотрудничестве Эрмитажа и Эребуни. Сейчас юристы работают над окончательным вариантом договора.
По договору планируется активизировать взаимное сотрудничество, создать в музее уголок Эрмитажа, что является крайне важным достижением», – отметил Бадалян.
Сотрудничество с Эрмитажем, по его словам, поможет также профессиональной подготовке реставраторов из Армении.