Նախնական տվյալներով, Ադրբեջանը հաստատել է իր մասնակցությունը Երևանում կայանալիք ծանրամարտի առաջնությանը
16:22 17/03/2023
Հյուսիսային պողոտայում այսօր ազդարարվել է Երևանում կայանալիք ծանրամարտի Եվրոպայի մեծահասակների առաջնության հետհաշվարկի ժամացույցի մեկնարկը:
Առաջնության մեկնարկին մնացել է 29 օր: ԿԳՄՍ նախարարության յաղորդմամբ, միջոցառման շրջանակում ներկայացվել է առաջնության խորհրդանիշը՝ հայկական մուֆլոնը, որի եղջյուրների վեր խոյացող ուրվագիծը հիմք է հանդիսացել ստեղծելու այս տարվա Եվրոպայի առաջնության պատկերանիշը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը տեղեկացրել է, որ նախնական տվյալներով Ադրբեջանի հավաքականը հաստատել է իր մասնակցությունն ու մտադիր է մասնակցել Երևանում կայանալիք առաջնությանը:
«Այս պահին Ադրբեջանը հաստատել է իր մասնակցությունը, բայց սա էլ դեռ վերջնական չէ: Մարտի վերջին հայտ ներկայացրած երկրների ֆեդերացիաները պետք է որոշակի դրամական փոխանցում կատարեն մարզաձևի Եվրոպական ֆեդերացիային: Այսինքն՝ Ադրբեջանի հավաքականի մասնակցությունը վերջնական կհաստատվի այն դեպքում, եթե նրանք իրականացնեն սահմանված բոլոր քայլերը»,- պարզաբանել է Կարեն Գիլոյանը:
Առաջնությունն անցկացվելու է Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում ապրիլի 15-23-ը: Բացման արարողությունը նախատեսված է ապրիլի 14-ին: Երևանում կայանալիք մրցաշարը վարկանիշային է լինելու Փարիզի 2024 թվականի Օլիմպիական խաղերի համար:

По предварительным данным, Азербайджан подтвердил свое участие в чемпионате Европы по тяжелой атлетике в Ереване
16:43 17/03/2023
На Северном проспекте в Ереване сегодня были торжественно запущены часы, ведущие обратный отсчет времени до начала чемпионата Европы по тяжелой атлетике среди взрослых, который пройдет в столице Армении.
До начала первенства осталось 29 дней.  Как сообщает пресс-служба министерства образования, науки, культуры и спорта Армении, в рамках мероприятия сегодня был представлен и талисман первенства – армянский муфлон, который послужил основой и для создания эмблемы чемпионата Европы.
Как сообщил заместитель министра ОНКС Карен Гилоян, по предварительным данным, сборная Азербайджана подтвердила свое участие, она намерена принять участие в чемпионате, который пройдет в Ереване.
«На данный момент Азербайджан подтвердил свое участие, но это еще не окончательно. В конце марта федерации представивших заявки стран должны сделать определенный денежный перевод Европейской федерации этого вида спорта. Другими словами, участие сборной Азербайджана будет окончательно подтверждено, если будут реализованы все предусмотренные шаги», – пояснил Карен Гилоян.
Чемпионат Европы по тяжелой атлетике пройдет с 15 по 23 апреля в ереванском Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна. Столь масштабный турнир в Ереване проводится впервые в истории независимой Армении. Чемпионат Европы является рейтинговым для XXXIII летних Олимпийских игр в Париже 2024 годa. В чемпионате примут участие более 500 спортсменов примерно из 40 стран.