«Ժողովուրդ». Քաղաքապետի հրաժարականից հետո ՔՊ-ն երկու ճանապարհ ունի
Իր հեռանալու մասին հայտարարությունը նա արեց Երևանի քաղաքապետարանում հրավիրած գործակարգավարական նիստի ընթացքում՝ հավելելով, որ շարունակելու է մնալ քաղաքական թիմի անդամ:
Ակնհայտ էր, որ հրաժարականի մասին հայտարարելիս Սարգսյանը բավականին հուզված էր, խոսելու ընթացքում կուլ էր տալիս տառերը, շնչակտուր էր խոսում։
«Ժողովուրդ» օրաթերթի հավաստի տեղեկություններով՝ Հրաչյա Սարգսյանի այս որոշումը անակնկալ է եղել ինչպես Նիկոլ Փաշինյանի, այնպես էլ ողջ ՔՊ-ի համար:
Սարգսյանը տևական ժամանակ կապի դուրս չի եկել ավագանու «Իմ քայլը» ֆրակցիայի իր թիմակիցների հետ, նրանց անորոշ վիճակի մեջ է դրել: Երեկ, երբ մամուլը գրեց հրաժարականի մասին, նա անհետացել էր…
Տեղեկացանք, որ արդեն նախկին քաղաքապետը մի քանի անգամ ակնարկել է իր հեռանալու մտադրության մասին, սակայն վերջնական որոշում կայացրել է այս շաբաթ, բայց թիմակիցներին հստակ ոչինչ չի ասել:
Սարգսյանի որոշումն անակնկալ է եղել անգամ Փաշինյանի համար, որն ընդամենը օրեր առաջ իր ասուլիսում, լրագրողների հարցին ի պատասխան, համոզմունք հայտնեց, որ քաղաքապետը հրաժարական չի տալու:
Ըստ էության, Փաշինյանի սրտով էլ չի եղել Հրաչյա Սարգսյանի հեռանալը, քանի որ պաշտոնավարման ողջ ընթացքում հլու-հնազանդ ենթարկվել է իրենց բոլոր որոշումներին:
Մեր տեղեկություններով՝ հենց ՔՊ թեկնածու Տիգրանն Ավինյանն է այնպիսի իրավիճակ ստեղծել քաղաքապետարանում, որպեսզի Սարգսյանն ինքնակամ հեռանա, քանի որ ինքն էլ գիտակցել է, որ, ավագանու ընտրություններին ընդառաջ, Հրաչյա Սարգսյանի վարկանիշը բարձրանում էր:
Այսպիսով, քաղաքապետի հրաժարականից հետո ՔՊ-ն երկու ճանապարհ ունի՝ կա՛մ պետք է գնա ավագանու արտահերթ ընտրությունների, կա՛մ էլ ավագանու անդամներից մեկին ժամանակավոր պաշտոնակատար ընտրի մինչև ավագանու հերթական ընտրություններ»։

«Жоховурд»: После отставки мэра у «Гражданского договора» есть два варианта
Газета «Жоховурд» пишет: «Как и ожидалось, мэр Еревана Грачья Саркисян вчера вечером подал в отставку. Он объявил о своей отставке на созванном в мэрии Еревана оперативном совещании, отметив, что продолжит оставаться в политической команде.
Было очевидно, что Саркисян был довольно взволнован, когда объявлял о свое отставке: не выговаривал все буквы, говорил задыхаясь.
По сведениям издания, это решение Грачья Саркисяна стало сюрпризом как для Никола Пашиняна, так и всего «Гражданского договора». Саркисян длительное время не выходил на связь со своими соратниками по фракции «Мой шаг», ставил их в неопределенное положение. Вчера, когда пресса написала о его отставке, он исчез…
Мы узнали, что уже бывший мэр несколько раз намекал о своем намерении уйти, однако окончательное решение принял на этой неделе, но членам команды ничего не сказал.
Решение Саркисяна было неожиданностью даже для Никола Пашиняна, который несколько дней назад на своей пресс-конференции в ответ на вопрос журналистов выразил уверенность, что мэр не подаст в отставку.
По сути, отставка Грачья Саркисяна была не по душе Пашиняну, поскольку в период своей деятельности он покорно подчинялся всем решениям.
По нашим сведениям, именно кандидат в мэры от «Гражданского договора» Тигран Авинян создал в мэрии такую обстановку, чтобы Саркисян добровольно ушел, поскольку понимал, что рейтинг Саркисяна повышается в преддверие выборов Совета старейшин.
Таким образом, после отставки Грачья Саркисяна у «Гражданского договора» есть два пути – либо пойти на внеочередные выборы, либо выбрать кого-то из Совета старейшин врио до очередных выборов».