Փարիզում բախումներ են
Կենսաթոշակային բարեփոխումների վերաբերյալ Ֆրանսիայի կառավարության որոշումը փողոց է հանել բազմաթիվ մարդկանց։ Փարիզում բողոքի ակցիաների մասնակիցների ու ոստիկանության ծառայողների միջև բախումներ են տեղի ունեցել։ Այս մասին գրում է BBC-ն։
Վիճահարույց նախագծով նախատեսվում է  կենսաթոշակային տարիքի շեմը բարձրացնել երկու տարով՝ գործող 62-ի փոխարեն հասցնելով 64-ի։ Փողոց դուրս եկած հազարավոր մարդիկ կրակ են վառել, ճայթույկներ նետել դեպի ոստիկանները, վերջիններն էլ իրենց հերթին արցունքաբեր գազ են կիրառել։
Փոփոխություններն առաջ մղող Էմանուել Մակրոնի գործողություններին ի պատասխան միջնորդություն է եղել անվստահություն հայտնել նրա կառավարությանը։
Առաջին միջնորդությունը ստորագրել են անկախները և ձախակողմյան Նուպես խորհրդարանական կոալիցիայի անդամները, իսկ երկրորդը՝ ծայրահեղ աջ «Ազգային հանրահավաք» կուսակցության ներկայացուցիչները: Ակնկալվում է, որ երկուսն էլ կքննարկվեն հաջորդ շաբաթվա սկզբին:

Pension protesters clash with police in Paris
Protesters have clashed with police again in central Paris over the French government's pension reforms, BBC News reports.
Thousands of demonstrators lit fires and some threw firecrackers at police, who used tear gas to disperse them.
It is the second night of unrest since President Emmanuel Macron decided to push through the controversial reforms to raise the retirement age from 62 to 64 without a vote.
No-confidence motions have been filed against his government in response.
The first was signed by independents and members of the left-wing Nupes coalition in parliament, while a second came from the far-right National Rally party.
Both are expected to be debated early next week.
Marine Le Pen, leader of the National Rally MPs in parliament, called the decision to push through the pension changes "a total failure for the government".
Police made dozens of arrests during the unrest at Place de la Concorde, not far from the parliament building.
Protests also took place on Friday in other French cities - notably Bordeaux, Toulon and Strasbourg.
The government has said the changes to pensions are essential to ensure the system is not overburdened and prevent it collapsing.
But many people, including union members, disagree and France has now seen more than two months of heated political debate and strikes over the issue.