Իսկ ինչո՞ւ է մինչև այժմ լուռ Օնիկ Գասպարյանը. Աբրահամյան
«Օրեր առաջ ԱԺ քննիչ հանձնաժողով էր ներկայացել պատերազմի օրերին ԳՇ պետի պաշտոնը զբաղեցրած Օնիկ Գասպարյանը:
Թե ինչ է խոսվել 6 ժամ տևած հանձնաժողովի նիստում դժվար է ասել, որովհետև հանդիպման մանրամասները ներկայացնող միակ դեմքը նույն հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանն էր, այն էլ, բնականաբար, նախընտրելի ձևակերպումների և իշխանության քարոզչական թեզերի ներքո:
Իսկ ինչո՞ւ է մինչև այժմ լուռ Օնիկ Գասպարյանը:
Այս ընթացքում Գասպարյանի ենթակա հրամանատարներ են կալանավորվել, նրան հանձնաժողովի հրավիրած իշխանությունը պատերազմից առաջ ու հետո շարունակում է փոշիացնել բանակաշինության համակարգը, մինչև վերջ վարկաբեկել զինվորականներին, իսկ Օնիկ Գասպարյանը շարունակում է լռել:
Այլ զինվորականի դեպքում ակնկալիքներս մի փոքր այլ կլինեին, բայց ընդհանուր պատկերում գեներալ Գասպարյանն առանցքային դերակատար է եղել` պատերազմի ժամանակ թիվ մեկ զինվորականը և իրավունք չունի հենց այնպես հանձնաժողով ներկայանալու ու լուռ սպասելու իր հերթին:
Թե՞ Գասպարյանը հույս ունի, որ իր հետևից չեն գալու, Քոչարյան Անդրանիկի գովեստի խոսքե՞րն են բավարարել, թե՞ կարծում է երաշխիքներ կան, որ իրեն հանգիստ կթողեն:
Բոլոր դեպքերում Օնիկ Գասպարյանը պարտավոր է արձագանքել ինչպես իր` քննիչ հանձնաժողովի այցին, այնպես էլ` իր ենթակայությամբ կռիվ տված հրամանատարների նկատմամբ կարված գործերին` Գրիգորիի Խաչատուրովից մինչև Միքայել Արզումանյան:
Եթե մտքով չէր անցել, որ բարոյական պարտականություններ ունի, գրված ու չգրված օրենքներ կան, ապա ասածս պետք է ընդունել հուշում/հորդոր, հակառակ դեպքում հաջորդ անդրադարձս այս թեմային աննկարագրելի ցավոտ է լինելու»։

Тигран Абрамян: И почему Оник Гаспарян до сих пор молчит?
«Днями ранее в Следственную комиссию НС прибыл Оник Гаспарян, занимающий во время войны должность начальника Генштаба ВС Армении.
Трудно сказать, о чем говорили на протяжении 6 часов на заседании комиссии, поскольку представляющим подробности единственным человеком является председатель этой комиссии Андраник Кочарян, при этом, естественно, представил информацию в предпочитаемых формулировках и пропагандистских тезисах властей.
И почему Оник Гаспарян молчит до сих пор?
За это время были задержаны командиры, находящиеся в подчинении Гаспаряна, пригласившая его в комиссию власть перед войной и после стерла в пыль систему армейского строительства, до конца дискредитировала военных, а Оник Гаспарян продолжает молчать.
В случае других военных намеки были бы несколько иными, но в общей картине генерал Гаспарян играл ключевую роль – военный номер один во время войны, у него нет права приходить в подобную комиссию и молчаливо ждать своей очереди.
Или Гаспарян надеется, что за ним не придут? Ему хватило слов похвалы от Андраника Кочаряна? Или он думает, что есть гарантии, что его спокойно отпустят?
Во всех случаях Оник Гаспарян обязан отреагировать как на визит в следственную комиссию, так и на дела, возбужденные против воевавших под его руководством командиров, от Григория Хачатурова до Микаела Арзуманяна.
Если он не задумывался над тем, что имеет моральные обязательства, существуют писаные и неписаные законы, то сказанное мной должно быть воспринято как подсказка/призыв, в противном случае следующая моя реакция по этой теме будет неописуемо болезненной».