Ադրբեջանը ներկայացրել է 5 մարզիկների Երևանում կայանալիք ծանրամարտի առաջնությանը մասնակցելու համար
Ադրբեջանը ներկայացրել է 5 մարզիկների, որոնք կմասնակցեն Երևանում կայանալիք ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությանը։ Նրանց անունները հրապարակված են Եվրոպայի ծանրամարտի ֆեդերացիայի պաշտոնական կայքում՝ երկրների վերջնական մուտքագրման ցուցակում։
Հիշեցնենք՝  ավելի վաղ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանն ասել էր, որ նախնական տվյալներով Ադրբեջանի հավաքականը հաստատել է իր մասնակցությունն ու մտադիր է մասնակցել Երևանում կայանալիք առաջնությանը:
«Այս պահին Ադրբեջանը հաստատել է իր մասնակցությունը, բայց սա էլ դեռ վերջնական չէ: Մարտի վերջին հայտ ներկայացրած երկրների ֆեդերացիաները պետք է որոշակի դրամական փոխանցում կատարեն մարզաձևի Եվրոպական ֆեդերացիային: Այսինքն՝ Ադրբեջանի հավաքականի մասնակցությունը վերջնական կհաստատվի այն դեպքում, եթե նրանք իրականացնեն սահմանված բոլոր քայլերը»,- նշել էր Կարեն Գիլոյանը:
Առաջնությունն անցկացվելու է Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում ապրիլի 15-23-ը: Բացման արարողությունը նախատեսված է ապրիլի 14-ին: Երևանում կայանալիք մրցաշարը վարկանիշային է լինելու Փարիզի 2024 թվականի Օլիմպիական խաղերի համար:

Азербайджан официально зарегистрировал 5 спортсменов для участия в Чемпионате Европы в Ереване
Азербайджан официально зарегистрировал 5 спортсменов, которые должны принять участие в чемпионате Европы по тяжелой атлетике в Ереване. Их имена опубликованы на официальном сайте Европейской федерации тяжёлой атлетики в списке окончательной регистрации стран.
Напомним, ранее заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Карен Гилоян заявил, что по предварительным данным Сборная Азербайджана заявила о своём участии и намерена принять участие в чемпионате, который пройдет в Ереване.
«На данный момент Азербайджан подтвердил свое участие, но это еще не окончательно. В конце марта федерации представивших заявки стран должны сделать определенный денежный перевод Европейской федерации этого вида спорта. Другими словами, участие сборной Азербайджана будет окончательно подтверждено, если будут реализованы все предусмотренные шаги», – отметил Карен Гилоян.
Чемпионат Европы по тяжелой атлетике пройдет с 15 по 23 апреля в ереванском Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна. Столь масштабный турнир в Ереване проводится впервые в истории независимой Армении. Чемпионат Европы является рейтинговым для XXXIII летних Олимпийских игр в Париже 2024 годa. В чемпионате примут участие более 500 спортсменов примерно из 40 стран.